Jest projekt ustawy zakładającej nadzór nad kryptowalutami
W piątek 23 lutego 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o kryptoaktywach. Projektu można było się spodziewać, gdyż w praktyce jest on implementacją przyjętego wcześniej przez Parlament Europejski i Radę UE rozporządzenia 2023/1114 z 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów. Co więc zakłada polski projekt ustawy? O tym w niniejszym artykule.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co jest celem polskiej ustawy o kryptoaktywach?
Implementacja zadań wynikających z unijnego rozporządzenia to jedno. Nadrzędnym celem wprowadzenia ustawy o kryptowalutach do polskiego porządku prawnego jest jednak przede wszystkim wprowadzenie rozwiązań, które zagwarantują skuteczny nadzór nad rynkiem kryptoaktywów w Polsce, a co za tym idzie: zapewnią także ochronę polskich inwestorów. Konkretne uregulowania mają też pozwolić na rozwój tego rynku w perspektywie długoterminowej. Jakimi środkami ma to zostać osiągnięte?
KNF jako podmiot nadzorujący rynek kryptowalut
Najważniejsza zmiana wynikająca z projektu ustawy, o której też mówi się najwięcej, polega na wyznaczeniu Komisji Nadzoru Finansowego jako organu właściwego do stosowania unijnego rozporządzenia oraz do szeroko pojętego nadzoru nad całym polskim rynkiem kryptowalut.
KNF otrzyma w związku z tym narzędzia, które będą mogły być wykorzystane do przeciwdziałania naruszeniom, których dopuszczą się podmioty nadzorowane. Wśród nich znajdzie się też możliwość nakładania sankcji m.in. na: oferujących, osoby ubiegające się o dopuszczenie kryptowalut do obrotu, emitentów czy nawet dostawców usług dotyczących kryptowalut. KNF będzie mógł nakładać kary pieniężne również na osoby, które zawodowo pośredniczą w zawieraniu transakcji związanych z kryptoaktywami lub transakcje takie realizują.
Obowiązki i odpowiedzialność karna podmiotów nadzorowanych
Polska ustawa o kryptoaktywach nałożyć ma przy tym określone obowiązki na emitentów tokenów związanych z kryptowalutami i e-pieniędzmi oraz dostawców krypto-usług. Wśród obowiązków tych znajdzie się m.in. bieżące przekazywanie Komisji Nadzoru Finansowego konkretnych informacji, które dotyczą działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie kryptowalut.
Projekt ustawy zakłada także wprowadzenie odpowiedzialności karnej podmiotów nadzorowanych, przy czym surowość środków karnych różnić ma się w zależności od stopnia przewinienia i popełnionego czynu. Wszystko w myśl ochrony interesów inwestorów, ale także państwa.
Co jeszcze znalazło się w projekcie ustawy?
W projekcie ustawy o kryptoaktywach uregulowane na ten moment są jeszcze m.in.:
- Kwestie dotyczące zasad zachowania tajemnicy zawodowej przez podmioty świadczące usługi w zakresie kryptoaktywów (stworzony ma zostać katalog sytuacji i podmiotów, wobec których ujawnienie informacji nie będzie stanowić naruszenia);
- Możliwość składania oświadczeń w zakresie usług dotyczących kryptowalut w formie elektronicznej.
Planowanym terminem przyjęcia projektu przez Radę Ministrów jest przy tym drugi kwartał 2024 r., natomiast planowanym terminem wejścia w życie ustawy jest 30 czerwca 2024 r. Część przepisów ma jednak zacząć obowiązywać dopiero z końcem bieżącego roku.
Źródła:
- https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12382311
- https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-kryptoaktywach
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/KNF-bedzie-nadzorowac-rynek-kryptoaktywow-8700486.html