Nawet 500 zł mandatu dla rowerzysty – większość nie zna tego przepisu

Sygnalizacja świetlna
Osoby jeżdżące na rowerze pamiętać muszą o tym, aby jeździć bezpiecznie i stosować się przepisów, fot. John Wreford
ikona podziel się
Opublikowano: 11.05.2024 r., 19:07 | Autor: Paulina Zambrzycka
Na łamach autokult.pl pojawił się ostatnio bardzo ciekawy artykuł. Można w nim przeczytać, że w 2023 roku rowerzyści dostali ponad 15 tys. mandatów za przewinienia względem pieszych. Nie od dziś wiadomo, że często zarówno rowerzyści, jak i piesi kompletnie nie wiedzą, w jaki sposób powinni się zachowywać na przejściu.

Rowerzyści nie tacy bezkarni

Wiele osób uważa, że rowerzyści są osobami zagrożonymi na drogach. Względem samochodów określa się ich jako słabszych uczestników ruchu. Jednak zapominamy, że rowerzyści nie zawsze są tacy niewinni. Bardzo często łamią przepisy i narażają innych, zwłaszcza pieszych, na niebezpieczeństwo. Okazuje się, że rowerzyści mają naprawdę sporo przewinień na swoim koncie. Komenda Główna Policji na łamach autokult.pl podzieliła się informacją, ile mandatów zostało im wystawionych w 2023 roku.

 • 10 570 – najwięcej mandatów dotyczyło rowerzystów, którzy nie ustępowali pieszym pierwszeństwa w innych okolicznościach.
 • 4235 – tyle mandatów policja wystawiła rowerzystom za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych lub wchodzącym na takie przejścia.
 • 355 – ilość mandatów wystawionych rowerzystom za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym przy skręcaniu w drogę poprzeczną.
 • 80 – tyle mandatów dostali rowerzyści za omijanie pojazdów przed przejściem dla pieszych.
 • 66 – mandaty w takiej ilości w 2023 r. otrzymali rowerzyści, którzy wyprzedzali pojazdy na przejściu dla pieszych lub tuż za nim.

W 2023 r. ilość wystawionych łącznie mandatów wyniosła 15 306. Mowa jednak wyłącznie o niewłaściwym zachowaniu rowerzystów wobec pieszych. Za łamanie pozostałych przepisów otrzymali w poprzednim roku 72 322 mandaty. Jak widać, rowerzyści nie są więc tacy bezkarni, jak może się wydawać.

Nawet 500 zł grzywny dla rowerzystów

Wysokość mandatów dla rowerzystów jest niższa niż dla kierowców samochodów. Dlaczego? Otóż kierowcy prowadzą pojazdy, które są rozpędzone i ważą ok. 1,5 t. Wypadek czasami kończy się śmiercią lub poważnymi obrażeniami poszkodowanego. Jednak osoby jeżdżące na rowerze również pamiętać muszą o tym, aby jeździć bezpiecznie i stosować się przepisów. W przeciwnym razie czeka ich szereg mandatów. Niektóre z nich nie należą do najtańszych.

 • 50-500 zł – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.
 • 50-500 zł – uniemożliwienie przejścia osobie niepełnosprawnej, która przekracza jezdnię oznaczoną specjalnym znakiem.
 • 50-500 zł – wyprzedzanie pojazdu na przejściu (lub bezpośrednio przed) dla pieszych, gdzie ruch nie jest kierowany.
 • 50-500 zł – omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

Nieco mniejsze kary, bo w rozpiętości 50-300 zł, rowerzyści mogą otrzymać za m.in. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas włączania się do ruchu, nieustąpienie w strefie zamieszkania czy naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku albo przejściu dla pieszych.

Niebezpieczna sytuacja na drodze
W 2023 r. ilość wystawionych łącznie mandatów dla rowerzystów wyniosła 15 306, fot. vbaleha

O czym jeszcze powinni pamiętać rowerzyści?

Niektórzy rowerzyści mogą się zdziwić, ale na drogach dla rowerów obowiązują dokładnie takie same zasady względem pieszych, jak kierowców na jezdni. Rowerzyści mają pierwszeństwo przed pieszymi wyłącznie, jeśli ci drudzy nie powinni się znajdować na jezdni. Pojawiają się jednak pewne wyjątki. Jeśli przez drogę rowerową przebiega przejście dla pieszych, rowerzysta powinien ustąpić pieszemu. Zbliżając się do takiego miejsca, musi zmniejszyć prędkość, aby przypadkowo nie potrącić pieszego.

Przejścia sugerowane dla pieszych się różnią. Przede wszystkim takie przejście powinno być oznaczone pionowym znakiem D-6 (przejście dla pieszych). Jeśli go nie ma, piesi nie mają pierwszeństwa przed rowerami. Niektórzy jednak interpretują przepisy na swój sposób, wobec czego czasami, gdy dochodzi do incydentów, rozstrzyga je policja lub sąd. Będąc w takich miejscach, najlepiej po prostu zachować rozwagę. Piesi powinni się upewnić, że rowerzyści się przed nimi zatrzymają. Natomiast rowerzyści dla własnego spokoju powinni im ustępować.

Źródła:

 • https://autokult.pl/tysiace-mandatow-dla-rowerzystow-nie-wiedza-ze-musza-ustepowac-pierwszenstwa-na-sciezkach,7021089457834912a
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto