Kiedy ojciec może przestać płacić alimenty na dziecko? Sprawdzamy terminy i okoliczności
Jednym z najważniejszych aspektów prawa rodzinnego jest obowiązek alimentacyjny. Dzięki niemu można zapewnić środki na utrzymanie dziecka. W Polsce kwestię alimentów regulują przepisy Kodeksu cywilnego i opiekuńczego. Wprowadzają one szereg okoliczności, w których np. ojciec może przestać płacić alimenty na dziecko. Sprawdź ważne informacje na ten temat.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy nie trzeba już płacić alimentów?
Jednym z kluczowych momentów, gdy ojciec już nie musi płacić alimentów, jest ukończenie edukacji przez dziecko. Zgodnie z prawem obowiązek alimentacyjny trwa, dopóki dziecko się uczy. Nauka powinna odbywać się w systematyczny i skuteczny sposób. Rodzic może złożyć wniosek do sądu o zniesienie obowiązku alimentacyjnego, jeśli udowodni, że dziecko nie kontynuuje edukacji i nie podejmuje w tej kwestii żadnych aktywnych działań.
Ojciec nie musi płacić alimentów, jeśli dziecko podejmie stałą pracę pozwalającą mu na samodzielne utrzymanie. Praca powinna zapewniać dziecku dochód powyżej minimalnej krajowej, z kolei zatrudnienie musi być na pełny etat. Umowy zlecenie lub inne umowy cywilnoprawne brane są pod uwagę wyłącznie, gdy dziecko pracuje regularnie i osiąga stały dochód.
Alimentów nie trzeba będzie płacić, jeśli dziecko założy własną rodzinę. W praktyce taka sytuacja oznacza zawarcie związku małżeńskiego lub posiadanie dzieci, więc znika konieczność opłacania alimentów przez ojca. Dziecko płacącego alimenty musi być jednak w stanie zapewnić byt swojej rodzinie. Dochody muszą więc wystarczać na pokrycie niezbędnych wydatków.
Płacenie alimentów na dzieci – kiedy znika konieczność?
Obowiązek płacenia alimentów zwykle znika, gdy dziecko osiągnie pełnoletność, czyli skończy 18 lat. Warunkiem dalszego płacenia alimentów jest fakt, gdy dziecko decyduje się kontynuować naukę lub wymaga dalszej pomocy finansowej z uwagi na swoje problemy zdrowotne. Jeśli ojciec ma dalej płacić alimenty, pełnoletnie dziecko powinno wykazać, że nie jest w stanie się usamodzielnić z obiektywnych przyczyn, takich jak choroba lub poważna niepełnosprawność.
Jeśli dziecko jest niezdolne do samodzielnego utrzymania się z wyżej wymienionych powodów, obowiązek płacenia alimentów może trwać dożywotnio – czyli do śmierci dziecka. Gdy pojawiają się problemy z płatnością, zawsze można skorzystać z m.in. zasiłku pielęgnacyjnego, który ma na celu wesprzeć rodzica finansowo w trudnej sytuacji. Obecnie wynosi on 215,84 zł.
Jak zakończyć obowiązek alimentacyjny, krok po kroku
Aby zakończyć płacenie alimentów, zwykle będzie to wymagało interwencji sądu. Ojciec płacący alimenty powinien złożyć odpowiedni wniosek o uchylenie obowiązku ich opłacania. Musi załączyć do niego dokumenty potwierdzające zaistnienie jednej z okoliczności, o których wspomniałam (np. dziecko się usamodzielniło i pracuje na pełen etat). Cały proces obejmuje kilka etapów zakończenia obowiązku alimentacyjnego:
- Złożenie wniosku do sądu – dokument powinien zawierać szczegółowe uzasadnienie i dowody potwierdzające, że dziecko spełnia warunki do zakończenia obowiązku alimentacyjnego. Dowody muszą jasno wskazywać na to, że dziecko jest samodzielne.
- Postępowanie sądowe – sąd przeprowadza postępowanie dowodowe, aby ocenić zasadność wniosku. Jeśli ma wątpliwości, może zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań lub przedstawienie dodatkowych dokumentów. Na tym etapie istnieje prawo do zaprezentowania swoich dowodów i argumentów.
- Decyzja sądu – na podstawie zgromadzonych dokumentów i dowodów sąd może przyznać decyzję o uchyleniu albo kontynuowaniu obowiązku alimentacyjnego. Jeśli uzna, że obowiązek powinien zostać uchylony, ojciec nie będzie już musiał płacić alimentów od dnia wskazanego w wyroku sądowym.
Warto w tym miejscu dodać, że każda ze stron postępowania może złożyć apelację od wyroku sądu. Należy wnieść ją w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia dokumentu z wyrokiem. W stosownym terminie sąd apelacyjny ponownie rozpatrzy sytuację i oceni sprawę, biorąc pod uwagę argumenty dwóch stron.