Popularne piece nagle pozbawione dotacji. Inwestorzy, którzy czekali teraz plują sobie w brodę
Myślałeś o wymianie starego „kopciucha” na nowy piec gazowy? Od 1 stycznia 2025 r. nie otrzymasz już dofinansowania ani ulgi! Wszystko ze względu na unijne regulacje, które zakazują wspierania ze środków publicznych instalacji wykorzystujących paliwa kopalne. Z ograniczeń wyłączone zostały jedynie hybrydowe systemy grzewcze, a więc takie, które łączą różne źródła ciepła, z przewagą jednak urządzeń bazujących na źródłach odnawialnych.
Z tego artykułu dowiesz się:
1 stycznia 2025 r. w życie wszedł całkowity zakaz dotacji na piece gazowe
Unijna dyrektywa budynkowa, a więc dyrektywa EPBD to akt, który zakłada bardzo ambitne cele mające doprowadzić do osiągnięcia całkowitej neutralności klimatycznej wszystkich budynków w UE do 2050 roku.
Kolejnym krokiem do tego celu jest wprowadzony od 1 stycznia 2025 r. zakaz dofinansowywania i udzielania ulg na inwestycje związane z domowymi źródłami ogrzewania zasilanymi paliwami kopalnymi, a więc węglem, olejem opałowym i… gazem ziemnym.
Powyższy zakaz rozciąga się również na nasz kraj, co oznacza, że od początku nowego roku nie możemy już starać się otrzymać żadnych dotacji, pożyczek z preferencyjnym opodatkowaniem, zachęt fiskalnych czy ulg na instalację nowego pieca gazowego.
To spora zmiana, która mogła niemiło zaskoczyć wiele gospodarstw domowych przymierzających się do wymiany starego „kopciucha” na takie właśnie źródło ciepła.
Przypomnijmy, że jeszcze w ubiegłym roku dofinansowanie można było bowiem dostać między innymi w ramach programu „Czyste Powietrze”, a także z wielu bardzo atrakcyjnych programów lokalnych. Możliwe było również odliczenie kosztów takiej inwestycji w zeznaniu za rok podatkowy dzięki uldze termomodernizacyjnej.
Dziś już jednak żadna z tych opcji nie jest w kontekście pieca gazowego dostępna…
Na co wciąż można otrzymać dotację? Systemy hybrydowe wyjęte spod nowego prawa
Unijna dyrektywa od powyższego zakazu przewidziała jednak pewne wyjątki…
Wyjątki te dotyczą przede wszystkim hybrydowych systemów grzewczych, a więc takich, które łączą ze sobą różne źródła ciepła, w tym kotły na paliwa kopalne z urządzeniami do wytwarzania ciepła ze źródeł odnawialnych.
Oznacza to, że wsparcie wciąż będzie można dostać na piec gazowy pełniący funkcję źródła uzupełniającego (wykorzystywanego przede wszystkim w sytuacji wysokiego zapotrzebowania na ciepło). Z wytycznych Komisji Europejskiej wynika bowiem, że udział energii odnawialnej w tego typu hybrydowych systemach powinien być na odpowiednio wysokim i przeważającym poziomie. Źródłami odnawialnymi mogą być przy tym nie tylko energia ze słońca (a więc fotowoltaika), ale także biometan czy zielony wodór.
Wszystko więc zmierza do tego, aby od pieców gazowych zupełnie odchodzić… Przypominamy w tym kontekście, że zgodnie z obecnymi, unijnymi założeniami od 2030 roku nie będzie już można instalować w domach nowych pieców gazowych, a od 2040 roku korzystanie z pieców gazowych stanie się po prostu nielegalne.
Są zabezpieczone środki na dotacje dot. wniosków sprzed zmian!
W kontekście opisywanych zmian wiele osób zastanawia się, czy wypłacone zostaną dotacje, o które zawnioskowano jeszcze przed wejściem w życie nowego prawa. W rozmowie z portalem Money.pl wątpliwości w tym zakresie rozwiał Pan Robert Gajda, który jest wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Wskazał on, że dla wniosków, które były złożone jeszcze przed zmianami (a więc przed 1 stycznia 2025 r.), są zabezpieczone środki w wysokości 200 mln zł. Osoby, które wniosek o dofinansowanie wymiany starego „kopciucha” na nowy piec gazowy złożyły jeszcze w poprzednim roku, mogą więc oczekiwać, że pieniądze otrzymają.
Warto także zaznaczyć, że wciąż możliwe jest uwzględnienie w ramach ulgi termomodernizacyjnej kosztów poniesionych w związku z przyłączeniem do sieci ciepłowniczej.