Wielka zmiana dla przedsiębiorców. Nowe kody PKD już działają - czas na aktualizację jest krótki

Nowe kody PKD 2025 obowiązują już od 1 stycznia 2025 roku. Każdy przedsiębiorca musi je uwzględnić w swojej firmie — inaczej zrobi to za niego system. Przedsiębiorcy mają czas tylko do końca 2026 roku, aby samodzielnie zaktualizować wpis w CEIDG lub KRS. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku i dlaczego lepiej nie czekać z tym do ostatniej chwili.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest PKD i dlaczego ma znaczenie dla przedsiębiorców?
PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności, to system, który porządkuje i grupuje różne rodzaje działalności gospodarczej prowadzonej przez firmy w Polsce. Klasyfikacja ta wykorzystywana jest głównie do celów statystycznych, ale jej znaczenie jest znacznie szersze i bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorców.
Każdy, kto zakłada firmę, musi wybrać odpowiednie kody PKD już na etapie rejestracji działalności. Dotyczy to zarówno składania wniosku do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), jak i rejestracji spółki w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym).
Wybór właściwych kodów PKD powinien odzwierciedlać faktyczny profil prowadzonej działalności. To ważne, ponieważ określone kody mogą mieć wpływ m.in. na sposób rozliczeń podatkowych, obowiązek posiadania kasy fiskalnej czy też możliwość rejestracji do VAT-u.
Nowe kody PKD 2025 — co się zmieniło i co to oznacza dla firm?
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa wersja Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Zastąpiła ona dotychczasową klasyfikację PKD 2007, dostosowując system oznaczeń działalności do współczesnych realiów gospodarczych, technologicznych oraz zmian wprowadzonych na poziomie Unii Europejskiej.
Nowe kody PKD 2025 obowiązują już we wszystkich rejestrach publicznych, takich jak Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) oraz Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Co to oznacza w praktyce dla przedsiębiorców?
Firmy zakładane po 1 stycznia 2025 roku muszą już podczas rejestracji działalności wybrać wyłącznie nowe kody PKD 2025 — starsza wersja kodów PKD 2007 nie jest już stosowana.
Natomiast przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą przed 1 stycznia 2025 roku mają dwa lata na dostosowanie się do nowych przepisów. Do końca 2026 roku powinni samodzielnie zaktualizować swoje kody PKD zgodnie z nową klasyfikacją.
W przypadku braku aktualizacji do 31 grudnia 2026 roku system automatycznie przypisze firmie nowe kody PKD 2025, bazując na z góry ustalonej procedurze przekształcania kodów z wersji 2007 na 2025.
Jak zaktualizować kody PKD w CEIDG i KRS?
Samodzielna aktualizacja kodów PKD w prowadzonej firmie nie jest skomplikowanym zadaniem i można ją wykonać w prosty sposób.
Przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG mogą zmienić swoje kody PKD, składając wniosek o aktualizację wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Co istotne, system CEIDG sam wymusi konieczność wyboru nowych kodów PKD 2025 w momencie składania wniosku dotyczącego:
- zmiany danych we wpisie (niezależnie od tego, jakiej zmiany dotyczy wniosek);
- zawieszenia działalności gospodarczej;
- wznowienia działalności gospodarczej.
Podczas uzupełniania formularza system automatycznie wyświetli listę dostępnych kodów PKD 2025. Dodatkowym ułatwieniem jest to, że przy każdym nowym kodzie pojawi się jego odpowiednik z klasyfikacji PKD 2007 lub kod najbardziej do niego zbliżony. Dzięki temu przedsiębiorca łatwo odnajdzie odpowiednie oznaczenie swojej działalności.
Analogiczne zasady obowiązują firmy wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. W tym przypadku aktualizacja kodów PKD wymaga złożenia wniosku o zmianę wpisu do KRS i wyboru odpowiednich oznaczeń według nowej klasyfikacji PKD 2025.
Warto jednak pamiętać, że w KRS zmiana kodów PKD nie jest automatycznie wymuszana przy każdej aktualizacji danych. Oznacza to, że można np. zmienić adres spółki lub inne informacje w rejestrze, bez konieczności jednoczesnej aktualizacji kodów PKD, jeśli nie dotyczą one przedmiotu działalności firmy.

Czy warto wcześniej zaktualizować kody PKD? Możliwe ryzyko i wątpliwości
Chociaż brak samodzielnej aktualizacji kodów PKD w ciągu wyznaczonych dwóch lat nie będzie wiązał się z żadnymi karami ani bezpośrednimi konsekwencjami finansowymi, to mimo wszystko eksperci zalecają, aby nie zwlekać z tą formalnością do ostatniej chwili.
Samodzielna zmiana kodów PKD pozwoli uniknąć automatycznej aktualizacji, która zostanie przeprowadzona według odgórnego schematu. Może się bowiem zdarzyć, że nowe przypisane w ten sposób kody nie będą w pełni odpowiadały faktycznej działalności firmy. W niektórych przypadkach może to prowadzić do niepożądanych skutków, takich jak np. obowiązek stosowania kasy fiskalnej.
Warto również wiedzieć, że pojawiają się pewne niejasności dotyczące zmiany kodów PKD w kontekście przedsiębiorców, którzy wcześniej korzystali z pomocy publicznej przyznawanej na podstawie starych kodów PKD 2007 (np. w ramach tarcz antykryzysowych w okresie pandemii Covid-19). Chociaż eksperci są zdania, że aktualizacja kodów PKD 2007 na nowe kody PKD 2025 nie powinna powodować żadnych problemów z rozliczaniem otrzymanego wsparcia, prawnicy zwracają uwagę na brak precyzyjnych regulacji w tej sprawie.
Warto też podkreślić, że sama zmiana kodów PKD — a właściwie jej brak — nie ogranicza w żaden sposób możliwości prowadzenia dotychczasowej działalności. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy nie zaktualizują kodów PKD od razu, nadal mogą legalnie świadczyć usługi i sprzedawać produkty w dotychczasowym zakresie.