Sąsiad kosi trawę w sobotę nad ranem i nie daje nam spać - co na to prawo?

Koszenie trawy, kiedy może nas słono kosztować?
Czy koszenie trawy można przeprowadzać o dowolnej godzinie?, fot. KrólestwoNauki
ikona podziel się
Opublikowano: 22.04.2024 r., 19:06 | Autor: Adrian Kowalczyk
Koszenie trawy jednych relaksuje, dla innych stanowi przykry obowiązek. Wszyscy na pewno jednak przyznaliby, że dźwięk kosiarki w nieodpowiednim dniu i o niewłaściwej porze może być bardzo uciążliwy. Warto więc wiedzieć, kiedy wystrzegać się jego generowania, aby uniknąć nie tylko konfliktu sąsiedzkiego, ale też poważniejszych – prawnych – konsekwencji. A trzeba wiedzieć, że mogą zostać one niekiedy wyciągnięte.

W jakich porach dnia lepiej nie używać kosiarki?

Koszenie trawy to podstawowa czynność pielęgnacyjna, która wpływa nie tylko na estetykę ogrodu, ale także jego „zdrowie”. Regularne koszenie pomaga utrzymać roślinność w dobrej kondycji, stymuluje jej wzrost i sprzyja gęstości. Atutem przeprowadzania tej czynności jest również eliminacja chwastów, które mogą być usuwane wraz z koszeniem przed ich kwitnieniem i rozsiewaniem nasion. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy najlepiej sięgnąć po kosiarkę czy inny sprzęt. Jak się bowiem okazuje, często ma to bardzo istotne znaczenie…

Chcąc skosić trawę w danym miejscu i o określonej porze, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Po pierwsze, urządzenia do tego służące należą do dość głośnych, ponieważ – w zależności od modelu – mogą wytwarzać hałas na poziomie nawet ponad 100 decybeli. A skoro tak, teoretycznie nie powinno się ich wykorzystywać w zasadzie wcale w zabudowie mieszkaniowej. Dlaczego? Ponieważ w ciągu dnia maksymalny poziom hałasu w nich nie powinien przekraczać – zgodnie z przepisami – 65 decybeli. Trawę kosić jednak trzeba, dlatego trudno byłoby w tym przypadku działać tak, by nikomu nie przeszkadzać.

Pamiętajmy też, że w Polsce w godzinach 22-6 obowiązuje cisza nocna. I choć po zmroku lub wczesnym rankiem trudno byłoby raczej skrócić okoliczną roślinność, nie brakuje takich, którzy decydują się to zrobić. I w tym przypadku narażają się już na konsekwencje prawne. Każdy ma bowiem prawo do nocnego odpoczynku. I jeśli zostanie on zakłócony, trzeba liczyć się z tym, że mniej cierpliwa osoba zechce zgłosić to odpowiednim służbom, a te – ukarać osobę używającą kosiarki lub innego sprzętu o nieodpowiedniej porze, wystawiając mandat (nawet do 500 zł).

Ile rośnie trawa? Kliknij i sprawdź!

Czy koszenie trawy „na złość” sąsiadowi może skutkować karą?

A co z niedzielami i dniami świątecznymi – w czasie ich trwania można kosić trawę czy lepiej się od tego powstrzymać? Sprawa jest dość skomplikowana. Nie istnieje bowiem przepis, który by tego zakazywał, ale już art.51 §1 Kodeksu Wykroczeń mówi o tym, że m.in. zakłócanie spokoju jest zagrożone nawet karą aresztu. Jeśli więc np. sąsiad organizuje nieopodal ważną dla niego uroczystość i zajdzie podejrzenie, że ktoś chce umyślnie mu w tym przeszkodzić, przeprowadzając koszenie trawy i nie zachowując się przy tym we właściwy sposób, także może pociągnąć to za sobą określone konsekwencje prawne. Wiele jednak w tego typu sytuacji (i podobnych do niej) zależy od interpretacji wezwanych na miejsce służb porządkowych.

Jak wynika z powyższych informacji, istnieją okoliczności, w przypadku zaistnienia których lepiej jest zaniechać koszenia trawy i odłożyć tę czynność na inny termin. Zaliczyć do nich można jednak jeszcze kilka innych. Mamy tu na myśli m.in. okres suszy. Wiadomo bowiem doskonale, że bujna roślinność pomaga z nią walczyć, więc jeśli zostanie skoszona – choć prawo tego w tej sytuacji nie zakazuje – może mieć to przykre konsekwencje dla danego terenu i osób go zamieszkujących.

Zaleca się także unikanie kontaktu z kosiarkami spalinowymi, gdy w określonym czasie i miejscu pułap pyłu zawieszonego PM10 jest zbyt wysoki. Co prawda w okresie innym niż zimowy dochodzi do tego bardzo rzadko, ale warto mieć tę informację z tyłu z głowy. Tym bardziej, że akurat koszenie trawy tym przypadku za pomocą urządzeń spalinowych może zostać ukarane. Dobrze też mieć na uwadze fakt, że mieszkając między ludźmi obowiązują różnego rodzaju – często niepisane – reguły, których warto przestrzegać nie tylko w obawie przed konsekwencjami prawnymi, ale też zepsuciem relacji międzyludzkich.

Świeża trawa, jak kosić ją, nie musząc obawiać się konsekwencji prawnych?
Choć trawa musi być co pewien czas koszona, nie oznacza to, że można robić to bez poszanowania innych osób, fot. JoannaTkaczuk

Źródła:

  • https://biznes.interia.pl/finanse/news-kary-za-koszenie-trawnika-kiedy-i-jakiej-wysokosci-mandat-na,nId,6921325
  • https://www.onet.pl/styl-zycia/onetdom/czy-mozna-dostac-mandat-za-koszenie-trawy-w-niedziele-oto-co-mowia-przepisy/7p55d8s,2b83378a
  • https://nowosci.com.pl/wysoki-mandat-za-koszenie-trawy-a-za-donos-sasiada-to-nie-zart-oto-najwazniejsze-zasady-koszenia-traw/ar/c9-17498337
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto