Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym najemcą mieszkania? Proste i skuteczne metody
Jesteś właścicielem mieszkania na wynajem i obawiasz się, że trafisz na jednego z nieuczciwych lokatorów? Istnieje kilka sposobów na uchronienie się przed niepłacącym najemcą. Czy wiesz, o co zapytać kandydata na lokatora i jakich dokumentów od niego zażądać, aby jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kaucja gwarancyjna – dlaczego warto ją pobierać?
Chociaż właściciele mieszkania na wynajem nigdy nie będą mieć stuprocentowej pewności, że nie trafią na nieuczciwego najemcę, to istnieją praktyki, które pozwalają zminimalizować takie ryzyko. Pierwszą z nich jest pobieranie od przyszłego lokatora depozytu, czyli kaucji gwarancyjnej. To kwota, którą najemca musi uiścić przed wprowadzeniem się do mieszkania. Jeżeli w trakcie trwania umowy będzie on regularnie opłacać czynsz i rachunki, a w lokalu nie powstaną żadne uszkodzenia, to pieniądze zostaną zwrócone najemcy po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy.
Kaucja gwarancyjna ma zabezpieczać właściciela mieszkania między innymi przed szkodami wyrządzonymi przez lokatora. Jeżeli najemca uszkodzi wyposażenie lokalu, wynajmujący ma prawo pokryć koszty naprawy z depozytu. Pieniądze mogą okazać się pomocne także w sytuacji, gdy lokator nie płaci czynszu lub rachunków za media – w takim przypadku właściciel mieszkania może pokrywać bieżące wydatki z kaucji gwarancyjnej.
Zgodnie z prawem, depozyt nie powinien być wyższy niż dwunastokrotność czynszu najmu. Wynajmujący zazwyczaj wybierają zdecydowanie mniejsze stawki w wysokości jednego lub dwóch miesięcznych czynszów. Duża kaucja mogłaby odstraszyć wszystkich potencjalnych najemców, dlatego lepiej skupiać się na kwotach mieszczących się w przedziale od dwóch do ośmiu tysięcy złotych. Wyższe kaucje obowiązują jedynie przy wynajmie nieruchomości o standardzie premium.
Dobra umowa może przyspieszyć eksmisję problematycznego lokatora!
Jednym z najlepszych sposobów na uchronienie się przed nieuczciwym najemcą jest podpisanie umowy najmu okazjonalnego. Taki dokument dotyczy jedynie osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej związanej z wynajmem nieruchomości. Umowa najmu okazjonalnego pomoże nam wybrać uczciwego najemcę, który nie ma zamiaru przebywać w naszym mieszkaniu bez opłacania czynszu.
Najem okazjonalny jest wyjątkową umową, która zawiera oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, gdzie przyszły lokator zobowiązuje się do dobrowolnego poddania się egzekucji oraz do opuszczenia lokalu w wyznaczonym terminie. Ten dokument otrzyma klauzulę wykonalności, jeśli najemca nie będzie chciał opuścić mieszkania pomimo zasadnego rozwiązania umowy. Co ważne, lokator nie zostanie wyrzucony na bruk, tylko przeprowadzi się pod adres wskazany podczas zawierania umowy najmu okazjonalnego.
Warto pamiętać, że ten typ umowy pociąga za sobą koszty notarialne. Prawo nie wskazuje, która strona powinna zapłacić za jej sporządzenie, ale zwyczajowo taki obowiązek spoczywa na właścicielu mieszkania, zabezpieczającego w ten sposób swoje interesy. Wynajmujący powinien pamiętać, aby w ciągu 14 dni od zawarcia umowy najmu okazjonalnego zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego. Uchylanie się od obowiązku sprawi, że wynajmujący straci przywileje wynikające z najmu okazjonalnego.
Rzetelna weryfikacja najemcy – poproś go o ten dokument!
Sprawdzenie historii najemcy to jeden z najważniejszych, a zarazem często pomijanych kroków poprzedzających zawarcie umowy najmu. Właściciele mieszkań na wynajem nie chcą pytać potencjalnych lokatorów o zarobki – to poważny błąd! Warto poprosić przyszłego najemcę o przedstawienie zaświadczenia o dochodach na druku od pracodawcy lub wyciągi z konta bankowego – uczciwy lokator nie będzie ukrywał takiej informacji, z kolei wszelkie podejrzane zachowania powinny sprawić, że w głowie wynajmującego zaświeci się czerwona lampka.
Możliwe, że nasz potencjalny lokator ma już za sobą pewne doświadczenia w najmie nieruchomości. Jeżeli tak jest, to warto poprosić go o kontakt do poprzedniego wynajmującego. W ten sposób właściciel nieruchomości może dowiedzieć się u źródła, czy kandydat na lokatora stwarzał jakieś problemy podczas mieszkania w innych lokalach. Dokładna weryfikacja potencjalnego najemcy może sprawić, że unikniemy poważnych problemów, jakie niesie za sobą podpisanie umowy z nieuczciwą lub nieterminową osobą.