Na posiadanie tych ras psów niezbędne jest pozwolenie
Nie każdy psi opiekun zdaje sobie sprawę z tego, że na posiadanie kilkunastu ras trzeba mieć w Polsce pozwolenie. Są to rasy potencjalnie uważane za niebezpieczne. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego psa, przeczytaj, czy nie ma go na takiej liście.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rasy psów w Polsce, na które trzeba mieć pozwolenie
W polskim ustawodawstwie przewidziana jest obowiązkowa rejestracja psów ras uznawanych za niebezpieczne. Można o tym przeczytać w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz.U. 2003 nr 77 poz. 687). Zgodnie z tym aktem w Polsce jest 11 ras, na których posiadanie właściciele muszą mieć odpowiednie pozwolenie. Są to rasy, takie jak:
- amerykański pit bull terrier,
- dog z Majorki,
- buldog amerykański,
- dog argentyński,
- dog kanaryjski,
- mastif japoński,
- rottweiler,
- akbash dog,
- anatolijski pies pasterski,
- moskiewski stróżujący,
- owczarek kaukaski.
Uwaga, właściciele chartów!
Charty w Polsce także wymagają obowiązkowej rejestracji. W powyższej ustawie nie ma jednak o tym żadnej informacji. Obowiązek rejestracji psa rasy chart objęty został Ustawą dotyczącą Prawa łowieckiego (Dz.U. 2023 r. poz. 1082). Art. 10 mówi, że hodowla i utrzymywanie chartów (lub mieszańcow) wymaga specjalnego zezwolenia. Jest to bowiem rasa, którą latami wykorzystywano do polowań. Ze zdolności chartów wciąż korzystają kłusownicy, dlatego psy należy rejestrować.
Jak zdobyć pozwolenie na psa?
Wbrew pozorom uzyskanie pozwolenia na psa nie jest skomplikowane. Należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy w terminie 30 dni od dnia nabycia czworonoga. Następnie uiszcza się opłatę skarbową. We wniosku należy podać następujące dane:
- dane wnioskodawcy: imię, nazwisko, PESEL, adres, numer telefonu
- dane psa: rasa, płeć, data urodzenia, pochodzenie, sposób oznakowania
- opis warunków, w których zamieszka pies: buda, mieszkanie itd.
- kserokopie dokumentów: szczepienie na wściekliznę, rodowód, chip i metryka
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
Wnioski przyjmowane są na gotowych formularzach – wzór znajdziesz w urzędzie gminy, wydziale gospodarki komunalnej i stronach internetowych danego samorządu.
Pozwolenie na psa – o tym warto pamiętać
Zezwolenie na posiadanie psa rasy uznawanej za agresywną wydaje prezydent miasta, burmistrz lub wójt. Na decyzję czeka się do miesiąca. Można też się od niej odwołać, wnosząc pismo do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Zezwolenie na posiadanie psa jest wydawane nie tylko danej osobie, ale też miejscu, gdzie zwierzę będzie utrzymywane lub hodowane. Jeśli chcesz się przeprowadzić z psem, musisz ponownie wybrać się do urzędu.
Po sprawdzeniu wniosku urzędnicy mogą wybrać się na wizję lokalną w miejsce, gdzie przebywać będzie pies. Podczas takiej kontroli sprawdzają m.in. budę i kojec czworonoga, a także stan ogrodzenia. Wymogów nie ma jedynie co do samego właściciela. Niestety, oznacza to, że psa rasy uznawanej za niebezpieczną może mieć osoba skazana np. za znęcanie, zastraszanie czy przemoc domową. Może być to również człowiek, który wystawiał psy w nielegalnych walkach lub po prostu nie ma wiedzy o danej rasie.
Brak pozwolenia na niebezpiecznego psa – co za to grozi?
Posiadanie psa rasy niebezpiecznej bez pozwolenia grozi poważnymi konsekwencjami. Właściciel może dostać mandat. Jeśli sprawa jest bardzo poważna, może nawet trafić do sądu, co pociągnie za sobą surowsze konsekwencje. Brak odpowiedniego pozwolenia doprowadzić może nawet do skonfiskowania psa właścicielowi.
Osoba mająca psa zaliczanego do ras niebezpiecznych naraża się na grzywnę od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli naruszenia będą się powtarzać, właściciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Zmuszony może zostać do oddania psa instytucji opiekuńczej, takiej jak schronisko.