Kto może skorzystać z nowych wakacji kredytowych?
Od początku czerwca można wnioskować o przyznanie rządowej formy wsparcia dla kredytobiorców. Tegoroczne wakacje kredytowe są skierowane do wąskiej grupy Polaków – obowiązuje kilka ograniczeń, wśród których znajduje się między innymi dochód gospodarstwa domowego. Zobacz, jakie wymogi trzeba spełnić, aby zakwalifikować się do tego programu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wygląda najnowszy system rządowych wakacji kredytowych?
Wakacje kredytowe 2024 weszły w życie 1 czerwca. Część kredytobiorców kojarzy to rozwiązanie z poprzednich lat, jednak tym razem obowiązują nieco inne zasady uczestnictwa w programie. Najnowsze wakacje są rozwiązaniem dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotówkach, a spłata tego zobowiązania dość mocno odbija się na ich domowym budżecie.
Ministerstwo Finansów szacuje, że w tym roku z wakacji kredytowych skorzysta około pół miliona gospodarstw domowych. Osoby, które zakwalifikują się do programu, zyskają możliwość zawieszenia spłaty czterech rat kredytu: dwóch w okresie 1 czerwca – 31 sierpnia i kolejnych od 1 września do 31 grudnia. Ten program umożliwi rodzinom podreperowanie domowego budżetu, przeznaczenie miesięcznej raty na inny cel (na przykład urlopowy wyjazd) lub wykorzystanie zaoszczędzonych środków na nadpłatę kredytu hipotecznego, co przyczyni się do obniżenia miesięcznej raty.
Rząd zapowiada, że korzystanie z wakacji kredytowych będzie odnotowane w BIK i nie powinno ono negatywnie wpływać na naszą zdolność kredytową. Zawieszenie rat nie jest równoznaczne z ich umorzeniem, tylko oznacza przedłużenie okresu spłaty o cztery miesiące.
Wakacje nie dla wszystkich – czy spełniasz te kryteria dochodowe?
Dostęp do nowych wakacji kredytowych jest ograniczony – niestety, nie skorzystają z niego wszystkie osoby, które zaciągnęły zobowiązanie na zakup nieruchomości. Do tegorocznego programu zakwalifikują się jedynie kredytobiorcy, dla których spłata comiesięcznych rat stanowi poważne wyzwanie. Pierwszy wskaźnikiem, który będzie brany pod uwagę podczas rozpatrywania wniosków o wakacje kredytowe, jest RdD, określający stosunek raty do dochodu.
Jak obliczyć, czy zakwalifikujemy się do rządowego projektu? Konieczne będzie zweryfikowanie relacji wysokości raty kredytu mieszkaniowego do miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego. W tym celu należy podzielić ratę kredytu hipotecznego przez łączny miesięczny dochód całego gospodarstwa. Jeśli uśredniony wskaźnik dla trzech ostatnich miesięcy wyniesie przynajmniej 0,3 punktu, to mamy duże szanse na skorzystanie z wakacji kredytowych.
Warto pamiętać, że RdD zawiera dochody wszystkich domowników. Oznacza to, że osoby pracujące muszą uwzględnić swoją pensję netto, ale do puli wliczają się także zyski osób bezrobotnych czerpiących pieniądze z innych źródeł (na przykład z najmu prywatnego mieszkania). Jeśli nasze dzieci otrzymują zasiłki, to również należy doliczyć je do domowych dochodów. Kryterium RdD nie obejmuje rodzin, w których wychowuje się co najmniej trójka podopiecznych.
Kto jeszcze nie załapie się na wakacje kredytowe?
Stosunek raty kredytu do dochodów gospodarstwa domowego nie jest jedynym czynnikiem, jaki powinny wziąć pod uwagę osoby ubiegające się o przyznanie wakacji kredytowych. Beneficjenci programu nie mogą zaciągać kredytu przekraczającego wartość 1,2 miliona złotych. Zdaniem rządu, ten warunek wyeliminuje osoby najbogatsze, które w rzeczywistości nie potrzebują przerwy od płacenia rat.
Tegoroczne wakacje kredytowe będą dotyczyły wyłącznie osób, które zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 i będą spłacać zobowiązanie przynajmniej przez 6 miesięcy od momentu skorzystania z ulgi. Przyszli beneficjenci tego programu muszą więc spełnić sporo warunków, by zakwalifikować się do wakacji kredytowych. Osoby, które nie otrzymają wsparcia ze względu na zbyt późne zaciągnięcie zobowiązania, mogą ubiegać się o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, o ile miesięczna rata kredytu pochłania przynajmniej 40% dochodów całego gospodarstwa domowego.