Sąsiedzki donos i kontrola inspektora nadzoru budowlanego gotowa! Czy masz obowiązek go wpuścić?
Kontrola ze strony nadzoru budowlanego jest niezwykle stresującym wydarzeniem. To właśnie z tego powodu wiele osób zastanawia się nad tym, czy inspektor nadzoru budowlanego ma prawo wejść na teren naszego mieszkania lub teren budowy. Okazuje się, że niezgodne z prawem jest uniemożliwienie mu wejścia oraz przeprowadzenia kontroli. Warto dowiedzieć się, jakie elementy obejmuje kontrola, a także, jakie konsekwencje poniesiemy, gdy nie wpuścimy inwestora do naszego domu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kontrola inspektora nadzoru budowlanego a przepisy prawne
Budowa domu lub remont mieszkania jest wystarczającym powodem, aby inspektor nadzoru budowlanego miał prawo do skontrolowania naszej nieruchomości. Mówią o tym jasno art. 80. i art. 81. Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.
“Art. 80. ust. 2. Zadania nadzoru budowlanego wykonują, z zastrzeżeniem ust. 4, następujące organy:
- powiatowy inspektor nadzoru budowlanego;”
(...)
Art. 81. 1. Do podstawowych obowiązków organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego należy:
- nadzór i kontrola nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego, a w szczególności:
- zgodności zagospodarowania terenu z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz wymaganiami ochrony środowiska,
- warunków bezpieczeństwa ludzi i mienia w rozwiązaniach przyjętych w projektach budowlanych, przy wykonywaniu robót budowlanych oraz utrzymywaniu obiektów budowlanych,
- zgodności rozwiązań architektoniczno-budowlanych z przepisami techniczno-budowlanymi oraz zasadami wiedzy technicznej,
- właściwego wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie,
- stosowania przy wykonywaniu robót budowlanych wyrobów zgodnie z art. 10”
Najczęściej do kontroli nadzoru budowlanego remontowanych mieszkań dochodzi w wyniku sąsiedzkich donosów. Kontrola musi odbywać się zawsze pod okiem właściciela mieszkania lub pełnoletniego domownika oraz zarządcy mieszkania. Natomiast na placu budowy powinien być obecny kierownik budowy, inwestor lub osoba upoważniona.
Nie wpuszczę inspektora nadzoru budowlanego - co mi grozi?
Inspektor nadzoru budowlanego jest pracownikiem państwowym, dlatego niewpuszczenie go do mieszkania podczas kontroli jest uznawane za wykroczenie. Zatem w konsekwencji właściciel nieruchomości może zostać ukarany karą grzywny.
Najczęściej jesteśmy powiadomieni listem poleconym o terminie kontroli. Jednak może zdarzyć się również, że inspektor nadzoru budowlanego pojawi się bez zapowiedzi. Nie musimy się obawiać, że wpuścimy do domu osobę, która podszywa się pod pracownika państwowego. Inspektor nadzoru budowlanego powinien do nas dotrzeć oznakowanym samochodem. Ponadto przed wejściem na teren mieszkania urzędnik musi okazać nam ważną legitymację, a także upoważnienie, które uprawnia go do przeprowadzenia kontroli.
Jak wygląda kontrola nadzoru budowlanego w mieszkaniu?
Inspektor nadzoru budowlanego po wejściu do mieszkania przeprowadzi szczegółową kontrolę przeprowadzanych prac remontowych, budowlanych lub związanych z rozbudową. Jak wynika z ustawy, inspektor nadzoru budowlanego będzie kontrolować, czy przeprowadzone przez nas prace mają spełnione wszystkie formalności. Tutaj warto mieć na uwadze ustawę Prawo budowlane, w którym dokładnie mamy określone, jakie prace wykonywane są na zgłoszenie, a jaki zakres prac wymaga pozwolenia na budowę.
Inspektor nadzoru budowlanego będzie również sprawdzał, czy prace związane z przebudową lub rozbudową są zgodne z projektem architektonicznym. Jeżeli określone czynności musiały być wykonywane przez specjalistów posiadających odpowiednie uprawnienia, to również ta kwestia nie umknie urzędnikowi w czasie przeprowadzanej kontroli.
Kolejnym aspektem branym pod uwagę może być bezpieczeństwo oraz stan techniczny wykonanych instalacji. Jeżeli mieszkanie jest zamieszkiwane przez osoby starsze lub osoby z niepełnosprawnością, wtedy inspektor nadzoru budowlanego może dokładnie skontrolować stan techniczny mieszkania na potrzeby tych lokatorów.
Jeżeli podczas kontroli nadzoru budowlanego dojdzie do wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, wtedy inspektor może nałożyć obowiązek ich usunięcia. Kary grzywny są nakładane przez inspektora najczęściej dopiero wtedy, gdy inwestor uchyla się od usunięcia wskazanych nieprawidłowości.
Kiedy pojawia się donos do nadzoru budowlanego?
Najczęściej donos do organu kontrolującego pojawia się, gdy sąsiedzi słyszą dziwne hałasy wskazujące na remont w mieszkaniu. Inspektor nadzoru budowlanego zostaje powiadomiony o rzekomej samowoli budowlanej, czyli wykonywaniu prac bez wymaganego zgłoszenia lub pozwolenia na budowę.
Ponadto donos może wskazywać o tym, że przeprowadzane są prace związane z montażem lub modernizacją instalacji bez odpowiednich uprawnień. Pod tym względem należy pamiętać, że samodzielne wykonywanie instalacji elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej jest niezgodne z prawem. Warto zdać sobie sprawę z tego, że anonimowe donosy nie są raczej brane pod uwagę. W związku z tym będzie on miał charakter prawny, jeżeli zostanie podpisany.
Zakres obowiązków inspektora nadzoru budowlanego
Należy mieć na uwadze, że praca inspektora nadzoru budowlanego nie opiera się wyłącznie na kontrolach budowanych lub remontowanych obiektów. Do jego głównych zadań zalicza się m.in. prowadzenie dziennika budowy, a także udział w odbiorach technicznych. Jego obowiązkiem jest także sprawdzenie, czy budowa obiektu przebiega zgodnie z projektem. W tej kwestii brana jest pod uwagę zgodność wybranych materiałów budowlanych, a także to, jakie zastosowano konkretne technologie.
Bardzo ważną częścią w pracy inspektora nadzoru budowlanego jest weryfikowanie dokumentacji budowlanej. Na jego żądanie musi zostać okazany dziennik budowy, wszelkie pozwolenia, a także projekty budowlane i techniczne. Natomiast, gdy mowa jest m.in. o obiektach zabytkowych, inspektor nadzoru budowlanego nie może podejmować samodzielnie wszystkich czynności prawnych. W tym przypadku musi on ściśle współpracować z konserwatorem zabytków.