Limit ceny metra kwadratowego mieszkania przy “Kredycie na start”?
Jeszcze trochę i pełną parą ruszy projekt “Kredyt na start”. Jest to program pozwalający na pozyskanie pierwszej nieruchomości na preferencyjnych warunkach. Ponadto stanowi on kontynuację bezpiecznego kredytu 2%. Jednak pojawił się już pomysł ze strony rządu, który ma zabezpieczyć ceny metra kwadratowego mieszkań.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czego spodziewać się po programie “Kredyt na start”?
Wiele osób, które zdecydowały się na założenie rodziny, nadal nie może pozwolić sobie na zakup własnej nieruchomości. Właśnie z tego powodu już od wielu lat, polski rząd wprowadza programy, które mają ułatwić zakup pierwszego mieszkania. W drugiej połowie 2024 r. ma ruszyć program “Kredyt na start”, który jednocześnie ma być kontynuacją programu Kredytu 2%.
Oczywiście pewne warunki zostaną zmienione i dostosowane do aktualnej sytuacji gospodarczej oraz na rynku nieruchomości. Do programu “Kredyt na start” będą mogły zgłosić się osoby w związku, które mają przynajmniej jedno dziecko. W przypadku singli ma obowiązywać limit wiekowy, który wynosi 35 lat. Kolejnym warunkiem do spełnienia jest to, aby wnioskodawcy preferencyjnego kredytu, nie byli właścicielami żadnej nieruchomości. Wyjątkiem jest maksymalny udział na poziomie 50% w prawie własności do mieszkania, bądź spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, ale tylko jeżeli zostało ono uzyskane w ramach darowizny lub spadku.
Natomiast w przypadku rodzin, które mają troje i więcej dzieci, mogą być już właścicielami jednego mieszkania. Oprócz tego rodziny składające wniosek o preferencyjny kredyt będą sprawdzane pod względem kryterium dochodowego. Roczny dochód nie powinien być wyższy niż 120 tys. zł brutto. Jednak próg dochodowy będzie wzrastać wraz z coraz większą liczbą osób znajdujących się w gospodarstwie domowym.
Preferencyjne warunki polegają na dopłatach, które mają obniżać wysokość oprocentowania. Dopłaty będą uzależnione od tego, ile dzieci jest w danym gospodarstwie domowym: W przypadku:
- Braku dzieci - oprocentowanie zostanie obniżone do 1,5%
- Jednego dziecka - oprocentowanie zostanie obniżone do 1%
- Dwójki dzieci - oprocentowanie zostanie obniżone do 0,5%
- Trójki i więcej dzieci - oprocentowanie zostanie obniżone do 0%
Wzrost cen mieszkań odpowiedzią na “Kredyt na start”?
Niestety specjaliści obawiają się, że ceny mieszkań poszybują ponownie w górę. A to za sprawą większego zainteresowania nieruchomościami w ramach programu “Kredyt na start”. Główny analityk HREIT Bartosz Turek przewiduje, że i tak będziemy mogli doczekać się podwyżek cen nieruchomości. Jednak one nie będą na tyle wysokie, jak w przypadku bezpiecznego kredytu 2%. Jego przewidywania wskazują, że podwyżka powinna utrzymywać się maksymalnie na poziomie 3%.
Jako główne powody tak niewielkiej podwyżki podaje m.in. zdecydowanie mniejszy popyt na mieszkania. Dla porównania podczas programu bezpieczny kredyt udzielono aż 80 tys. kredytów w ciągu zaledwie pół roku. Natomiast obecna pula kredytów na preferencyjnych warunkach, jest zdecydowanie mniejsza, ponieważ ma wynieść zaledwie 35 tys. kredytów. Natomiast do końca 2027 r. możemy spodziewać się udzielania tylko 15 tys. kredytów na każdy kwartał.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce ustalić limit ceny 1 m2 mieszkania
Nie tylko niezależni analitycy przewidują, że wraz z uruchomieniem programu “Kredyt na start” będziemy mogli spodziewać się podwyżek cen nieruchomości. Właśnie z tego powodu Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje wprowadzenie “bezpiecznika”. Ma on polegać na wprowadzeniu limitu cenowego na metr kwadratowy mieszkania. W ten sposób możliwe byłoby uniknięcie podwyżek, które stanęłyby na drodze do skorzystania z rządowego programu przez wiele zainteresowanych osób.
Okazuje się, że nie jest to jedyny sposób, który ma zapobiec podwyżkom. Nie wiadomo jednak nic na temat konkretnych cen, jakie miałyby rzeczywiście obowiązywać. Krzysztof Hetman, który ustąpił z funkcji Ministra RiT, zapewnia, że wcześniejsze problemy z galopującymi cenami mieszkań się nie powtórzą.
Chociaż obietnice są poważne, to jednak deweloperzy nadal nie mają żadnych informacji, przez co kompletnie nie wiedzą, jak się przygotować do projektu. Pojawiają się nawet głosy, że program stanął pod znakiem zapytania, m.in. z powodu zmian w resortach. Tutaj warto wspomnieć, że nie ma żadnego kandydata na wiceministra rozwoju ds. budownictwa, które zostało zwolnione przez Krzysztofa Kukuckiego z powodu objęcia stanowiska prezydenta Włocławka.
Nie brakuje również przeciwników programu “Kredytu na start”. Wśród krytycznych głosów pojawia się opinia Jana Dziekońskiego, założyciela portalu FLTR.pl. Jego zdaniem, projekt preferencyjnych kredytów nie rozwiązuje faktycznego problemu młodych Polaków, których nie stać na własne mieszkanie. Wg niego zdecydowanie lepiej sprawdziłby się program zrównoważenia popytu i podaży, który obejmowałby większą ofertę mieszkań nie tylko przeznaczonych na sprzedaż, ale również na wynajem.
Źródła:
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyt-na-start-zagrozony-Bez-niego-ceny-mieszkan-spadna-8750390.html
- https://forsal.pl/nieruchomosci/mieszkania/artykuly/9485510,kredyt-na-start-czy-napompuje-ceny-mieszkan-tak-jak-poprzedni-progr.html
- https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/kredyt-mieszkaniowy-nastart-na-sciezce-legislacyjnej
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyt-naStart-Hetman-Rozwazamy-limit-ceny-metra-kwadratowego-mieszkania-8744619.html