Złóż wniosek i nie płać ZUS-u za grudzień! Instrukcja krok po kroku
Od 1 listopada br. można składać do ZUS-u wnioski o wakacje składkowe. Na czym polega to nowe rozwiązanie i dlaczego należy spieszyć się z wypełnianiem dokumentów? O tym w niniejszym artykule, w którym przedstawiamy też instrukcję wnioskowania.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wakacje składkowe – czyli co?
Wakacje składkowe to dobrowolne zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, z którego skorzystać mogą polscy przedsiębiorcy w jednym, dowolnie wybranym przez siebie miesiącu w trakcie roku. Co ważne, składki w miesiącu tym są normalnie odprowadzane, ale nie odbywa się to z kieszeni przedsiębiorcy, ale z budżetu państwa. Oznacza to, że skorzystanie z wakacji składkowych nie ma wpływu na uprawnienia do korzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych i pozwala na normalne prowadzenie działalności gospodarczej przy nieco tylko niższym miesięcznym koszcie.
Wakacje zusowskie rozciągają się przy tym na:
- Obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz wypadkowe;
- Składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy;
- Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (w sytuacji, w której przedsiębiorca podlegał mu w miesiącu złożenia wniosku o zwolnienie oraz w miesiącu go poprzedzającym).
Nowe rozwiązanie nie obejmuje więc składek na ubezpieczenie zdrowotne, które przedsiębiorcy muszą opłacić również w trakcie miesiąca, w którym będą korzystać z wakacji składkowych.
Warto też pamiętać, że opisywane zwolnienie dotyczy tylko składek na własne ubezpieczenia przedsiębiorcy, a więc nie obejmuje ubezpieczeń zatrudnianych pracowników oraz zleceniobiorców.
Wakacje zusowskie – komu przysługują?
Nowe rozwiązanie nie rozciąga się jednak na wszystkich przedsiębiorców. Aby bowiem móc skorzystać z wakacji zusowskich, oprócz bycia przedsiębiorcą, trzeba także spełnić następujące warunki:
- W miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie należy podlegać dobrowolnie lub obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, a także ubezpieczać nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym siebie);
- W co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o zwolnienie osiągnąć roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości 2 milionów euro lub w okresie dwóch ostatnich lat kalendarzowych nie osiągnąć żadnego przychodu z działalności gospodarczej;
- W okresie od początku roku kalendarzowego do dnia złożenia wniosku o zwolnienie, a także w poprzednim roku kalendarzowym, nie wykonywać pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy;
- Nie mieć wyczerpanego 3-letniego limitu 300 tys. euro pomocy de minimis (wakacje składkowe także stanowią bowiem pomoc de minimis).
Wakacje składkowe – jak złożyć wniosek? Instrukcja krok po kroku!
Zaznaczyć należy, że wniosek o wakacje składkowe można złożyć wyłącznie przez Internet przy użyciu profilu płatnika na platformie e-ZUS/PUE ZUS.
Zrobić to powinno się natomiast w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma zostać objęty zwolnieniem.
W tym roku jedynym miesiącem, w którym można skorzystać z wakacji zusowskich, jest przy tym grudzień. Aby więc uzyskać zwolnienie w grudniu 2024 r., wniosek musi zostać złożony jeszcze w listopadzie 2024 r.
Jak to zrobić? Oto prosta instrukcja!
KROK 1
W pierwszej kolejności wejdź na platformę e-ZUS/PUE ZUS (znajdziesz ją pod następującym linkiem: https://www.zus.pl/ezus/logowanie). Zaloguj się tam za pomocą wybranej przez siebie metody i przejdź na Konto płatnika.
KROK 2
Z menu bocznego wybierz teraz opcję „Kreator wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc – RWS (wakacje składkowe)”, która znajduje się w sekcji „Kreatory wniosków”.
KROK 3
Zapoznaj się z informacjami ogólnymi, a jako rodzaj wniosku zaznacz opcję „Wniosek”, potwierdzając swój wybór przyciskiem „Dalej”.
KROK 4
W kolejnym kroku uzupełnij wymagane dane (jeżeli nie zostały one wypełnione automatycznie) oraz kliknij przycisk „Dalej”.
KROK 5
Potwierdź treść wniosku, klikając przycisk „Dalej”.
KROK 6
Kolejny krok to krok, w którym musisz złożyć oświadczenie o spełnieniu wszystkich warunków potrzebnych do uzyskania zwolnienia.
W szczególności wskazać natomiast musisz, czy korzystałeś już z pomocy publicznej de minimis i jeżeli tak to w jakiej wysokości. Jeżeli masz wątpliwości co do tego faktu, to pamiętaj, że informacje o wykorzystanej pomocy de minimis uzyskasz bezpłatnie na stronie: https://sudop.uokik.gov.pl/search/aidBeneficiary. Po zaznaczeniu właściwej opcji i ewentualnym wprowadzeniu dodatkowych danych kliknij przycisk „Dalej”.
KROK 7
Teraz zaznacz wielkość prowadzonego przez Ciebie podmiotu gospodarczego oraz jego klasę działalności (a więc kod PKD), a następnie kliknij przycisk „Dalej”.
Przypomnijmy, że jesteś mikroprzedsiębiorcą, jeżeli w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniałeś średniorocznie mniej niż 10 pracowników (łącznie z samym sobą) i jeżeli obrót Twojej firmy za poprzedni rok obrotowy (lub jej suma bilansowa) był nie wyższy niż 2 mln euro.
Jeżeli nie pamiętasz natomiast kodu PKD swojej firmy, to szybko sprawdzić to możesz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (wchodząc w następujący link: https://aplikacja.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx).
KROK 8
Uzupełnij pozostałe informacje wymagane przy ubieganiu się o pomoc de minimis (dotyczące powiązań Twojej firmy z innymi przedsiębiorcami), a następnie kliknij przycisk „Dalej”.
KROK 9
Wprowadź też informacje o powstaniu Twojego podmiotu gospodarczego, a dane te zaakceptuj przyciskiem „Dalej”.
KROK 10
Wprowadź informacje dotyczącej prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej.
Następnie kliknij przycisk „Utwórz i przejdź dalej”.
KROK 11
W ostatnim kroku pozostaje już tylko podpisać wniosek oraz go wysłać.
Pamiętaj, że wniosek podpisać możesz profilem zaufanym, profilem PUE lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
KROK 12
Teraz należy już tylko poczekać na sprawdzenie przesłanych dokumentów przez pracowników ZUS-u.
Na uzupełnienie ewentualnych braków formalnych wniosku będziesz mieć co najmniej 7 dni od dnia otrzymania wezwania.
Jeżeli wniosek będzie natomiast pozbawiony braków formalnych, a Ty będziesz spełniał warunki do przyznania zwolnienia, to ZUS poinformuje Cię o pozytywnym rozpatrzeniu.