Jak przekazać mieszkanie swoim wnukom? Poradnik dla seniora
Tradycyjna darowizna z zachowkiem, umowa dożywocia, a może testament? Która forma przekazania mieszkania jest najskuteczniejsza oraz najbezpieczniejsza? Czy warto wybierać niestandardowe rozwiązania? Zobacz, w jaki sposób możesz przepisać swoją nieruchomość na wnuki i sprawdź, ile to będzie kosztować.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy darowizna mieszkania jest najlepszym sposobem na przekazanie nieruchomości wnukom?
Jednym z najpopularniejszych sposobów na przepisanie mieszkania wnukom jest skorzystanie z umowy darowizny. Taki dokument musi mieć formę aktu notarialnego, co narazi seniora lub wnuki na dodatkowe koszty. Nie zmienia to faktu, że w ten sposób nasi zstępni nie będą musieli płacić podatku od darowizny ani żadnej kwoty związanej z zakupem nieruchomości, ponieważ darowizna jest nieodpłatna. Z tej opcji mogą skorzystać seniorzy, którzy chcą przekazać mieszkanie swoim pełnoletnim lub niepełnoletnim wnukom – w przypadku dzieci konieczna będzie obecność ich rodziców lub opiekunów prawnych.
Podpisanie umowy darowizny zawsze odbywa się w obecności notariusza, który będzie od nas wymagał kompletu dokumentów:
- Podstawy nabycia mieszkania,
- Podstawowych danych do umowy,
- Numeru księgi wieczystej nieruchomości (o ile została założona),
- Zaświadczeń ze spółdzielni/wspólnoty oraz z Urzędu Skarbowego,
- Dowodów tożsamości.
Wielu seniorów decyduje się na przekazanie mieszkania za życia w zamian za prawo do dożywotniego użytkowania nieruchomości. W takim przypadku konieczne będzie ustanowienie umowy darowizny oraz służebności osobistej. W odpowiednim dokumencie należy dokładnie opisać, na czym będzie polegać taka służebność – aby była ona prawomocna, właściciel nieruchomości musi złożyć oświadczenie w formie aktu notarialnego.
Umowa dożywocia – bezpieczne rozwiązanie, które nie zawsze się sprawdza
Kolejnym sposobem, który umożliwia przepisanie mieszkania na wnuki, jest umowa dożywocia, jednak taka forma przekazania nieruchomości sprawdzi się wyłącznie wtedy, kiedy nasi zstępni są już pełnoletni. Artykuł 908 Kodeksu cywilnego jasno wskazuje, że nowy nabywca lokalu mieszkalnego zobowiązuje się do zapewnienia zbywcy dożywotniego utrzymania w zamian za przeniesienie prawa własności. To idealne rozwiązanie dla seniorów, którzy chcą poczuć się zaopiekowani. Jeśli mamy dobry kontakt z naszymi wnukami, to z pewnością zrozumieją one taką formę przekazania mieszkania.
Osoby, które staną się nowymi nabywcami nieruchomości, muszą zgodzić się na to, aby dziadkowie pozostali domownikami aż do końca swojego życia. To gwarancja bezpieczeństwa dla każdego seniora, który chce na stare lata doświadczyć spokoju. Ta forma umowy zobowiązuje wnuki do dostarczania dziadkom wyżywienia, ubrań, czy opału. Dożywocie może wydawać się zwykłą transakcją, a nie darowizną, jednak zobowiązanie do dbania o swoich bliskich raczej nie powinno sprawiać problemów kochającym wnukom.
Nieruchomość otrzymana w drodze umowy dożywocia jest obciążona podatkiem PCC w wysokości 2% wartości mieszkania – z reguły jest to kwota rzędu kilku tysięcy złotych. Nasze wnuki muszą uiścić ten podatek w chwili podpisania aktu notarialnego. Umowa dożywocia jest zdecydowanie rzadszą praktyką niż zwykłe przekazanie nieruchomości ze służebnością. Należy jednak pamiętać, że taka forma przepisania mieszkania o wiele lepiej chroni interesy seniora, które nie zawsze są respektowane przez członków rodziny.
Czy spisanie testamentu wystarczy, by wnuki otrzymały mieszkanie dziadków?
Wnuki mogą otrzymać mieszkanie dziadków na drodze testamentu. Dokument pozwala na rozdysponowanie majątku wedle woli zmarłego. Tylko w ten sposób senior upewni się, że po jego odejściu mieszkanie zostanie przekazane w ręce wnuków. Jeśli dziadkowie nie sporządzą takiego dokumentu, to mieszkanie oraz cały majątek osoby zmarłej zostanie rozdysponowany wedle zasad dziedziczenia. W tej sytuacji nasze mieszkanie stałoby się własnością dzieci, a w przypadku ich śmierci – kolejnych zstępnych.
Nie musimy zostawiać testamentu w postaci aktu notarialnego. Wystarczy własnoręcznie napisany dokument z datą oraz podpisem. W takim oświadczeniu powinno znaleźć się imię i nazwisko wnuka lub wnuków, które odziedziczą nieruchomość. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza ostatnia wola zostanie uszanowana, to warto zdecydować się na sporządzenie testamentu w kancelarii notarialnej. Taka forma przekazania mieszkania sprawi, że nasze wnuki będą zwolnione z płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, o ile w odpowiednim czasie zawiadomią o tym Urząd Skarbowy.
Źródła:
- https://obido.pl/odkrywaj/darowizna-mieszkania-wszystko-co-musisz-wiedziec.html
- https://www.sluzebnosc.info/jak-najlepiej-przekazac-nieruchomosci-wnukom-jako-darowizne-dozywocie-czy-sprzedaz-material-691.html
- https://www.odpowiedziprawne.pl/-sluzebnosc-osobista