Kierowcy muszą obowiązkowo udać się do urzędu! Lepiej sprawdź datę wydania swojego prawa jazdy

Polskie prawo jazdy
Osoby z bezterminowym prawem jazdy muszą wyrabiać nowy dokument, fot. Tomasz Warszewski
ikona podziel się
Opublikowano: 15.04.2024 r., 15:08 | Autor: Paulina Zambrzycka
Zgodnie z unijną reformą każdy kierowca będzie mieć obowiązek wymiany prawa jazdy. Trzeba wybrać się do urzędu nawet w przypadku posiadania bezterminowego prawa jazdy, które zostało wydane przed 2013 rokiem. Sprawdź, kiedy trzeba wymienić dokument.

Nowe przepisy dotyczące wydawania prawa jazdy

Prawo jazdy aktualnie wydawane jest z terminem ważności. Okres, na jaki można maksymalnie dostać prawo jazdy, to 15 lat. Dokument na tyle lat otrzymać mogą jednak wyłącznie zdrowe osoby. Jeśli kierowca ma np. krótkowzroczność lub inne problemy ze wzrokiem, prawo jazdy oznaczane jest kodem w rubryce nr 12. Taka osoba może dostać dokument z ważnością do 5 lat. Jeśli prowadzisz auto w okularach lub soczewkach kontaktowych, powinieneś pilnie przestrzegać daty ważności prawa jazdy. W celu przedłużenia terminu dokumentu należy przejść badania lekarskie.

Zmieniły się również przepisy dla osób, które otrzymały bezterminowe prawo jazdy. Można było na takie liczyć do początku 2013 roku. Przed reformą nie trzeba było wymieniać dokumentu. Jednak zgodnie z nowymi przepisami i wymogami unijnymi, do których należy się dostosować, osoby z bezterminowym prawem jazdy muszą wyrobić nowy dokument. Sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy w 2024 roku.

Jeśli masz prawo jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r., musisz je obowiązkowo wymienić na zgodne z nowym wzorem określonym w przepisach (art. 20 ust. 1 pkt 1). Takie prawo jazdy wydaje się w Polsce dokładnie od dnia 19 stycznia 2013 r. Pierwsza wymiana prawa jazdy u osób, które jako pierwsze wymieniły dokument na nowy, odbędzie się w styczniu 2028 r.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Bezterminowe prawo jazdy podlega obowiązkowej wymianie od 2028 do 2033 roku. Uregulowane jest to ustawą o kierujących (art. 124 pkt 4). Jeśli twoje prawo jazdy zostało wydane do 18 stycznia 2013 r., powinieneś wymienić je w okresie od 19 stycznia 2028 r. do 18 stycznia 2033 r. w terminie określonym przez ministra właściwego do spraw transportu. Termin może być też wcześniejszy, na wniosek posiadacza prawa jazdy.

Z tyłu blankietu we wniosku znajduje się rubryka 11. Tam wpisywana jest data ważności dokumentu. W przypadku bezterminowego prawa jazdy urzędnicy dawniej w tym polu stawiali kreskę. Wymiana prawa jazdy bezterminowego nie wymaga dostarczania zaświadczenia od lekarza. Wystarczy wziąć do wydziału komunikacji stare prawo jazdy i inne potrzebne dokumenty. Jeśli prawo jazdy wydane jest z datą ważności, koniecznie będzie wykonanie badania lekarskiego

Prawo jazdy w portfelu
Jeśli masz prawo jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r., musisz je obowiązkowo wymienić, fot. Mniej

Jakich dokumentów potrzebujesz do wydania prawa jazdy?

W urzędzie otrzymasz odpowiednie oświadczenia i wniosek o wydanie nowego prawa jady. Możesz pobrać je również z Internetu, wypełnić w domu i przyjść do wydziału komunikacji. Co dokładnie jest potrzebne, aby złożyć wniosek o wydanie nowego prawa jazdy?

 • Wniosek o wydanie prawa jazdy;
 • Kolorowa, aktualna fotografia (35 x 45 mm, koszt ok. 50 zł / 4 zdjęcia);
 • Dowód osobisty;
 • Kserokopia aktualnego prawa jazdy;
 • Dowód zapłaty 100 zł za wydanie prawa jazdy;
 • Oświadczenie o zapoznaniu się z treścią art. 233 kk.;
 • Oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami;
 • Badanie lekarskie (jeśli masz prawo jazdy z datą ważności) – koszt 200 zł.

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy bezterminowego nie jest jedynym przypadkiem, kiedy trzeba uzyskać nowy dokument. Wniosek należy złożyć również w przypadku skończenia się daty ważności prawa jazdy lub konkretnej kategorii, a także zgubienia lub zniszczenia dokumentu.

Źródła:

 • https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/9480099,oto-nowy-obowiazek-kierowcow-kazdy-musi-isc-do-urzedu-podano-daty.html
 • https://mubi.pl/poradniki/wymiana-prawa-jazdy/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
~Gość / 19 kwietnia 2024 10:04
Jak iść po co jak dopiero 2028 startuje wymiana.
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 5 głosowało: 1
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto