Kamper zamiast domu – pod jakimi warunkami życie w kamperze jest legalne?

Marzenie o życiu w kamperze to dla wielu osób sposób na życie
Marzenie o życiu w kamperze to dla wielu osób nie tylko wakacyjna przygoda, ale sposób na życie, fot. predragmilos
ikona podziel się
Opublikowano: 01.05.2024 r., 19:06 | Autor: Marianna Leśniewicz
Rosnące ceny na rynku budowlanym i moda na podróżowanie spowodowały większe zainteresowanie kupnem kamperów oraz przyczep kempingowych. Niektórzy, wzorem z Zachodu, decydują się nie tylko na dalekie wojaże, ale również mieszkanie na czterech kółkach. Jednak czy taki sposób na życie jest legalny w Polsce? Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, by zamienić dom na kamper.

Życie w kamperze a polskie prawo

Z punktu widzenia ustawodawcy nie ma zapisu, który zakazywałby nocowania w samochodzie dopuszczonym do ruchu, bo tak też klasyfikowany jest kamper. A co w przypadku mieszkania na stałe? Tu należy zagłębić się w prawo budowlane i administracyjne.

Jeśli kamper lub przyczepa zostaną ustawione na działce dłuższy czas, doprowadzi się do nich energię oraz dodatkowo zabuduje, pojazd przestaje spełniać swoją pierwotną funkcję komunikacyjną. Wówczas kamper czy przyczepa stają się obiektem rekreacyjno-wypoczynkowym, a w rozumieniu Prawa Budowlanego art. 3 pkt 5, jest to już „tymczasowy obiekt budowlany”.

Zgodnie z ustawą warunkiem uznania obiektu za tymczasowy jest rozebranie go lub przeniesienia w okresie 180 dni po zgłoszeniu. Oznacza to konieczność samego zgłoszenia postawienia kampera lub przyczepy do Urzędu Miasta, a następnie usunięcie go z danej działku po ok. 6 miesiącach. W przeciwnym wypadku przestaje on być obiektem tymczasowym, a staje się obiektem budowlanym wymagającym pozwolenia na budowę (lub zgłoszenia w przypadku obiektów do 35m2).

Caravaning zyskuje obecnie coraz większą popularność na świecie, jak i w Polsce
Caravaning zyskuje obecnie coraz większą popularność także w Polsce, fot. Marcin

Caravaning a zameldowanie i kwestie podatków

Czy w przypadku caravaningu zameldowanie jest niezbędne? Otóż w Polsce wciąż istnieje obowiązek meldunkowy (konieczność posiadania przypisanego adresu zameldowania stałego lub tymczasowego). W rzeczywistości jednak jest to wymóg czysto ewidencyjny. Obecnie wiele osób mieszka poza miejscem swojego zameldowania, którym wciąż pozostaje np. dom rodzinny. Brak meldunku w miejscu zamieszkania oczywiście może być kłopotliwy podczas załatwiania spraw urzędowych czy bankowych, ale nie jest to duży problem dla „mobilnych”. 

Posiadanie domu lub mieszkania wiąże się z płaceniem podatków. Jak jest w przypadku kamperów i przyczep? Odpowiedzią może być orzeczenie sądowe z dnia 17 lipca 2019 r. (sygn. akt I SA/Gd 622/19), zgodnie z którym: „Domki kempingowe, stanowiące tymczasowe obiekty budowlane w rozumieniu Prawa budowlanego, niepołączone trwale z gruntem, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości”.

Co więcej w niedawnej interpretacji przepisów skarbowych z 30 stycznia 2024 roku sam Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał, że możliwe jest potraktowanie przyczepy kempingowej jako… biura. Przedsiębiorca może zatem nie tylko prowadzić działalność, ale i odliczyć koszt zakupu i utrzymania takiego pojazdu od podatku. 

Analizując przepisy prawa polskiego, można stwierdzić, że mieszkanie, a nawet praca w kamperze lub przyczepie kempingowej jest możliwa. Caravaning to szansa na oszczędniejsze życie „poza systemem”, oczywiście jeśli tylko spełnisz pewne warunki. Należy pamiętać, że przepisy w tym obszarze mogą w przyszłości zostać doprecyzowane, również na korzyść współczesnych nomadów. 

Źródła:

  • https://gov.legalis.pl/przyczepy-kempingowe-domki-holenderskie-oraz-kampery-jako-obiekty-budowlane/
  • https://www.ancona.pl/blog/czy-mozna-mieszkac-bez-meldunku
  • https://www.motorhome.pl/fulltimers-kamper-zamiast-domu/
  • https://www.prawo-budowlane.info/domek-holenderski-na-nieruchomosci-rolnej,367,material_prawo_budowlane.html
  • https://poradapodatkowa.pl/czy-za-domki-mobilne-placi-sie-podatek-od-nieruchomosci,1222.phtml
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto