Kiedy szambo wymaga uzyskania zgody na budowę — informacje i zasady
Jakie są reguły prawne montażu szamba? Czy przy każdym tego typu zbiorniku potrzebne jest odrębne pozwolenie na budowę? Wyjaśniamy podstawowe zasady.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sieć kanalizacyjna, szambo i oczyszczalnia ścieków – czyli wszystkie możliwości
Zgodnie z punktem 2 ustępu 1 artykułu 5 Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach: właściciele nieruchomości mają obowiązek przyłączenia swojej nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej.
Lektura dalszej części tego przepisu informuje nas, że w przypadku, w którym budowa sieci kanalizacyjnej jest jednak nieuzasadniona pod kątem technicznym lub ekonomicznym, właściciel nieruchomości ma obowiązek zaopatrzyć ją w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych (czyli mówiąc potocznie: w szambo) lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych.
Z kolei zgodnie z paragrafem 34 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: zbiorniki na nieczystości ciekłe (a więc szamba) mogą być usytuowane wyłącznie na działkach niemających możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Nie wolno ich przy tym stawiać na terenach szczególnej ochrony środowiska, a także takich, które narażone są na niebezpieczeństwo powodzi oraz na terenach zalewowych.
Co do zasady więc: jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, która z różnych przyczyn nie może być podłączona do sieci kanalizacyjnej, musisz zaopatrzyć ją w szambo lub oczyszczalnię ścieków.
Szambo – czy trzeba mieć pozwolenie na budowę?
Wybranie opcji numer jeden (a więc szamba) z pewnością wiązać się będzie z pytaniem: czy do jego wybudowania i montażu trzeba mieć zgodę na budowę?
Aby móc prawidłowo na nie odpowiedzieć, zauważyć najpierw należy, że szamba są rozmaite. Podstawowe rozróżnienie polega przy tym na ich wielkości, które dzieli się na trzy zasadnicze grupy:
- Szamba do 10 m3,
- Szamba powyżej 10 m3, ale nie większe niż 50 m3,
- Szamba powyżej 50 m3.
Szamba z pierwszej grupy to zbiorniki, które najczęściej używane są do domów jednorodzinnych. 10 metrów sześciennych to bowiem tyle ile w zupełności wystarczyć powinno 4-osobowej rodzinie. Zgodnie z punktem 6 ustępu 1 artykułu 29 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane: do ich postawienia nie potrzeba przy tym żadnego odrębnego pozwolenia na budowę. Wystarczy jedynie zgłoszenie budowy takiego szamba odpowiedniemu organowi administracji (a więc staroście lub prezydentowi miasta). W przypadku upływu 30 dni od dnia złożenia stosownego zgłoszenia i braku otrzymania w tym czasie decyzji odmownej – przystąpić można do legalnego stawiania szamba na należącej do nas nieruchomości.
Pozwolenia na budowę wymagają już jednak szamba z drugiej grupy, a więc te większe niż 10 m3. Oprócz samego pozwolenia na budowę (na które czekać możemy nawet ponad 2 miesiące), potrzebować tu dodatkowo będziemy także odpowiedniego projektu budowlanego.
Warto przy tym zaznaczyć, że zasadniczo szambo włączyć można do projektu budowanego domu. Taki ruch pozwoli na to, że uzyskać trzeba będzie już tylko jedno, wspólne pozwolenie na budowę: domu oraz szamba. Pamiętajmy jednak, że jeżeli wybierzemy taką drogę, to oprócz wspomnianego już wyżej projektu budowlanego, załączyć musimy również mapkę całego gruntu z wyraźnym wskazaniem na niej lokalizacji szamba.
Jest jeszcze trzecia grupa, a więc szamba o pojemności większej niż 50 m3. Do budowy tak dużego zbiornika potrzebować będziemy już jednak nie tylko pozwolenia na budowę, ale także zgody wydanej przez państwowego inspektora sanitarnego.
Źródła:
- Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1469 ze zm.)
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.)
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1225)
- https://oczyszczalniebiologiczne-mawex.pl/czy-szambo-wymaga-uzyskania-pozwolenia-na-budowe/
- https://szambo24.pl/aktualnosci/warunki-prawne-montazu-szamba-na-posesji-prywatnej
- https://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/budowa-szamba-przepisy-2023-czy-mozna-wybudowac-szambo-na-zgloszenie-jakie-formalnosci-przy-budowie-szamba-aa-TA5R-KCSp-9dC4.html