Kiedy piece gazowe zostaną zakazane? Co mówią przepisy Unii Europejskiej?
Czy Unia Europejska może nam zakazać używania pieców gazowych? Wygląda na to, że obowiązek wykorzystywania wyłącznie ekologicznych źródeł ciepła stanie się faktem. Czy wiesz, kiedy Polacy przestaną palić w kotłach na gaz? Poznaj stanowisko Unii Europejskiej, które zostało zatwierdzone przez państwa członkowskie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Unia Europejska chce ograniczyć emisję gazów cieplarnianych z budynków
Z badań zleconych przez Unię Europejską wynika, że aż 36% emitowanych gazów cieplarnianych pochodzi z domów i mieszkań. Trzy miesiące temu Parlament Europejski przegłosował dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków. Zawiera ona szczegółowe plany termomodernizacji nieruchomości znajdujących się na terenie wspólnoty i określa, ile czasu będą potrzebować państwa członkowskie, aby całkowicie odejść od wykorzystywania gazów kopalnianych do ogrzewania budynków.
Unia Europejska postawiła na stopniowe odchodzenie od gazu i węgla. Jednym z celów wspólnoty jest osiągnięcie zeroemisyjności w budownictwie do 2050 roku. Żeby sprostać temu zadaniu, konieczne są natychmiastowe zmiany. Całkowite wycofanie kotłów na paliwa kopalne ma nastąpić nieco wcześniej, bo już w 2040 roku. Wielu Polakom nie podoba się ta perspektywa – wymiana starego źródła ciepła to poważny wydatek, a wysokie ceny prądu zniechęcają do instalacji ekologicznej pompy ciepła.
Zaniepokojeni mieszkańcy wspólnoty nie powinni jednak popadać w panikę – UE uspokaja i przypomina, że nie zamierza wprowadzać drastycznych zmian. Jak pisał niedawno Onet, wszelkie zakazy będą rozszerzane stopniowo. Obywatele państw członkowskich jeszcze przez kilkanaście lat mogą korzystać z pieców gazowych, a osoby planujące wymianę kotła na pompę ciepła mają szansę na otrzymanie dofinansowania.
Zapadły pierwsze decyzje – instalacja pieców gazowych będzie zakazana?
Nowelizacja dyrektywy budynkowej zakłada konsekwentne wprowadzanie ograniczeń, które zakończy się całkowitym zakazem korzystania z kotłów gazowych. Na pierwszy ogień pójdą dofinansowania do wymiany źródeł ogrzewania na piece zasilane paliwami kopalnymi. Już w 2025 roku państwa członkowie Unii Europejskiej przestaną oferować dopłaty do zakupu pieców na gaz, czy ekogroszek. Oznacza to, że Polacy, którzy chcą otrzymać wspomnianą refundację, muszą się pospieszyć, ponieważ zostało im zaledwie pół roku na zakup kotła z dopłatą. Jedynym wyjątkiem akceptowalnym przez władze UE będą dofinansowania na ogrzewanie hybrydowe, które składa się z ogrzewania gazowego wspieranego przez pompę ciepła lub kolektory słoneczne.
Kolejnym ważnym terminem, który został wyszczególniony w przepisach Unii Europejskiej, jest rok 2028. Za cztery lata wszystkie budynki stanowiące własność państwa będą musiały przejść na zeroemisyjne źródła ciepła. Oznacza to, że w placówkach publicznych nie spotkamy już kotłów zasilanych paliwami kopalnymi. Dwa lata później, czyli w 2030 roku, nakaz zeroemisyjności obejmie także nowe budownictwo – deweloperzy i inwestorzy prywatni nie zainstalują już kotłów na gaz w powstających domach. Nie oznacza to jednak, że piecie niespełniające wymogów UE będą musiały zniknąć ze wszystkich budynków mieszkalnych.
Kiedy wejdzie w życie całkowity zakaz korzystania z pieców gazowych?
Zła wiadomość dla właścicieli pieców gazowych jest taka, że wykorzystywane przez nich źródło ciepła zostanie całkowicie zakazane. Ich nastroje może nieco polepszyć fakt, że Polacy mają jeszcze sporo czasu na zmianę sposobu ogrzewania. Istniejące domy i inne nieruchomości powinny zostać przekształcone w zeroemisyjne do 2040 roku. Polacy mają więc 16 lat, aby dostosować swoje budynki do nowych wymogów.
Państwa członkowskie UE powinny już teraz zacząć zastanawiać się nad strategią odchodzenia od ogrzewania budynków przy pomocy pieców na paliwa kopalne. Część obywateli nie będzie w stanie sfinansować z własnej kieszeni wymiany kotła na nowoczesne i zeroemisyjne źródło ciepła. Wszystkie kraje wchodzące w skład Unii Europejskiej są zobowiązane do przedstawienia planu dekarbonizacji systemów grzewczych do 2040 roku. Możemy podejrzewać, że będzie się to wiązało ze zmianami w dotychczasowych programach zachęcających do wymiany starych pieców.