Nie masz dowodu osobistego? Słono zapłacisz!
W 2024 roku o nowy dowód osobisty powinno wystąpić prawie 3 mln Polaków. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza że za brak aktualnego dokumentu tożsamości grozi wysoka kara grzywny. Kto powinien wyrobić nowy dowód? Ile się na niego czeka? Jak dużo zapłacić można za brak dokumentu? Możesz się zdziwić.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile zapłacisz za brak dowodu osobistego?
Ministerstwo Cyfryzacji oszacowało, że w 2024 roku o nowy dowód osobisty powinno wystąpić ponad 2,7 mln Polaków. Wśród nich wymienić należy osoby, które osiągną pełnoletność, ale też ludzi, których dowód tożsamości traci ważność. Dowód trzeba zamienić na nowy również w przypadku zmiany nazwiska związanego z zawarciem małżeństwa. Obowiązek wyrobienia nowego dokumentu tożsamości dotyczy również osób, które zgubiły dowód albo ich dokument został zniszczony. Sprawdź, ile czeka się na dowód osobisty.
Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej mają obowiązek posiadania dowodu osobistego w postaci plastikowego dokumentu tożsamości. Brak dowodu grozi nałożeniem wysokiej grzywny w wysokości nawet 5 tys. zł. Nieposiadanie dowodu osobistego skutkować może również ograniczeniem wolności. Dowód osobisty mogą mieć także młodsi obywatele Polski, którzy ukończą 12. rok życia. Jednak nie jest to wymóg prawny, a wyłącznie możliwość. Aby wyrobić nowy dowód osobisty, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy albo zgłosić przez Internet na stronie rządowej. Nowy dowód osobisty będzie można odebrać w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.
Wymiana dokumentu tożsamości w urzędzie
Istnieje kilka sposobów wnioskowania o nowy dowód. Najprościej zrobić to można w Internecie, jednak nawet wtedy nie da się uniknąć wizyty w urzędzie – online nie można bowiem wysłać wzoru podpisu czy odcisków palców. Jeśli chcesz mieć podpis osobisty w e-dowodzie, należy poinformować o tym urzędnika. Przygotować należy również kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym (szer. 35 mm x wys. 45 mm). Jeśli zdjęcie nie będzie zgodne z wymaganiami, urzędnik może poprosić o uzupełnienie wniosku.
Do urzędu gminy, gdzie składasz wniosek, należy przynieść dotychczasowy dowód, jeśli taki posiadasz. Dla osób, które dostały polskie obywatelstwo, potrzebny będzie dodatkowo dokument podróży lub inny potwierdzający tożsamość. Jeśli wyrabiasz dowód, bo ktoś wykradł twoje dane osobowe, musisz dołączyć dokumenty potwierdzające to zdarzenie. Usługa wyrobienia dowodu osobistego jest bezpłatna.
Pamiętaj, że mDowód to dalej wirtualny dokument!
Nie można zapominać o tym, że mDowód to zupełnie inny dokument niż fizyczny dowód osobisty. Każdy, kto ma zainstalowaną aplikację mObywatel, powinien mieć w niej swój mDowód. W dalszym ciągu nie jest to jednak fizyczny dowód tożsamości. Fakt posiadania wirtualnego dokumentu nie zwalnia z posiadania plastikowego dowodu. Oczywiście oba dokumenty są równoważne niemal w każdej sytuacji. W świetle prawa są jednak zupełnie inne.
Jaka jest główna różnica? Otóż mDowód nie stanowi podstawy do weryfikowania tożsamości np. za granicą naszego kraju. Jeśli przekroczysz więc Polskę bez plastikowego dowodu czy paszportu i będziesz mieć tylko aplikację mObywatel z wgranym tam dokumentem tożsamości, będzie to uznane za nielegalne. Warto też podkreślić, że mDowód nie jest uznawany również, gdy chcemy wyrobić nowy dowód tożsamości. W urzędzie należy mieć zawsze fizyczny dokument.
Źródła:
- https://wydarzenia.interia.pl/ciekawostki/news-wymiana-dowodow-osobistych-2024-za-brak-dokumentu-nawet-5-ty,nId,7341000?fbclid=IwAR0M79JKrxzF76dvff0HDUJD9LIkw8uVr984kmJzgCmTfaTeusXTo5EIncY
- https://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/9395391,dowody-osobiste-do-wymiany-w-2024-prawie-3-mln-polakow-moga-zaplacic-kare-za-niewazny-dokument.html
- https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6426668,kto-musi-wymienic-dowod-w-2024-roku-prawie-3-mln-osob-ktorym-nikt-o.html