Jak przyspieszyć przydział mieszkania komunalnego?
W Polsce krążą legendy o obywatelach, którzy czekają na przydział mieszkania komunalnego od kilkunastu lat i wciąż nie otrzymali możliwości wprowadzenia się do takiego lokalu. Zasoby mieszkaniowe gmin są zbyt małe, co stawia wnioskodawców w bardzo ciężkiej sytuacji. Czy istnieje skuteczny sposób na przyspieszenie przydziału lokalu komunalnego?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kto może ubiegać się o mieszkanie komunalne?
Mieszkanie komunalne często stanowi jedyny ratunek dla Polaków, którzy zarabiają zbyt mało, by kupić własną nieruchomość. Takie lokale należą do zasobów gminy lub urzędu miasta i mogą być przyznawane wyłącznie osobom zameldowanym w danej miejscowości. Prawo do ubiegania się o przydział mieszkania komunalnego mają obywatele znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej, którzy spełniają warunki określone przez daną gminę. Lokalne wymogi mogą się różnić, jednak najczęściej obejmują:
- obowiązek zameldowania na terenie gminy,
- nieprzekraczanie ustalonego progu dochodowego,
- mieszkanie w lokalu o bardzo niskim standardzie,
- brak praw do innej nieruchomości.
Lokale komunalne w teorii przysługują wszystkim obywatelom, którzy przez niskie zarobki znaleźli się w ciężkiej sytuacji mieszkaniowej. Niestety, spełniane wymogów nie gwarantuje, że już niebawem zamieszkamy w lokalu przydzielonym przez miasto. Wielu Polaków czeka na przydział kilka lat lub zdecydowanie dłużej. Czas oczekiwania jest warunkowany przez zasoby gminy oraz ilość osób z prawem pierwszeństwa do lokalu. Największe szanse na przyspieszenie przydziału mieszkania mają niepełnosprawni, wychowankowie domów dziecka, ofiary przemocy domowej i obywatele mieszkający w altanach domów działkowych lub w budynkach przeznaczonych do rozbiórki. Takie osoby mogą otrzymać mieszkanie komunalne poza kolejnością.
Ile czeka się na przydział mieszkania z gminy?
Pierwszym krokiem do otrzymania lokalu komunalnego jest wypełnienie odpowiedniego wniosku. Taki dokument można składać nawet wtedy, gdy gmina nie dysponuje żadnymi wolnymi mieszkaniami. We wniosku powinny się znaleźć dane osoby składającej, liczba osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego wraz z podstawowymi informacjami na ich temat, uzasadnienie, które może wpływać na decyzję o przydzieleniu mieszkania komunalnego oraz informacje o dochodach i pobieranych zasiłkach.
Liczba mieszkań komunalnych wciąż jest zbyt mała, aby spełnić potrzeby obywateli. Popyt na gminne lokale znacznie przekracza dostępną pulę, co sprawia, że Polacy muszą czekać na swoją kolej przez długie lata. Część wnioskodawców zrezygnuje z komunalnego mieszkania, zanim doczeka się przydziału, ponieważ w międzyczasie poprawi się ich sytuacja finansowa. Krajowe statystyki pokazują, że średni czas oczekiwania na lokal komunalny wynosi około 3-4 lat, jednak w niektórych miastach na mieszkanie można czekać nawet przez kilkanaście lat!
Część Polaków znajduje się w bardzo trudnej sytuacji mieszkaniowej. Perspektywa kilkuletniego oczekiwania na lokal komunalny może odbierać nadzieję i wzbudzać złość. Na szczęście istnieje sposób na przyspieszenie procedury – najbardziej potrzebujący mieszkańcy miasta mogą ubiegać się o przydział poza kolejnością.
Czy można przyspieszyć przydział mieszkania komunalnego?
Każda osoba wnioskująca o mieszkanie komunalne może postarać się o wcześniejszy przydział nieruchomości. W tym celu należy złożyć odpowiednie pismo, w którym wnioskodawca wykaże, że jego sytuacja finansowa uległa pogorszeniu albo nastąpiły inne okoliczności, przez które mieszkaniec gminy powinien zostać potraktowany priorytetowo. Dobre uzasadnienie prośby będzie odgrywało kluczową rolę podczas podejmowania decyzji o przyspieszeniu przydziału. Ważne, aby stanowisko wnioskodawcy było poparte wiarygodnymi dowodami.
Wniosek osoby ubiegającej się o priorytetowy przydział powinien wyróżniać się na tle dokumentów składanych przez inne osoby, zatem należy podejść do tej sprawy bardzo poważnie. Wnioskodawca musi przekonać osoby rozpatrujące dokumentację, że jest on człowiekiem potrzebującym, który znalazł się w kryzysowej sytuacji. W tym celu może się on powołać na przykład na wysokie koszty wynajmu mieszkania, które przekraczają jego zdolności finansowe, zaległości czynszowe, zły stan techniczny obecnego lokalu, czy choroby, które nie pozwalają na dalsze życie w dotychczasowym lokalu. Dobre uzasadnienie może, lecz nie musi przyspieszyć przydziału. Ostateczna decyzja należy do urzędników, dlatego osoby czekające na mieszkanie komunalne powinny uzbroić się w cierpliwość.