Plastikowe butelki mają wracać do sklepów! Czy Polacy są gotowi na zmiany w segregacji odpadów?

Segregacja śmieci, jakie dotyczące jej przepisy ulegną zmianie?
W jaki sposób będziemy segregować odpady od przyszłego roku?, fot. New Africa
ikona podziel się
Opublikowano: 19.04.2024 r., 16:57 | Autor: Adrian Kowalczyk
Segregowanie odpadów to czynność, której wykonywanie w prawidłowy sposób, może zapewnić wiele korzyści nam wszystkim. Jeśli ktoś jednak wzbraniał się dotąd przed nią, niewykluczone, że w przyszłym roku będzie mu trudniej tego dokonywać. Dlaczego? Ponieważ szykują się istotne zmiany przede wszystkim, jeśli chodzi o gospodarowanie m.in. artykułami z wyrobów sztucznych. Jakie dokładnie?

Kiedy należy spodziewać się wejścia w życie nowych przepisów odnośnie do segregacji odpadów?

Zmiany w przepisach dotyczących segregacji odpadów zawsze budzą wiele emocji i dyskusji. Na przestrzeni lat Polska, podobnie jak wiele innych krajów, starała się wprowadzać coraz to nowsze metody recyklingu, by zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa systemy te stają się coraz bardziej zaawansowane i skuteczne. Nowa inicjatywa, która wejdzie w życie na początku 2025 roku, doprowadzi do istotnych zmian, które mają na celu dalsze zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Jednym z kluczowych elementów nowego systemu jest wprowadzenie systemu kaucyjnego dla opakowań, co stanowi znaczącą zmianę w sposobie, w jaki konsumenci podchodzą do recyklingu. Nowe przepisy zakładają, że każde zakupione opakowanie – plastikowe butelki, puszki czy szklane butelki – będzie objęte kaucją, którą konsument otrzyma z powrotem po oddaniu pustego opakowania. To podejście, znane już z innych krajów, ma na celu przede wszystkim podniesienie ogólnej świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Przyszłe regulacje wpłyną na różne sektory gospodarki, w tym na branżę detaliczną i budowlaną. Sklepy zostaną zobowiązane do przyjmowania używanych opakowań, co wiąże się z potrzebą adaptacji logistycznych i organizacyjnych. Zmiany te będą wymagały od przedsiębiorców nie tylko finansowych inwestycji, ale także przemyślanej edukacji pracowników. Podobne wyzwania czekają branżę budowlaną, która zostanie zobowiązana do bardziej rygorystycznego segregowania odpadów na placach budów.

Czy opakowania plastikowe mogą być ekologiczne? Sprawdź!

Będziemy musieli zwracać butelki plastikowe do sklepów?

Znane nam obecnie zasady segregowania odpadów ulegną zmianie na samym początku 2025 roku. Nowe przepisy mają dotyczyć przede wszystkim systemu kaucyjnego. Dokonując bowiem zakupu dowolnego napoju m.in. w butelce wykonanej z plastiku, w sposób automatyczny zostanie naliczona kaucja. Co to oznacza w praktyce?

Mówiąc najkrócej, kupienie jakiegokolwiek napoju we wspomnianym wyżej rodzaju opakowania zmusi konsumenta do ponownego odwiedzenia miejsca, w którym udało mu się nabyć dany produkt. Będzie musiał on zwrócić opróżnioną puszkę bądź butelkę, aby otrzymać zwrot wartości kaucji zapłaconej podczas wcześniejszego dokonywania zakupu. Czemu ma służyć takiego rozwiązanie?

Autorzy nowych przepisów dotyczących segregacji odpadów przekonują, że dzięki systemowi kaucyjnemu bardziej opłacalne będzie dostarczanie plastikowych artykułów do sklepu w celu otrzymania zwrotu kaucji opłacanej przy zakupie, niż umieszczenie ich – jak teraz – w żółtym kontenerze. Nadchodzące zmiany przepisów dotyczą jednak nie tylko konsumentów, ale też właścicieli i pracowników sklepów. Zmuszeni będą oni bowiem do przyjmowania artykułów z tworzyw sztucznych, co wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania pod względem logistycznym.

Jakie zmiany czekają branżę budowlaną?

Jak już wspomnieliśmy, zmodyfikowany system segregowania odpadów wejdzie w życie od 1 stycznia przyszłego roku. Kaucją objęte będą zaś następujące artykuły:

  • butelki z plastiku o pojemności maks. 3 litrów;
  • puszki o pojemności maks. 1 litra;
  • szklane butelki wielorazowego użytku o pojemności maks. 1.5 litra.

Warto jednak wspomnieć, że to nie jedyne nowości w zakresie segregacji odpadów, które czekają nas wraz z końcem grudnia 2024 roku. Czego jeszcze należy się spodziewać?

Dużo zmieni się zwłaszcza w branży budowlanej. Najbardziej „ucierpią” deweloperzy, ponieważ będą oni objęci obowiązkiem segregowania odpadów powstających na placu budowy. Oznacza to, że nie będzie można już umieścić w jednym kontenerze np. drewna, ceramiki i szkła, lecz będą one musiały znaleźć się w osobnym worku czy pojemniku. To także – jak w przypadku sklepów – będzie najpewniej nie lada wyzwaniem logistycznym.

Gdzie wyrzucać gruz? Kliknij, by wiedzieć więcej na ten temat!

Plastikowe butelki, dlaczego już niebawem będziemy oddawać je do sklepu?
Już niedługo plastikowe butelki (i nie tylko) przestaniemy wyrzucać do żółtego kontenera..., fot. Paweł Kacperek

Źródła:

  • https://domekiogrodek.pl/zmiany-w-segregacji-smieci-kazdy-bedzie-musial-sie-przyzwyczaic-pg-mp-280324
  • https://finanse.wp.pl/zmiany-w-segregacji-odpadow-te-smieci-maja-trafic-do-jednego-worka-7007991605894016a
  • https://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/9471794,beda-zmiany-w-segregacji-odpadow-nowe-zasady-budza-watpliwosci.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
~janko / 19 kwietnia 2024 06:04
a co z pampersami czy będzie obowiązek zwrotu zużytych
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 5 głosowało: 1
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto