Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać mieszkanie komunalne?
Mieszkania komunalne przeznaczone są dla osób o niższych dochodach, których sytuacja finansowa nie pozwala nawet na wynajem lokalu. W zależności od gminy kryteria przyznawania mieszkania komunalnego mogą się różnić. Sprawdź, kto może ubiegać się o mieszkanie komunalne i jak przebiega cała procedura.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kto może ubiegać się o mieszkanie komunalne?
Mieszkanie komunalne to lokal, który stanowi własność gminy. Aby moc w nim zamieszkać, trzeba spełnić określone przez gminę warunki. Głównym kryterium jest sytuacja finansowa, którą mierzy się dochodem na osobę w gospodarstwie domowym. Dochód nie może być ani za wysoki, ani za niski. Jeśli jest za wysoki, wnioskodawca nie zakwalifikuje się do pomocy. Jeśli jest za niski, wnioskodawcy nie będzie stać na opłacenie czynszu.
Wysokość dochodu uprawniającego do otrzymania mieszkania komunalnego różni się w zależności od gminy. Dla przykładu w Warszawie maksymalny łączny dochód netto dla całego gospodarstwa domowego uprawniający do uzyskania pomocy mieszkaniowej wynosi 1971 zł (gospodarstwo jednoosobowe). Wysokość progu zmienia się w zależności od regionu.
Mieszkanie komunalne to forma pomocy socjalnej adresowana do osób o niskich dochodach, których sytuacja finansowa uniemożliwia zakup lub wynajem mieszkania. Osoby, które ubiegają się o taki lokal, muszą przedstawić dokumenty potwierdzające dochody. Muszą przedłożyć też brak praw do innej nieruchomości mieszkalnej.
Ważne jest aktualne zamieszkiwanie wnioskodawcy lub praca na terenie danej gminy. Każda gmina ustalać może bowiem dodatkowe warunki, które musi spełniać osoba starająca się o mieszkanie komunalne. Właśnie dlatego procedury przyznawania ich mogą się różnić.
Jak dostać mieszkanie komunalne?
Najpierw zapoznaj się z wymaganiami stawianymi przez gminę i sprawdź kryteria. Jeśli spełniasz warunki, możesz rozpocząć procedurę ubiegania się o mieszkanie komunalne.
- Złóż wniosek – musi zawierać oświadczenie o twoich dochodach z ostatnich 3 miesięcy i stan majątkowy.
- Weryfikacja – urzędnicy sprawdzą twoją sytuację finansową i życiową.
- Lista oczekujących – jeśli decyzja będzie pozytywna, trafisz na listę oczekujących.
- Propozycje mieszkań – gmina może zaproponować ci maksymalnie trzy lokale. Jeśli odrzucisz wszystkie, zostaniesz skreślony z listy.
- Podpisanie umowy – gdy lokal zostanie zaakceptowany, podpiszesz umowę najmu.
Pamiętaj, że czas oczekiwania na mieszkanie komunalne bywa długi. Rekordziści czekają nawet… 20 lat. Według danych GUS mniej niż co piąta osoba na liście otrzymuje lokal w ciągu roku.
W ustawie o ochronie praw lokatorów określone jest, ile metrów na osobę powinno przysługiwać jednemu domownikowi w mieszkaniu komunalnym. Nie powinno to być mniej niż 10 m2 łącznej powierzchni pokoi.
Czy można wykupić mieszkanie komunalne?
Jak możemy przeczytać na łamach portalu Onet.pl, najemcy mogą wykupić mieszkanie komunalne na preferencyjnych warunkach, o ile gmina planuje jego sprzedaż. Ustawa o gospodarce nieruchomościami reguluje zasady wykupu. Najemca powinien złożyć odpowiedni wniosek. Nie może jednak zalegać z opłatami za czynsz.
Ceny wykupu mogą być dość atrakcyjne. Mieszkanie w złym stanie technicznym wykupić można już za 15% jego wartości rynkowej. Wysokość bonifikaty ustala gmina, np. w Warszawie wynosi do 70%, a we Wrocławiu nawet 98%.
Sprzedanie mieszkania przed upływem 5 lat lub wykorzystanie go w celach innych niż mieszkaniowe może skutkować koniecznością zwrotu bonifikaty.
Wniosek o mieszkanie komunalne został odrzucony – co robić?
Jeśli złożyłeś wniosek o mieszkanie komunalne, ale go odrzucono, możesz m.in.:
- Złożyć odwołanie – w tym przypadku sprawdź przyczyny odrzucenia. Jeśli to możliwe, powinieneś dostarczyć brakujące dokumenty lub złożyć wyjaśnienia.
- Inne opcje – być może w twoim przypadku korzystne będzie postaranie się o mieszkanie socjalne? Warto rozważyć alternatywne opcje.
- Ponowić wniosek – jeśli twoja sytuacja uległa zmianie, przez co wniosek został odrzucony, możesz złożyć go jeszcze raz.
Uzyskanie mieszkania komunalnego w Polsce to proces wymagający spełnienia określonych kryteriów, ale też ogromnych pokładów cierpliwości. Chociaż czas oczekiwania może być długi, dla wielu osób mieszkanie komunalne to szansa na poprawę jakości życia.