Jak i gdzie zgłosić zakłócanie spokoju przez sąsiada?
Jeśli masz głośnych sąsiadów, nie martw się. Nie jest to sytuacja bez wyjścia. Uciążliwy sąsiad za ścianą lub płotem może skutecznie zepsuć dobre samopoczucie. Tacy ludzie zwykle czują się zupełnie bezkarni i wiedzą, jak uprzykrzyć nam życie. Sprawdź, jak zgłosić zakłócanie spokoju przez sąsiada i poradzić sobie z kłopotem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sąsiedzi hałasują w dzień – co z tym zrobić?
Istnieje wiele uciążliwych zachowań sąsiadów, które mogą nas denerwować. W większości przypadków dotyczy to sąsiadów zza ściany lub mieszkających nad nami w bloku. Zdarzają się też jednak uciążliwi sąsiedzi mieszkający obok w domu szeregowym, a nawet wolnostojącym. Jednym z najbardziej uciążliwych zachowań są te związane z nadmiernym hałasem. Do powszechnych już problemów zaliczyć można między innymi:
- niekończący się remont mieszkania
- telewizor włączany na pełen regulator
- głośna awantura
- głośne słuchanie muzyki
- imprezy do rana
- donośne rozmowy
- szczekający i wyjący pies
- dzieci codziennie płaczące za ścianą
- korzystanie z głośnych urządzeń w godzinach ciszy nocy
Jeśli te zachowania zdarzają się nagminnie lub przybierają na sile, wówczas pojawia się problem. Może to bowiem wpływać na nasze samopoczucie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Życie w takim otoczeniu czasami powoduje bezsenność, a długotrwałe problemy ze snem to niestety krótka droga do poważnych kłopotów ze zdrowiem.
Jak poradzić sobie z sąsiadem zakłócającym spokój? Pierwszym krokiem powinna być rozmowa. Warto namówić go do rozwiązania problemu bez konieczności interwencji służb porządkowych lub sądu. Jeśli sąsiad nie chce o tym słyszeć, wówczas możesz wykorzystać inne możliwości.
Głośni sąsiedzi a prawo – warto wiedzieć!
Problemy z sąsiadami zakłócającymi spokój można zgłaszać Straży Miejskiej lub Policji zarówno w nocy, jak i za dnia. Zgodnie z art. 51 Kodeksu wykroczeń ludzie, którzy w donośny sposób zakłócają spokój (np. ciszę nocną lub porządek publiczny) i wywołują zgorszenie, zobligowani będą do zapłacenia kary grzywny. Mogą też podlegać karze aresztu lub ograniczenia wolności. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, wówczas należy skonsultować się z zarządcą nieruchomości, wspólnotą mieszkaniową lub lokalnym samorządem.
Jeśli nie będzie innego wyjścia, sprawę skierować można na drogę sądową. Zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego właściciel mieszkania lub posesji nie może oddziaływać na otoczenie i sąsiadów w szkodliwy sposób. Jeśli dopuści się złamania artykułu, wytoczyć można mu powództwo negatoryjne, czyli o zaniechaniu naruszeń. Podstawę do wytoczenia procesu stanowi art. 222§ 2 Kodeksu cywilnego. Można również pozwać sąsiada w związku z art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego związanym z ochroną dób osobistych.
Jak jeszcze można zgłosić sąsiada za zakłócanie spokoju?
Z art. 221 Kodeksu postępowania karnego wynika, że cisza nocna to czas między 22 a 6 nad ranem. Jednak każda wspólnota może mieć odmienne godziny, które różnią się od tych w Kodeksie (np. cisza obowiązkowa trwająca od 23 do 7 rano). Regulacje obejmują mieszkańców bloku, ale też osoby z domów jednorodzinnych. Podstawą do interwencji może być wspomniany art. 51 Kodeksu wykroczeń. W przypadku głośnego lokatora masz prawo wypełnić wzór pisma o zakłócanie spokoju i złożyć go do Straży Miejskiej, Prokuratury lub Policji.
Niestety, nie ma czegoś takiego, jak ubezpieczenie od sąsiadów zakłócających spokój. Warto zatem pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach, które będą skutecznie izolować hałasy dobiegające obok. W jaki sposób można odseparować się od głośnych dźwięków? Możesz wykorzystać do tego m.in. ścienne panele akustyczne, tapety akustyczne lub maty wygłuszające. Z pomocą tych materiałów wygłuszyć da się pomieszczenie bez konieczności remontowania całego domu.
Jeśli możesz sobie pozwolić, wymień uszczelki okienne i drzwiowe. Możesz również zadbać o wyposażenie w domu, takie jak grube zasłony, miękkie sofy i dywany. W domu wolnostojącym zadbaj o odpowiednie ogrodzenie, które poprawi twój komfort życia. Warto pomyśleć o drewnianych konstrukcjach, takich jak altana, już na etapie budowy domu. Drewniane elementy świetnie pochłaniają dźwięki.