Jak wysoki może być płot między sąsiadami? Sprawdź i uniknij nieprzyjemności
Przestrzeń wokół domów jednorodzinnych z roku na rok się zmniejsza. Zdarza się, że o spokój i poczucie prywatności trzeba wręcz walczyć. Niestety, prawo bywa w tej kwestii nieprzychylne. Warto więc znać jego podstawy, np. dotyczące kwestii wysokości płotu między sąsiadami. Jak zgodnie z prawem wybudować ogrodzenie i czuć się dobrze na własnym terenie? Sprawdź, co warto wiedzieć o płocie między dwiema posesjami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co na temat ogrodzenia między sąsiadami mówi Prawo budowlane?
Polskie prawo reguluje wiele kwestii związanych z budowaniem ogrodzenia między dwiema sąsiednimi posesjami. Mimo że w większości przypadków nie trzeba starać się o pozwolenie na jego budowę, a nawet zgłaszać tego faktu, najlepiej zawsze posiłkować się Prawem budowlanym i ściśle określonymi w nim wymogami. W ten sposób nie narazimy się sąsiadowi, który może nakazać przebudowę płotu lub jego całkowitą rozbiórkę.
Warto zapoznać się zwłaszcza z Ustawą Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r., a dokładnie z aktem Dz. U. z 1994 r., nr 89, poz. 414. W 2015 r. nastąpiła jego nowelizacja, dzięki której uproszczono procedury związane z m.in. stawianiem ogrodzeń. Mimo że Prawo budowlane nie reguluje jego budowy między sąsiednimi posesjami, zawiera zasady stawiania płotu.
Jest jednak pewien warunek dotyczący kwestii technicznych ogrodzenia, którego koniecznie należy przestrzegać. Dopuszczalna wysokość płotu między sąsiadami powinna wynosić do 2,2 m od poziomu gruntu. Czy można więc wznieść ogrodzenie wyższe niż 2,2 m? Tak, ale konieczne jest dopełnienie odpowiednich formalności, takich jak pismo z informacją o zamiarze budowy ogrodzenia. Powinno się w nim opisać rodzaj i wysokość płotu, a także termin rozpoczęcia prac.
Płot między sąsiadami – ważne informacje
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, to dokument uzupełniający Prawo budowlane. Właśnie nim posiłkować się powinno podczas budowy ogrodzenia między dwoma posesjami. Interesujący jest zwłaszcza rozdz. 9 i art. 41-43. Dzięki nim można dowiedzieć się, że:
- Bramy ogrodzeniowe i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki. Minimalna szerokość wynosi kolejno 2,4 m (brama) i 0,9 m (furtka).
- Ogrodzenie musi być bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Nie można więc montować ostro zakończonych elementów na płocie poniżej 1,8 m wysokości.
Ustawienie ogrodzenia między sąsiednimi posesjami powinno służyć obu stronom – właścicielom działek. Jeśli płot ma być wspólną własnością sąsiadów, powinno oni wyrazić zgodę na budowę. Bez zgody sąsiada lepiej nie budować ogrodzenia na granicy dwóch działek. Jeśli obie strony mają zamiar z niego korzystać, ogrodzenie powinno zostać sfinansowane przez obu sąsiadów, a następnie być przez nich utrzymywane. Oczywiście akceptowalna jest też sytuacja, gdy sąsiad wyrazi zgodę na budowę, ale nie dołoży się do postawienia ogrodzenia. Lepiej mieć zatem wszystko na umowie, aby zachować dobrą relację z sąsiadem i uniknąć ewentualnych sporów.
Ogrodzenie w granicy własnej działki
Jest jeszcze jeden bezpieczny i wygodny sposób budowania ogrodzenia. Możesz zbudować je w granicy własnej działki. Wówczas nie potrzebujesz na to zgody sąsiada. Nie trzeba też iść na kompromis, ponieważ płot będzie stać na twoim terenie. Jeśli ogrodzenie leży w granicy prywatnej działki, nie istnieje już przepis regulujący dopuszczalną wysokość płotu. W przypadku, gdy chcesz uniknąć zgłaszania płotu, powinieneś jednak zachować jego wysokość do 2,2 m. O czym jeszcze warto pamiętać?
- Żaden element ogrodzenia, nawet taki jak podmurówka, nie może stanąć na granicy działek lub jej przekroczyć. Wówczas będzie klarowne i jasne, że płot należy do nas, a sąsiad nie może z tym nic zrobić.
- Minusem budowania płotu w granicy własnej działki, którym chcesz oddzielić się od sąsiada, jest konieczność samodzielnej budowy. Wówczas to ty odpowiadasz za koszty budowy i utrzymania ogrodzenia.
Ogrodzenie nie musi być powodem kłótni między sąsiadami. Warto jedynie zastosować się do przepisów, okazać szacunek i zrozumienie dla drugiego człowieka. Porozmawiaj z sąsiadem, nawet gdy chcesz zbudować ogrodzenie w granicy własnej działki. Czasem i taki płot może stanowić kłopot, np. zacieniać jego ogród. W takiej sytuacji być może uda się wypracować jakiś kompromis. Zawsze lepiej zadbać o dobre stosunki z sąsiadami niż narażać się na nieprzyjemności.