Już niebawem wchodzi w życie nowy system segregacji odpadów. Każdy z nas odczuje zmiany

pojemniki na śmieci, kobiet segregująca śmieci w domu, w przyszłym roku czeka nas zmiana przepisów
Nadchodzą zmiany w systemie selektywnej zbiorki odpadów, fot. lsiekierski/pressmaster
ikona podziel się
Opublikowano: 29.04.2024 r., 12:59 | Autor: Barbara Ochman
Przyszły rok przyniesie małą rewolucję w zasadach selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów. Zmiany zauważymy w kilku dziedzinach życia – podczas zakupów spożywczych, remontu mieszkania czy sezonowej wymiany garderoby. Co dokładnie zmieni się od przyszłego roku i w jaki sposób wpłynie to na naszą codzienność?

Kiedy wróci kaucja za butelki?

Sklepy wielkopowierzchniowe powoli przygotowują się do zmian w przepisach selektywnej zbiórki odpadów. Już za kilka miesięcy w Polsce zostanie wdrożony system kaucyjny, który obejmie szklane butelki o pojemności do 1,5 l, jednorazowe butelki z tworzywa sztucznego do 3 l i metalowe puszki do 1 l. Małe, lokalne sklepy nie będą zobowiązane do odbioru pustych opakowań, jednak zgodnie z przepisami, taki przymus zostanie nałożony na większe markety, których powierzchnia przekracza 200 m2. W zamian za puste opakowana, klienci otrzymają kaucję. Każdy mniejszy punkt również może przystąpić do programu na zasadzie dobrowolnej decyzji.

Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2025 roku. Nie wiadomo jeszcze, ile będzie wynosić kaucja za puste butelki i puszki. Klienci z pewnością ucieszą się z wiadomości, że podczas zwracania opakowań nie trzeba będzie okazywać paragonu. Takie rozwiązanie jest odpowiedzią na kulejący system zbierania odpadów opakowaniowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwraca uwagę, że dzisiaj większość z nich jest odbierana wraz z odpadami komunalnymi. Zupełnie nowy system kaucyjny ma zwiększyć poziom selektywnej zbiórki oraz recyklingu surowców.

Powrót kaucji za butelki przyczyni się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska. Dzięki tym zmianom Polacy będą chętniej zwracać puste opakowania. Nowe przepisy to kolejny krok w stronę dostosowania krajowego ustawodawstwa do rozwiązań stosowanych w Unii Europejskiej.

puste butelki plastikowe, nie wiadomo jeszcze, jak wysoka będzie kaucja za zużyte opakowania
Od 2025 roku powróci kaucja za puste butelki i puszki, fot. Lumos sp

Przez nowy system podrożeją usługi firm budowlanych!

1 stycznia 2025 to równie ważna data dla firm remontowych oraz deweloperów. Od tego momentu zostanie na nich nałożony obowiązek segregacji odpadów powstających w procesie realizacji inwestycji. Zgodnie z założeniami, wykonawcy będą zbierać odpady należące do sześciu kategorii:

 • Szkło,
 • Metal,
 • Tworzywo sztuczne,
 • Drewno,
 • Gips,
 • Odpady mineralne i materiały ceramiczne oraz kamienie.

Inwestor może prowadzić selektywną zbiórkę samodzielnie lub zlecać ją firmom zewnętrznym. Należy się spodziewać, że wykonawcy przerzucą dodatkowe koszty na swoich klientów, dlatego ceny usług remontowych po raz kolejny podrożeją. Istotne zmiany nie dotkną osób prywatnych, które dokonują remontu na własną rękę. W ich przypadku wciąż będą obowiązywać stare przepisy – odpady generowane podczas prac należy wyrzucać do kontenera zamawianego w gminie.

Twoja szafa pęka w szwach? Zmiany obejmą także ubrania

Komisja Europejska opublikowała niepokojący raport, z którego wynika, że przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej każdego roku kupuje ok. 26 kg nowej odzieży i wyrzuca 11 kg wyrobów tekstylnych. Proces produkcji butów, czy ubrań przyczynia się do poważnego skażenia środowiska. Tzw. szybka moda odpowiada za poważne zanieczyszczenie ekosystemu. W tym przypadku odpady generowane przez stare ubrania nie stwarzają tak dużego problemu, jak sam proces ich produkcji.

Od przyszłego roku Polska dostosuje się do wymogów unijnej dyrektywy i wprowadzi nowe przepisy dotyczące zbiórki i recyklingu zużytych tekstyliów. Tkaniny będzie można przekazywać do punktów prowadzonych przez gminy. Być może dzięki tym działaniom proces recyklingu zużytych ubrań stanie się bardziej powszechny. W Polsce działają liczne organizacje, które na własny koszt zbierają ubrania i przekazują je potrzebującym. Dzięki rozbudowie systemu PSZOK-ów, w kubłach na śmieci wyląduje jeszcze mniej odzieży.

Nowe przepisy wymagają wielu miesięcy przygotowań – zarówno ze strony gmin, jak i sklepów wielkopowierzchniowych, czy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów. Niektóre podmioty przystępują już do realizacji wytycznych. Zmiany odczuje każdy konsument – wszyscy będziemy musieli przyzwyczaić się do nowych rozwiązań i wypracować pewne nawyki, a ten proces zapewne zajmie kilka miesięcy.

Źródła:

 • https://www.europarl.europa.eu/topics/pl/article/20201208STO93327/wplyw-produkcji-tekstyliow-i-odpadow-tekstylnych-na-srodowisko-infografiki
 • https://forsal.pl/biznes/ekologia/artykuly/9485746,nadchodzi-rewolucja-w-segregacji-odpadow-jakie-nawyki-bedzie-musial-z.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto