Nie daj się oszukać! Zabezpiecz swój PESEL jak najszybciej

Dowód osobisty w portfelu, a także zastrzeżenie numeru PESEL i danych z dowodu
Zastrzeżenie numeru PESEL ochroni twoje pieniądze, fot. Tomasz Warszewski
ikona podziel się
Opublikowano: 30.01.2024 r., 13:00 | Autor: Katarzyna Kaźmierczak-Milewska
Skala oszustw polegających na tym, że ktoś wykorzystywał nasze dane do zaciągnięcia pożyczki, była ogromna. Na szczęście istnieje już sposób, by się przed tym uchronić. Wystarczy zastrzec swój PESEL. Zrób to jak najszybciej, żeby ustrzec się przed oszustami i złodziejami!

Zabezpieczenie numeru PESEL

Od listopada 2023 roku istnieje możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. Jest to niezawodny sposób na ochronę swoich danych. Dzięki temu nikt nie wykorzysta twojego PESEL-u, by wziąć pożyczkę czy kredyt. Od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzać w bazie, czy numer PESEL nie jest zastrzeżony, zanim będą mogły udzielić kredytu czy innego rodzaju zobowiązania finansowego.

Zastrzeżenie numeru PESEL jest zapisane w specjalnym rejestrze Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W rejestrze będzie wiele danych dotyczących informacji o zastrzeżeniu i wszystkich momentach, kiedy zastrzeżenie zostało cofnięte.

Dane z rejestru muszą sprawdzać nie tylko banki, lecz także SKOKi i inne instytucje finansowe, które udzielają pożyczek konsumenckich. Nie dotyczy jednakże podmiotów prowadzących lombardy i oferujących pożyczki prywatne.

Nikt nie weźmie na ciebie pożyczki

W dobie Internetu istnieje możliwość wzięcia kredytu czy pożyczki albo skorzystania z innych usług bankowych w sieci. Oznacza to, że nie masz żadnego kontaktu z drugim człowiekiem. Wystarczy, że podasz swoje dane. To bardzo wygodne, nie musisz wychodzić z domu ani umawiać się na spotkania. Ale taka opcja daje duże możliwości oszustom.

Tak naprawdę do wzięcia pożyczki wystarczy tylko podać podstawowe dane, jak numer PESEL, numer dowodu. Oczywiście banki stosują różnego rodzaju weryfikacje tożsamości, a warunki otrzymania kredytu bywają wysokie, ale oszuści i tak mają swoje sposoby. Dlatego dodatkowe zabezpieczenie, takie jak zastrzeżenie numeru PESEL jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które naprawdę skutecznie chroni nas przed takimi praktykami.

Jak można zastrzec PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL można wykonać w bardzo łatwy sposób. Można zrobić to online, przez usługę mObywatel. Wystarczy znaleźć odpowiedni przycisk w aplikacji. Fizycznie taką możliwość powinny udostępniać urzędy gmin.

Bardzo prawdopodobne, że usługę zastrzegania numeru PESEL będą oferowały banki i Poczta Polska. Nie mają jednak takiego obowiązku prawnego. Możliwe, że numer PESEL będzie można zastrzec także przez Biuro Informacji Kredytowej BIK.

Jeśli będziesz chciał wykonać jakąś operację bankową lub właśnie wziąć kredyt czy pożyczkę, możesz szybko odblokować PESEL. Można to zrobić czasowo, w momencie zawierania umowy lub na stałe.

Kobieta podpisująca umowę kredytową, a także zastrzeżenie numer PESEL oraz danych
Zastrzeżenie numeru PESEL zwiększa ochronę danych osobowych i zmniejsza ryzyko oszustwa, fot. anix

Dlaczego jeszcze warto zastrzec PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL nie tylko zwiększa bezpieczeństwo w zakresie brania pożyczek i kredytów. Jest to największa korzyść, ale banki i inne instytucje finansowe będą musiały sprawdzać to także w innych sytuacjach:

  1. Zawieranie umowy rachunku oszczędnościowego
  2. Zawieranie umowy konta osobistego
  3. Zawieranie umowy o świadczenie usługi płatniczej (na przykład karty kredytowej)
  4. Zawieranie umowy leasingu
  5. Modyfikacja umowy pożyczki, kredytu czy leasingu

Bank musi odmówić zawarcia takiej umowy, jeśli okaże się, że PESEL znajduje się w rejestrze zastrzeżonych.

Źródła:

  • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zastrzezenie-PESEL-jak-to-zrobic-w-jakich-sytuacjach-Najwazniejsze-informacje-8653405.html
  • https://dzienniklodzki.pl/dlaczego-warto-zastrzec-swoj-pesel-sprawdz-jak-to-zrobic-i-jakie-bedziesz-miec-z-tego-korzysci/ar/c1-18114425
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto