Sąsiad już nie będzie zaglądał ci w okno! Ważne zmiany w prawie budowlanym
Dzięki nowym przepisom w prawie budowlanym uregulowane zostaną m.in. odległości od granicy działki do fundamentów. Będzie więc można uniknąć sytuacji, gdy ludziom brakuje dostępu do naturalnego światła. Zniknąć powinien też problem podglądania przez sąsiadów, ponieważ zwiększą się odległości między budynkami. Sprawdź, jakie jeszcze istotne zmiany pojawią się w prawie budowlanym.
Z tego artykułu dowiesz się:
Walka z patodeweloperką… i nie tylko
Na początku zmiany w prawie budowlanym obowiązywać miały w kwietniu 2024 r. Na tydzień przed ich wprowadzeniem pojawił się jednak komunikat o wydłużeniu okresu vacatio legis rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 27 października 2023 r. Wejście w życie nowych przepisów nastąpi wobec tego 1 sierpnia 2024 r. Szczególnie ważne zmiany zajdą w sprawie warunków technicznych nowych budynków. Zmiany mają na celu walkę z tzw. patodeweloperką, która coraz częściej pojawia się w miastach. Jakie dokładnie przewidziano zmiany?
- Zwiększyć mają się odległości między budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, które budowane są na sąsiednich działkach.
- Zwiększone zostaną powierzchnie biologicznie czynne na placach dostępnych publicznie.
- Określona zostanie minimalna powierzchnia lokalu użytkowego.
- W budynkach wielorodzinnych zapewniona zostanie prywatność na balkonach.
- Zwiększyć ma się odległość budynków magazynowych i produkcyjnych od obiektów mieszkalnych.
- W mieszkaniach w blokach wielorodzinnych będzie większy nacisk na komfort akustyczny.
- Zmienią się zasady planowania stanowisk postojowych dla samochodów, które należą do osób niepełnosprawnych.
- Pojawi się wymóg pomieszczenia, które pozwoli przewinąć osobę dorosłą ze szczególnymi potrzebami w m.in. budynkach opieki zdrowotnej czy obsługi pasażerów w transporcie lotniczym, kolejowym lub drogowym.
- Będzie obowiązek budowania pomieszczeń służących do przechowywania wózków dziecięcych lub rowerów w budynkach wielorodzinnych.
- Zwiększą się wymagania odnośnie do organizacji placów zabaw dla dzieci i miejsc do rekreacji przy budynkach wielorodzinnych.
Zmiany w prawie budowlanym mają na celu przede wszystkim skrócenie praktyk związanych z „patodeweloperką”. Mianem tym określa się wszystkie działania, które maksymalizować mają zyski deweloperów kosztem zdrowego rozsądku, dobrej architektury, a nawet zawartych w przepisach wymagań. Uporządkowane mają zostać zasady budowy obiektów mieszkalnych wielorodzinnych – z myślą o komforcie zamieszkujących je rodzin i jednocześnie z uwzględnieniem interesów inwestorów.
Jak bardzo zwiększy się odległość między budynkami mieszkalnymi?
Od 1 sierpnia 2024 r. zwiększy się odległość budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości powyżej czterech kondygnacji nadziemnych od granicy działki. Odległość ta wynosiła do tej pory 4 m dla budynku skierowanego ścianą z drzwiami lub oknami w stronę granicy. Odległość po nowelizacji wyniesie minimum 5 m dokładnie w dwóch przypadkach:
- Jeśli jest to budynek mieszkalny wielorodzinny o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, który jest zwrócony ścianą z drzwiami lub oknami w stronę tej granicy.
- Jeśli jest to budynek mieszkalny wielorodzinny o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, który jest zwrócony ścianą bez drzwi lub okien w stronę tej granicy.
W tym miejscu warto podkreślić, że w drugim przypadku dopuszcza się usytuowanie budynku w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy granicy działki. Należy jednak uważać, ponieważ taka możliwość istnieje wyłącznie, gdy przewiduje ją miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zachowanie nowej odległości (5 m) nie będzie wymagane, jeśli sąsiednia działka jest działką drogową lub placem dostępnym publicznie. Przez publicznie dostępny plac należy rozumieć ogólnodostępny teren służący rekreacji i komunikacji, pełniący także funkcję reprezentacyjną.
Co jeszcze warto wiedzieć o zmianach budowlanych w 2024 roku?
Wraz z początkiem sierpnia pojawi się sporo zmian w prawie budowlanym. Obowiązujące dotychczas przepisy techniczno-budowlane nie obejmowały ścisłych rozwiązań dotyczących lokalizacji mieszkalnych budynków wielorodzinnych. Nie kategoryzowały ich z uwagi na liczbę projektowanych kondygnacji, co ma się zmienić. Zmiana ta obejmie również lokalizację budynków gospodarczych oraz inwentarskich. W życie wejdzie też nowelizacja m.in. przepisów dotyczących powierzchni biologicznie czynnej. Jeśli chodzi o definicję pojęcia, można ją znaleźć w § 3 pkt 22 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. To teren o nawierzchni urządzonej tak, aby zapewniała retencję wód opadowych i naturalną wegetację roślin.
Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na nowelizację prawa w sierpniu, licząc na to, że zmiany zwiększające minimalne odległości między budynkami wpłyną na zwiększenie ich prywatności, a także ułatwią dostęp do światła. Nowelizacja wzbudza znacznie mniej entuzjazmu wśród… deweloperów. Na razie inwestorzy mają kilka miesięcy, aby przygotować się do nowych zasad budownictwa.
Źródła:
- https://trojka.polskieradio.pl/artykul/3376921,koniec-z-zagladaniem-w-okna-sasiadom-prawo-budowlane-ma-byc-bardziej-ludzkie
- https://prawnikpodpowienabudowie.pl/prawo-budowlane-2024-cz-1/
- https://www.izolacje.com.pl/artykul/prawo-ekonomia-rynek/281443,nowelizacja-warunkow-technicznych-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie