Jakich prac budowlanych nie można przeprowadzać w bloku? Ograniczenia wspólnot i spółdzielni
Przygotowując się do większego remontu mieszkania, warto upewnić się, że wszystkie zaplanowane prace można wykonać. Konieczność uzyskania zgody spółdzielni czy prawidłowego zadbania o komfort sąsiadów może okazać się kluczowa. Które elementy remontu należy zgłosić do spółdzielni, a czego nie wolno wykonywać? Jakie prawa mają sąsiedzi? Sprawdź i przejdź przez remont bez przeszkód!
Z tego artykułu dowiesz się:
Remont w bloku a sąsiedzi – jak nie być uciążliwym?
Przed rozpoczęciem remontu, warto dokładnie poznać zasady obowiązujące w danej wspólnocie mieszkaniowej. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie szeregu nieprzyjemności, związanych zarówno z łamaniem regulaminu, jak i utrudnianiem życia sąsiadom.
Pierwszym krokiem do spokojnego remontu mieszkania w bloku jest przygotowanie starannego planu. Pozwoli on uniknąć wielu utrudnień i opóźnień. W razie potrzeby bardziej rozbudowane prace remontowe należy zgłosić do spółdzielni lub zarządu wspólnoty. Dobrym zwyczajem jest także poinformowanie sąsiadów o planowym remoncie – warto zaznaczyć, w jakich godzinach będzie wykonywany i na kiedy przewidywane jest zakończenie prac.
Przygotowując się do remontu, warto zadbać także o zminimalizowanie poziomu hałasu i zabrudzeń. Większość prac zaleca się wykonywać w godzinach roboczych na tygodniu. Jeśli jakieś zabrudzenia przedostają się do części wspólnych, należy je regularnie sprzątać, a odpady budowlane utylizować zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Jakie prace remontowe należy zgłosić do spółdzielni?
Chcąc wykonać większe prace remontowe, warto zapoznać się z różnicami, jakie panują między spółdzielnią a wspólnotą mieszkaniową. Każda z tego rodzaju instytucji ma wewnętrzny regulamin i spis zasad, które obowiązują mieszkańców. Przed rozpoczęciem remontu należy się z nimi dokładnie zapoznać.
W wielu przypadkach na lokatorach ciąży obowiązek zgłoszenia prac remontowych, które ingerują w konstrukcję budynku. Mogą być to zarówno kwestie związane z przebijaniem ścian i przesuwaniem ścianek działowych, ale również większych zmian w instalacji. Im większy będzie zakres tych prac, tym większe jest ryzyko, że spółdzielnia nie wyrazi zgody.
Wśród prac, które należy zgłosić, są również modyfikacje w obrębie instalacji gazowej, elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej. Konieczne jest poinformowanie spółdzielni lub wspólnoty o pracach, które będą bezpośrednio ingerowały w wygląd zewnętrzny budynku. Również chcąc zamontować klimatyzację, należy zazwyczaj uzyskać zgodę spółdzielni.
Jakich zmian nie można wprowadzać w mieszkaniu w bloku?
Decydując się na mieszkanie w bloku, warto mieć świadomość, jakie prawa ma wspólnota mieszkaniowa i czy może, np. usunąć uciążliwego lokatora. Choć dany lokal jest własnością, nie można wykonywać w nim wszystkich dowolnych zmian bez uzyskania na nie zgody. Przede wszystkim ograniczenia te dotyczą elementów konstrukcyjnych, które wpływają na właściwości całego budynku – np. usuwanie ścian nośnych. Utrudnione może być także samowolne zmienianie instalacji, zwłaszcza jeśli zakres prac będzie bardzo szeroki.
W mieszkaniach nie ma także możliwości montowania anten, klimatyzacji czy innych elementów wpływających na wygląd elewacji całego budynku bez wcześniejszego uzyskania zgody. W niektórych wspólnotach zgoda jest konieczna także podczas wymiany drzwi czy okien.
Ze względów społecznych lokatorzy nie mogą montować urządzeń lub systemów, których działanie będzie uciążliwe dla sąsiadów – np. ze względu na wydawane dźwięki, zapachy czy światło.
Źródła:
- https://emieszkaniec.pl/blog/remont-mieszkania/
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/Remont-mieszkania-Jakie-prace-trzeba-zglosic-zgodnie-z-przepisami-7591144.html
- https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/remont-mieszkania-w-bloku-a-sasiedzi-w-jakich-sytuacjach-sasiad-ma-prawo-wezwac-policje-aa-V7kV-Rtht-fg2P.html
- https://mieszkanie.pl/prawo/remont-mieszkania-w-bloku/2655
- https://www.nawigator-nieruchomosci.pl/baza-wiedzy/remont-mieszkania-w-bloku-czy-trzeba-zglaszac-administracji-lub-zarzadcy-budynku/
- https://status.pl/remont-w-bloku-przepisy/
- https://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/1425592,remont-domu-lub-mieszkania-formalnosci.html