Dzięki tym przepisom komornik nie może ruszyć pieniędzy na koncie. Tysiące Polaków ich nie zna

Egzekucje komornicze z rachunku bankowego dłużnika są bardzo częstymi metodami zabezpieczenia roszczeń wierzyciela. Komornik może przejąć konto dopiero po wydaniu wyroku sądowego bądź sądowego nakazu zapłaty. Co więcej, obowiązują pewne limity, jednak w rzeczywistości zdarzają się też sytuacje bezprawnego przejęcie wszystkich środków na koncie. Dlatego warto znać swoje prawa.
- Jak wygląda przejęcie konta bankowego przez komornika?
- Jakich świadczeń nie może zająć komornik?
- Ile wynagrodzenia może zająć komornik?
Jak wygląda przejęcie konta bankowego przez komornika?
Komornik ma prawo do przejęcia środków z konta bankowego dłużnika. Prawo to zostało szczegółowo opisane w Kodeksie Postępowania Cywilnego. Na wstępie, komornik zawiadamia bank o zajęciu wierzytelności, które stanowią przedmiot długu. Kwota ta zostaje powiększona o koszty dodatkowe (koszty egzekucyjne).
Następnie komornik wzywa bank, by ten dokonywał wypłat z rachunku bankowego dłużnika. Co ważne, sam dłużnik nie będzie o tym wcześniej poinformowany. Ściągnięcie należności co do zasady odbywa się aż do wysokości zaciągniętego zobowiązania wraz z kosztami dodatkowymi.
Zajęciu komorniczemu może podlegać jedno lub kilka kont dłużnika. Dopiero w ostatnim kroku, komornik informuje dłużnika o fakcie zajęcia jego rachunku lub rachunków bankowych. Komornik może regularnie ściągać pieniądze z wynagrodzenia lub innych przychodów dłużnika.
Po zaspokojeniu roszczeń wierzyciela, bank odblokowuje konto. Co ważne, istnieje kilka ograniczeń, a komornik nie ma prawa zajmować wszystkich pieniędzy dłużnika. Co więcej, komornik nie może zająć niektórych kont bankowych. Więcej na temat takiego konta znajdziesz w tym artykule.
Jakich świadczeń nie może zająć komornik?
Dłużnik powinien wiedzieć, że niektóre pobierane przez niego świadczenia zostają całkowicie wyłączone z egzekucji komorniczej. W praktyce oznacza to, że komornik nie może ściągnąć ich z konta. Do świadczeń niepodlegających egzekucji należą świadczenia alimentacyjne i świadczenia rodzinne. W wyłączeniu znalazły się też dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych i zasiłki dla opiekunów.
Co więcej, komornik nie może też zająć świadczeń wypłacanych z pomocy społecznej. Przykładem jest tu świadczenie 800 plus. Egzekucji nie podlegają też środki z rodzinnego kapitału opiekuńczego ani dofinansowania do obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
Egzekucji komorniczej nie podlegają też różnego rodzaju dodatki, w tym dodatek osłonowy, węglowy, dodatek z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła i dodatek elektryczny. W wyłączeniu znalazło się również świadczenie wspierające, refundacja podatku VAT i zapomogi udzielone na podstawie ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych.

Ile wynagrodzenia może zająć komornik?
Według aktualnych przepisów prawa, komornik nie może zająć całej wypłaty dłużnika. Obowiązują go limity, które zależą od specyfiki długu. Przyjmuje się, że dłużnikowi powinna pozostać kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Owa kwota jest ustalana corocznie przez Radę Ministrów. Od 1 stycznia 2025 roku, minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4 666,00 brutto, czyli w przypadku umowy o pracę, 3 510,98 zł na rękę. Jest to kwota, która powinna pozostać dłużnikowi.
Komornik może zająć pozostałą kwotę wynagrodzenia, ale nie więcej niż 50% (w przypadku, gdy jest ono wyższe od wynagrodzenia minimalnego. Jeśli dłużnik zarabia minimalną krajową, komornik nie może potrącić jego dochodów z konta. Od tej zasady jest jeden ważny wyjątek.
Warto pamiętać, że zajęcia alimentacyjne nie zostały objęte zasadą pozostawienia minimalnego wynagrodzenia. Co do zasady, komornik może potrącić maksymalnie 60% dochodów dłużnika alimentacyjnego, bez względu na ich wysokość. Zatem, jeśli dłużnik zarabia minimalną krajową, komornik może zająć 2 106,58 zł jego wypłaty miesięcznie. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat limitów pieniędzy, które komornik może pobrać z konta.