Dotacje na pompy ciepła i piece na pellet - już od 22 kwietnia nowe warunki programu „Czyste Powietrze”!
Od 22 kwietnia w programie „Czyste Powietrze” pojawią się zmiany. Będą dotyczyć głównie warunków dotacji kotłów na pellet i pomp ciepła. Czy zmieni się wysokość dofinansowania? Czy wprowadzone zostaną zmiany wymogów dotyczących innych kategorii kosztów kwalifikowanych? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czego dokładnie dotyczy zmiana?
„Czyste Powietrze” jest programem, który zaczął funkcjonować dokładnie w 2018 roku. Zaplanowany jest do 2030 roku. Głównym celem programu jest poprawa jakości powietrza, a także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Z domów mają zostać usunięte tzw. kopciuchy – to pierwszy krok w realizacji planu programu. Kopciuchy zastąpione mają zostać urządzeniami grzewczymi o niskiej emisji. Kolejny krok to kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej co jakiś czas modyfikuje zarówno warunki programu, jak i wysokość dofinansowania. 22 kwietnia wejdzie w życie kolejna zmiana, która dotyczy dofinansowania pomp ciepła. W związku z nią będzie można uzyskać dofinansowanie pomp ciepła, jednak wyłącznie wpisanych na listę ZUM – to lista zielonych urządzeń i materiałów.
Co zrobić, żeby znaleźć się na liście ZUM?
Jeśli chcesz znaleźć się na liście ZUM, pompa ciepła powinna przejść badania przeprowadzone w niezależnych, akredytowanych laboratoriach, które są zlokalizowane na terenie EU lub EFTA. Wyniki badań pompy ciepła muszą być zgodne z danymi w karcie urządzenia, a także jego etykietą energetyczną. Pompy ciepła, które wpisane są już na listę, wymagają uzupełnienia dokumentacji o raporty z wymienionych badań. Aby je uzupełnić, producenci i dystrybutorzy mają czas do 22 kwietnia.
Gdy skończy się okres przejściowy (22 kwietnia), na liście ZUM pozostaną jedynie pompy ciepła, które spełniają wymogi programu „Czyste Powietrze”. Będą to wyłącznie urządzenia potwierdzone badaniami, których weryfikacja przebiegła pomyślnie. Skąd te zmiany? To reakcja na informacje dobiegające z rynku o nieuczciwych firmach, które sprowadzają do Polski chińskie pompy ciepła niespełniające wymaganych parametrów technicznych.
Co z kotłami na pellet?
Od 22 kwietnia będzie można dofinansowywać jedynie wpisane na listę ZUM kotły na pellet oraz kotły zgazowujące drewno. Powód? Bardzo podobny. Z rynku dobiegają informacje, jakoby producenci i sprzedawcy podawali nieprawdziwe informacje o parametrach technicznych kotłów.
Nie będzie zmian wymogów, jeśli chodzi o te konkretne źródła ciepła. Wciąż dofinansować będzie można kotły na pellet i kotły zagazowujące drewno o podwyższonym standardzie. Powinny być to jednak urządzenia, które charakteryzują się klasą energetyczną minimum A+, a także poziomem emisji cząsteczek stałych obniżonym o połowę (nie więcej niż 20 mg / m³). Procedura wpisu na listę ZUM nie zmieni się. Nie będzie trzeba wypisywać nowych dokumentów, jeśli dany kocioł jest na liście.
O czym jeszcze warto pamiętać?
W kolejnej edycji programu „Czyste Powietrze” nie będzie zmian wymagań, jeśli chodzi o inne kategorie kosztów kwalifikowanych. Nie przewidziane są również zmiany wysokości dotacji. W poprzedniej edycji programu wprowadzono opcję składania dwóch wniosków o dofinansowanie. Jeśli w pierwszym udało się dofinansować nowy system grzewczy (pozbyć kopciucha i zainstalować niskoemisyjne źródło ciepła) oraz rozliczyć inwestycję w programie, można złożyć drugi wniosek.
Jeśli chodzi o drugą dotację, może ona dotyczyć termomodernizacji nieruchomości na podstawie audytu energetycznego. W ten sposób będzie można zrealizować jeden z polecanych w nim wariantów i osiągnąć określone wskaźniki zużycia energii.
Źródła:
- https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/dokumenty-programowe/planowane-zmiany-programu-od-22-kwietnia-2024r
- https://muratordom.pl/remont-domu/termomodernizacja/program-czyste-powietrze-2024-jakie-nowe-warunki-od-22-kwietnia-aa-1g8S-XoJL-Bm1r.html
- https://www.prawo.pl/samorzad/zmiany-programu-czyste-powietrze-w-zakresie-pomp,498195.html