Kiedy można bez zgody wyciąć drzewo na własnej posesji?
Wycinka drzew na terenie własnej posesji od wielu lat była kością niezgody. Społeczeństwo było pod tym względem podzielone, ponieważ jedni twierdzili, że nie można wycinać cennych drzew według swoich upodobań, a inni znowu uważali, że mają związane ręce, aby prowadzić inwestycje na swojej działce. Obecnie przepisy pod tym względem znów się zmieniły. Warto sprawdzić, w jakich okolicznościach możemy wyciąć drzewo bez ubiegania się o zgodę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zmiany wprowadzone w przepisach prawnych dotyczących wycinki drzew
Aby dowiedzieć się, jak obecnie przepisy regulują wycinkę drzew na terenie swojej posesji, należy się odnieść do Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Od 1 stycznia 2024 r. przepisy te zostały bardziej doprecyzowane, dzięki czemu nie ma już niejasności, w jakich przypadkach możemy wyciąć drzewo na swojej działce bez koniecznych zezwoleń.
W przypadku wycinkę drzew bez zezwolenia reguluje:
“Art. 83f. [Wyjątki od obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów]
- Przepisów art. 83 ust. 1 nie stosuje się do:
(...)
3) drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
- 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew;”
Jak widać, w takich sytuacjach możemy wyciąć drzewa bez konieczności zgłaszania tego faktu do jakiegokolwiek urzędu. Informacji dotyczących wycinki drzew w ustawie znajduje się znacznie więcej. Takim warunkiem jest, chociażby posiadanie własności do terenu, na którym znajdują się drzewa, które chcemy wyciąć. Natomiast jeżeli jesteśmy najemcą lub dzierżawcą takiej działki, musimy posiadać zgodę właściciela nieruchomości na usunięcie wybranych drzew.
Pozostałe okoliczności, w których możemy wycinać drzewa bez pozwolenia
To nie są jedyne sytuacje, w którym możemy wyciąć drzewo bez pozwolenia lub nawet bez zgłoszenia tego faktu do urzędu. Do takich sytuacji zalicza się nagłe zagrożenie życia lub zdrowia. Takim przykładem jest m.in. zawalone drzewo, które w takich okolicznościach powinno być usuwane przez odpowiednie służby ratunkowe.
Do innej sytuacji, w której możliwe jest usunięcie drzewa bez konieczności uzyskania pozwolenia, będzie usuwanie drzew w celach przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. Oprócz drzew należy wspomnieć także o wycince krzewów. Jeżeli ich skupisko nie przekracza powierzchni 25 m2, to nie potrzebujemy żadnego pozwolenia na ich usunięcie. Możliwe jest także usunięcie krzewów na terenach, na których rosną rośliny ozdobne, natomiast wyłączenie stanowią krzewy znajdujące się w pasie drogowym drogi publicznej, czy też na terenie nieruchomości, która jest wpisana do rejestru zabytków.
Wydanie pozwolenia na wycinkę drzewa
Od momentu zgłoszenia do urzędu miasta lub gminy wniosku o pozwolenie na wycięcie drzewa, możemy spodziewać się w ciągu 21 dni oględzin przeprowadzonych przez wspomniane organy. Pod tym względem można spodziewać się tego, że urzędnicy sprawdzą wszystkie szczegóły związane z wycinką konkretnego drzewa. Sporządzany protokół zawiera informacje na temat nazwy gatunku drzewa, obwodu pnia na wysokości 5 cm.
Jeżeli drzewo, które chcemy wyciąć, posiada kilka pni, wtedy jest sprawdzany obwód każdego z nich na wysokości 5 cm. Natomiast w przypadku, gdy drzewo nie posiada pnia, obwód jest mierzony poniżej korony. Kolejnym etapem jest oczekiwanie na decyzję urzędu. Organy mają 14 dni od momentu wykonania oględzin na zgłoszenie sprzeciwu. Jeżeli jednak w tym czasie nie uzyskamy odpowiedzi odmownej, możemy to traktować, jako pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku.
Zatem możemy spodziewać się, że w przypadku wycinki drzewa za pozwoleniem ze strony urzędu możemy czekać nawet do 5 tygodni. Zazwyczaj ten czas oczekiwania jest krótszy, jednak rzeczywiście przepisy pozwalają na tak długi czas oczekiwania. W związku z tym warto wycinkę drzew, na które koniecznie jest uzyskanie pozwolenia, zgłaszać z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepiej zadbać o to zimą, aby wiosną możliwe byłoby przystąpienie do planowanych prac.