Jak znaleźć opiekuna dla starszej osoby? Poradnik
Starsze osoby bardzo często potrzebują opieki oraz pomocy w wykonywaniu codziennych czynności. Jednak nie zawsze ich dzieci lub wnuki są w stanie sprostać wszystkim obowiązkom. Przeszkodą często jest praca lub odległość dzieląca od rodziców bądź dziadków. Warto zatem dowiedzieć się, w jaki sposób możemy znaleźć opiekuna dla starszej osoby.
Z tego artykułu dowiesz się:
Opiekunka dla starszej osoby z MOPS
Istnieje wiele sposobów na to, aby uzyskać opiekę dla seniora. Jednym ze sposobów jest udanie się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Trzeba jednak dowiedzieć się dokładnie, dla kogo ta pomoc jest kierowana, w jakim wymiarze, a także, czy wiąże się to z jakimikolwiek opłatami.
Przede wszystkim opiekunka z MOPS pomaga osobom samotnym, które wymagają pomocy w codziennych obowiązkach, pielęgnacji, czy też załatwianiu różnych formalności. Takie osoby z różnych przyczyn nie mają wsparcia ze strony rodziny. W zależności od sytuacji danej osoby podopieczni mogą liczyć na świadczenie usług w zakresie:
- Usług specjalistycznych, które są kierowane do osób z zaburzeniami psychicznymi - do osób starszych wymagających specjalistycznej opieki są zazwyczaj wysłani profesjonalne osoby ze służby zdrowia (pielęgniarki lub pielęgniarza) lub po odpowiednim przeszkoleniu medycznym.
- Usług specjalistycznych opiekuńczych - w tym przypadku także są wysyłani opiekunowie, którzy posiadają odpowiednie umiejętności medyczne
- Usług wyłącznie opiekuńczych - osoby starsze uzyskują pomoc przy robieniu zakupów, przygotowywaniu posiłków, przy myciu, praniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych, karmieniu, pomocy przy zamawianiu wizyt lekarskich czy też spacerów.
Wymiar godzin oraz koszty za opiekę nad osobą starszą ustalane są indywidualne. Najczęściej opieka nad seniorami odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły, jeżeli są ku temu odpowiednie wskazania. Natomiast senior może być całkowicie zwolniony z opłat, jeżeli na przykład wykazuje on wydatki związane z leczeniem i rehabilitacją, poniósł straty w wyniku losowych wypadków lub też bez opieki ze strony osób trzecich jego egzystencja byłaby zagrożona. Zobacz, w jaki sposób zapisać do domu seniora osobę starszą.
Jak uzyskać pielęgniarską opiekę długoterminową domową dla osoby starszej
Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa jest kierowana nie tylko do osób starszych, ale wszystkim osób znajdujące się w sytuacji, które będą wymagać specjalistycznego wsparcia. Jest to sytuacja, w której osobie starszej przysługuje opieka paliatywno-hospicyjna, opiekuńcza, czy też pielęgnacyjna.
Warunkiem skorzystania z takiej pomocy, jest ubezpieczenie osoby starszej w Narodowym Funduszu Zdrowia. Istnieje jednak kilka warunków, które muszą być spełnione, aby senior został zakwalifikowany do tego typu opieki. Przede wszystkim mowa jest o tym, że senior nie jest pod opieką hospicjum domowego lub stacjonarnego zakładu opiekuńczego. Osoba starsza nie może być w stanie zaostrzenia choroby psychiczne, jak i również nie zaliczać się do grupy pacjentów wentylowanych. Ponadto oceniany jest stan zdrowia seniora, a także jego możliwości w codziennym funkcjonowaniu. Pod tym względem jest oceniany wg skali Barthel. Osoby starsze, który uzyskają 40 lub mniej punktów, będą mogli liczyć na świadczenie pielęgniarskiej opieki długoterminowej. Po zakwalifikowaniu się do tego typu opieki, osoby starsze mogą liczyć na wizyty pielęgniarskie przynajmniej 4 razy w tygodniu. Natomiast liczba godzin jest uzgadniana indywidualnie z pacjentem.
Dzienny Dom Opieki dla Seniora
Brak możliwości opieki nad starszą osobą coraz częściej daje do myślenia o umieszczeniu takiej osoby w Domu Opieki. Jednak jeżeli senior nie jest schorowany, ale nie do końca radzi sobie z codziennymi obowiązkami, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie Dzienny Dom Pomocy Społecznej.
Jest to świetne rozwiązanie dla seniorów, którzy są w stanie przemieszczać się do placówki, w której spędza czas w towarzystwie innych podopiecznych, a także czuwającymi nad nimi opiekunami. W takich Dziennych Domach Opieki osoby starsze mogą liczyć nie tylko na profesjonalną opiekę i wyżywienie, ale również mogą korzystać z wielu atrakcji, takich jak wyjścia do kina czy też teatru.
O pobyt w Dziennym Domu Opieki Społecznej dla seniora można złożyć wniosek w Ośrodku Pomocy Społecznej. Co ciekawe taki wniosek może zostać nie tylko przez członka rodziny, ale nawet pracownika socjalnego, który widzi sytuację osoby starszej. Należy liczyć się z przeprowadzeniem wywiadu środowiskowego, a także oceną sytuacji życiowej potencjalnego podopiecznego. Koszty pobytu w Dziennym Domu Opieki Społecznej są ustalane indywidualnie w zależności od ośrodka.
Oczywiście ostatnim sposobem na pozyskanie opieki nad osobą starszą jest znalezienie opiekuna w ramach prywatnych ogłoszeń. Jednak należy mieć na uwadze, że nie w każdej sytuacji sprawdzi się opiekun bez odpowiednich kwalifikacji. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z seniorem wymagającym stałej opieki medycznej. Ponadto koszty tej opieki będą zdecydowanie wyższe w porównaniu do tych form, które proponują publiczne instytucje. Zobacz też, jakie są opłaty w domach spokojnej starości.
Źródła:
- https://www.domyseniora.pl/opieka-nad-seniorem:-gdzie-szukac-wsparcia.html#google_vignette
- https://opiekaserwis24.pl/rodzaje-opieki/opieka-domowa-pomoc-domowa/opiekunka-z-mops-dla-seniora
- https://www.gov.pl/web/rodzina/pomoc-wyczekana-program-opieka-75-odpowiedzia-na-potrzeby-seniorow