Kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni - za co tak naprawdę można dostać mandat?

Przydomowe szambo zainstalowane w prawidłowy sposób
Kontrole przydomowych oczyszczalni i szamb - wysokie mandaty, fot. Studio Harmony
ikona podziel się
Opublikowano: 25.04.2024 r., 20:35 | Autor: Ewa Majkusiak
Szczegółowa kontrola szamb oraz przydomowych oczyszczalni może skutkować mandatem w wysokości nawet 50 tysięcy złotych! Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących zbiorników bezodpływowych wiąże się z grzywną, która znacząco uszczupli domowy budżet. Sprawdź, jak uchronić się przed gigantycznym mandatem!

Czy kontroli przydomowych oczyszczalni i szamb należy się obawiać?

Samorządowa nowelizacja przepisów wymusiła ogólnokrajowe kontrole różnorodnych przydomowych systemów kanalizacji. Zarówno oczyszczalni, jak i szamb. Aktualnie obowiązujące przepisy, tj. ustawa Wody Polskie – Prawo wodne z 7 lipca 2022 roku zakłada, że to właśnie urzędnicy na poziomie lokalnym są zobowiązani do przeprowadzania szczegółowych kontroli oraz sprawozdania z gospodarki nieczystościami.

Urzędnicy podczas takiej kontroli będą sprawdzać przede wszystkim posesje osób prywatnych – kluczowe jest przestrzeganie przez właścicieli obowiązujących aktualnie przepisów i prawidłowego odprowadzania nieczystości.

Osoby mieszkające w domach wolnostojących i korzystające ze zbiorników bezodpływowych, są zobowiązane do pokazania aktualnej umowy na wywóz nieczystości. Dodatkowo urzędnik ma prawo do wglądu w rachunki za taką usługę.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaka powinna być odległość studni od szamba, zapoznaj się z tym artykułem.

Kogo mogą kontrolować urzędnicy? Czy kontrolera trzeba wpuścić do domu?

Kontrole urzędników na szczeblu lokalnym mogą dotknąć każdego właściciela domu. Niemniej jednak, w pierwszej kolejności odwiedzin spodziewać mogą się osoby, które nie dopełnili obowiązki złożenia deklaracji lub nie przedstawili w odpowiednim czasie podpisanej umowy na wywóz nieczystości.

Kontrole przydomowych oczyszczalni oraz szamb z zasady są niezapowiedziane, a poza urzędnikiem może uczestniczyć w nich także rzeczoznawca. Pierwszy etap tej kontroli potrwa aż do tegorocznych wakacji – zakończy się dopiero z dniem 8 sierpnia 2024 roku. Cały proces kontroli będzie trwał natomiast aż do końca 2026 roku.

Właściciel posesji nie ma prawa utrudniać przeprowadzenia takiej kontroli. Oznacza to, że urzędnik wraz z rzeczoznawcą ma prawo przez całą dobę wejść na teren posesji i dokonać niezbędnych pomiarów. Zespół przeprowadzający kontrolę może mieć przy sobie także wszelki niezbędny sprzęt. Jeśli właściciel będzie utrudniał lub uniemożliwiał im pracę, może zostać ukarany mandatem – nawet do kwoty 5000 złotych.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać pompę do szamba, zapoznaj się z tym artykułem.

Czy trzeba mieć pozwolenie na domek letniskowy?
Czy trzeba mieć pozwolenie na domek letniskowy?

Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów?

Dane statystyczne zebrane oraz przeanalizowane przez Najwyższą izbę Kontroli w 2023 roku twierdzą, że na terenie kraju aż 80% wszystkich ścieków komunalnych powstałych w domach niepodłączonych do kanalizacji nie zostało prawidłowo zutylizowanych i w efekcie trafiły one do środowiska w stanie nieoczyszczonym. Jest to bardzo zły i niepokojący wynik, który wpłynął na decyzję o podjęciu szeroko zakrojonych kontroli. Nieprawidłowe utylizowanie ścieków prowadzi do zanieczyszczenia zbiorników wodnych, rzek oraz lasów.

 Obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości, zarówno mieszkalnej, jak i rekreacyjnej czy usługowej, jest podłączenie jej do kanalizacji. Jeśli ze względów technicznych jest to niemożliwe, to na nim spoczywa konieczność prawidłowego zorganizowania przydomowej oczyszczalni. W przeciwnym razie odpowiednie służby mogą nałożyć mandat w wysokości nawet 50 tysięcy złotych.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy trzeba mieć umowę na wywóz szamba, zapoznaj się z tym artykułem.

Źródła:

  • https://nowosci.com.pl/ruszyly-kontrole-w-domach-w-calej-polsce-zaplacisz-nawet-50-000-zl-kary-trwa-akcja-sprawdzania-szamb-i-przydomowych-oczyszczalni/ar/c9-17928099
  • https://finanse.wp.pl/kontrole-szamb-trwaja-moga-posypac-sie-mandaty-6983944811608608a
  • https://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/9352391,5-tys-kary-za-brak-tych-dokumentow-w-gminach-juz-ruszyly-kontrole-do.html
  • https://gazetawroclawska.pl/ruszyly-kontrole-w-domach-w-calej-polsce-zaplacisz-nawet-50-000-zl-kary-trwa-akcja-sprawdzania-szamb-i-przydomowych-oczyszczalni/ar/c9-17928099
  • https://forsal.pl/gospodarka/prawo/artykuly/9313965,kontrole-szamb-w-2023-roku-kary-za-nieprzestrzeganie-zasad-sa-ogromne-ile-moga-wyniesc.html
  • https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/gminy-wznowily-kontrole-bo-musza-zdazyc-do-sierpnia-za-brak-faktur-kary-do-5000-zl-aa-1Xnb-v2eE-UwQK.html
  • https://swiatoze.pl/kontrole-przydomowych-oczyszczalni-sciekow-czy-szykuje-sie-zmiana-przepisow/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto