Jaka może być kara za brak zgłoszenia remontu dachu?
Dom, w którym mieszkamy już od dawna lub zakupiony był przez nas z rynku wtórnego, bardzo często będzie wymagać remontu. Jednak musimy brać pod uwagę, że nie tylko z pracami remontowymi musimy się zmierzyć, ale również z pewnymi formalnościami, związanymi z odpowiednimi zgłoszeniami do urzędu. Należy sprawdzić, co nam grozi, jeżeli nie zgłosimy remontu dachu, a także, w jaki sposób dokonać odpowiedniego zgłoszenia.
Z tego artykułu dowiesz się:
Remont a modernizacja dachu
Zanim przejdziemy do formalności, kiedy konieczne jest zgłoszenie prac związanych z pokryciem dachowym, a kiedy będzie potrzebne pozwolenie na budowę, należy w pierwszej kolejności rozróżnić pojęcie modernizacji i remontu dachu. W przypadku remontu dachu mamy do czynienia z odtworzeniem pierwotnego stanu. Mowa jest tutaj wtedy na przykład o łataniu dziur w dachu, czy też wymianie pokrycia dachowego na nowe.
Natomiast pod pojęciem modernizacji dachu, kryje się już jego przebudowa. To oznacza, że w jakiś sposób chcemy ingerować w dotychczasową konstrukcję dachu. Może to być na przykład wybudowanie okna dachowego, zrobienie wykuszu, czy też zmiana kąta nachylenia połaci dachowego. Należy również mieć na uwadze, że przepisy rozstrzygające, w jakich okolicznościach potrzebne jest zgłoszenie do urzędu, a w jakich konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, znajdują się w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Kiedy zgłoszenie remontu dachu nie jest konieczne?
Już wiemy, że remont dachu oznacza odtworzenie pierwotnego stanu. Należy jednak mieć na uwadze, w jakich okolicznościach konieczne jest zgłoszenie tego faktu do urzędu, w jakich nie będziemy musieli tego robić. Oczywiście nie należy opierać się tylko na przepisach prawa budowlanego, ale również na zapisie znajdującym się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Może się okazać, że w niektórych gminach konieczne jest zgłoszenie remontu dachu, którego nie musielibyśmy zgłaszać w innych miejscowościach.
Jednak, gdy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego nie ma żadnych zapisów, to zgłoszenia w urzędzie nie wymaga remont dachu na budynku jednorodzinnym, który ma odpowiednie odległości od granicy z sąsiednimi działkami. Minimalna odległość od granicy działki powinna wynosić 3 m, jeżeli mamy do czynienia ze ścianami bez okien i drzwi. Natomiast od ściany z oknami i drzwiami do granicy działki, odległość powinna wynosić przynajmniej 4 m.
Kiedy remont dachu wymaga zgłoszenia do urzędu?
W momencie, kiedy chcemy wyremontować dach na budynku, który nie spełnia powyższych wymagań, wtedy konieczne jest zgłoszenie planowanych prac do urzędu gminy lub urzędu miasta. Najczęściej mowa jest o domach znajdujących się w zabudowie szeregowej, lub też te, które są wpisane do rejestru zabytków.
W przypadku budynków zabytkowych konieczne jest jeszcze uzyskanie pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków. W innym przypadku nasze prace remontowe będą niedozwolone.
Bardzo ważne jest jeszcze to, aby nie przystępować do prac remontowych, nawet po ich zgłoszeniu w odpowiednim urzędzie. Najpierw trzeba poczekać 21 dni, na ewentualny sprzeciw ze strony urzędu gminy lub starostwa. Jeżeli jednak nasze zgłoszenie nie zostanie podważone, po tym czasie możemy przejść do prac remontowych.
Pozwolenie na modernizację dachu
Pozostałe prace, które wykraczają poza odtworzenie pierwotnego pokrycia dachowego, będą wymagać pozwolenia na budowę. Tak się dzieje m.in. w przypadku, gdy chcemy zmienić konstrukcję dachu, nadbudować dom, czy też zamierzamy powiększyć kubaturę poddasza, co będzie wiązać się z oddziaływaniem naszego budynku na sąsiednie domy.
Oprócz tego na pozwolenie na budowę będzie konieczne, gdy chcemy wymienić pokrycie dachowe w domu wpisanego do rejestru zabytków. W przypadku uzyskiwania pozwolenia na budowę konieczne jest zebranie odpowiedniej dokumentacji. Wśród załączników musi się znaleźć projekt zagospodarowania działki, projekt architektoniczno-budowlany, projekt techniczny, a także opinie i konieczne pozwolenia, jeżeli planowana przebudowa domu na przykład będzie oddziaływać na środowisko.
Jaką karę poniesiemy z tytułu braku zgłoszenia remontu dachu?
Wydawać by się mogło, że z powodu braku zgłoszenia remontu dachu do urzędu nie powinniśmy ponosić zbyt dużych konsekwencji. Okazuje się jednak, że już nawet wymiana pokrycia dachowego, które wymaga zgłoszenia, bez dopełnienia odpowiednich formalności, będzie uznane za samowolę budowlaną.
Niestety konsekwencje są dość poważne, ponieważ z tego tytułu możemy ponieść karę finansową w wysokości do 5 tys. zł. Ponadto będziemy zmuszeni do tego, aby przywrócić wcześniejszy wygląd pokrycia dachowego. Zatem trzeba liczyć się z poważnymi kwotami, które mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, jeżeli wykonaliśmy przebudowę dachu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie po prostu upewnienie się w urzędzie, czy planowane przez nas prace będą wymagać dopełnienia jakichkolwiek formalności. W ten sposób będziemy mogli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i ponoszenia niepotrzebnych kosztów.