Nieprawidłowe dane na przelewie? Sprawdź, jak cofnąć przelew lub BLIKa

W dzisiejszych czasach większość osób regularnie robi przelewy przez internet. To prosta metoda na opłacenie rachunków i uregulowanie różnego rodzaju należności. Niestety, nawet najprostszy błąd może sprawić, że przelew zostanie wysłany do innego adresata. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy można cofnąć przelew lub BLIKa?
- Przelewy na nieistniejące konto a zwrot środków
- Pomyłka w numerze – czy można cofnąć przelew na istniejące konto?
- Zwrot pieniędzy, które dotarły już na nieprawidłowe konto
- Czy można cofnąć BLIKa?
Przelewy na nieistniejące konto a zwrot środków
Pomyłka w numerze konta bankowego jest dość powszechna. Najkorzystniejszą z punktu widzenia nadawcy sytuacją jest ta, w której błędnie wprowadzony numer konta nie istnieje. W tym przypadku nadawca często nie musi nawet podejmować żadnych kroków.
Wysyłka przelewu na zamknięte lub nieistniejące konto prawdopodobnie się nie uda, a system bankowy odrzuci taką transakcję. W tym przypadku, pieniądze nie opuszczą konta nadawcy.
Niestety przelewy na nieistniejące konto to bardzo rzadka pomyłka. Większość błędów wynikających ze złego wpisania numeru konta bankowego skutkuje przesłaniem środków pieniężnych do przypadkowej osoby lub firmy. W tej sytuacji, to nadawca ponosi odpowiedzialność za błąd, a pieniądze będą przesłane do odbiorcy (o ile nadawca nie zareaguje w porę). Szybka reakcja wysłaniu nieprawidłowo wypełnionego przelewu może być kluczowa dla możliwości odzyskania środków finansowych. Jeśli zauważymy problem dopiero po kilku dniach, zwrot kwoty przelewu może być dość kłopotliwy i czasochłonny.
Pomyłka w numerze – czy można cofnąć przelew na istniejące konto?
Wysyłka przelewu na nieistniejący lub zamknięty rachunek bankowy na ogół nie generuje problemów. Sytuacja komplikuje się w przypadku nadania przelewu na zły, istniejący numer konta. W tym przypadku należy działać jak najszybciej.
Na wstępie należy zwrócić uwagę na czas księgowania przelewu. Krajowe przelewy zostają zrealizowane przez system ELIXIR. Można w prosty sposób podejrzeć, kiedy przelew będzie zrealizowany po stronie nadawcy i odbiorcy. Najkorzystniej byłoby, gdyby mylny przelew został nadany na konto innego banku (przelewy realizowane w tych samych bankach często są natychmiastowe).
Najskuteczniejszym sposobem na szybkie cofnięcie przelewu jest skontaktowanie się z infolinią banku. Doradca zweryfikuje nasze dane i będzie w stanie anulować przelew (o ile ten nie został już wysłany do innego banku). W przypadku przelewów natychmiastowych sytuacja będzie już bardziej skomplikowana, bowiem środki natychmiast trafią na konto odbiorcy.
Warto także pamiętać, że każde konto bankowe posiada unikatowy numer, który stanowi najważniejszą informację. Bank wyśle środki na niepoprawnie wprowadzony numer konta nawet wtedy, gdy wpisane dane odbiorcy nie będą zgadzały się z danymi faktycznego posiadacza rachunku bankowego. W praktyce oznacza to, że nawet jedna pomyłka w numerze konta bankowego, może spowodować wysłanie przelewu do obcej osoby. Czasem można omyłkowo wysłać przelew za granicę. Tutaj znajdziesz cennik przelewów do innych krajów.
Zwrot pieniędzy, które dotarły już na nieprawidłowe konto
Nadawca jest w stanie anulować transakcje, w momencie, gdy przelew nie dotrze jeszcze na konto omyłkowo wybranego odbiorcy. Niestety w przypadku przelewów natychmiastowych i zwykłych, ale wykrytych po czasie, anulowanie nie będzie możliwe.
Co ważne, bank nadawcy i bank odbiorcy nie mogą odebrać pieniędzy, które znalazły się już na rachunku bankowym po ich zaksięgowaniu. Jeśli przelew trafił już do odbiorcy, możemy skontaktować się z bankiem i poprosić, aby ten skontaktował się z osobą, do której trafiła omyłkowa płatność (ten może przystać na naszą prośbę, ale nie jest do tego zobowiązany). Osoba która odebrała nieprawidłowy przelew może sama zwrócić środki.
Brak współpracy ze strony osoby, która odebrała przelew nie oznacza już braku możliwości odzyskania swoich pieniędzy. Jeśli osoba nie reaguje na wezwania banku (ma na to 30 dni od pierwszego zawiadomienia), nadawca może zgłosić sprawę do sądu.

Czy można cofnąć BLIKa?
BLIK to przelew natychmiastowy, który umożliwia bezzwłoczne przekazanie środków do adresata. Taka forma, choć bardzo wygodna, rodzi problemy w odzyskaniu pieniędzy przekazanych na zły numer telefonu. Nie ma możliwości cofnąć płatności BLIK, dlatego warto dokładnie sprawdzić numer odbiorcy i upewnić się, że wszystkie dane są prawidłowe. Tutaj sprawdzisz, jakie błędy w przelewach BLIK mogą wiązać się z koniecznością zapłaty podatku.
Co ważne, operator systemu BLIK nie przechowuje danych swoich użytkowników, a co za tym idzie, nie uzyskamy od niego informacji na temat odbiorcy błędnego przelewu. Możemy natomiast złożyć wniosek do swojego banku, który może skontaktować się z bankiem odbiorcy i prośbą o zwrot pieniędzy.
Innym sposobem będzie skontaktowanie się z numerem telefonu, na który przypadkowo nadaliśmy pieniądze i poproszenie o ich zwrot. Odbiorca ma 30 dni na dokonanie zwrotu przypadkowo przekazanych środków. Jeśli tego nie zrobi, nadawca może złożyć wniosek o udostępnienie danych odbiorcy i wykorzystać je na dalszej drodze sądowej.