Do tej daty każdy przedsiębiorca musi zaktualizować wpis w CEIDG. Nowe kody PKD już działają
1 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe kody PKD. W niniejszym artykule opisujemy, na czym dokładnie polegają związane z tym zmiany i co w praktyce oznaczają dla przedsiębiorców. Odpowiadamy także na pytanie „Jak zmienić dotychczasowe kody PKD 2007 na nowe kody PKD 2025?” oraz jakie są konsekwencje dokonania aktualizacji, a także braku działania w tej sprawie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kody PKD – czym są? Polska Klasyfikacja Działalności
PKD to skrót, pod którym kryje się Polska Klasyfikacja Działalności, a więc klasyfikacja będąca pogrupowaniem różnego rodzaju działalności gospodarczych, które wykonywane są przez działające na rynku podmioty. Klasyfikacja ta stosowana jest przede wszystkim do celów statystycznych, ale ma także realny wpływ na życie przedsiębiorców.
Ci bowiem zobowiązani są do wybrania właściwych kodów PKD już podczas rejestracji firmy. Dotyczy to zarówno wniosku o wpis do CEIDG (czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), jak i rejestracji spółki w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym).
Kody PKD powinny przy tym odpowiadać rzeczywistemu rodzajowi prowadzonej działalności gospodarczej, a ich wybór może mieć daleko idące konsekwencje, wpływające na sposób i formę prowadzenia firmy, rejestrację do VAT-u czy obowiązek stosowania kasy fiskalnej.
Kody PKD 2025 – na czym polegają zmiany i co oznaczają dla przedsiębiorców?
Od 1 stycznia 2025 r. zaczęła obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności. PKD 2025 zastąpiła tym samym dotychczasową PKD 2007, dostosowując się do aktualnych realiów rynkowych, społecznych i technologicznych, a także uwzględniając zmiany klasyfikacyjne wprowadzone jakiś czas temu na poziomie unijnym.
Nowe kody PKD obowiązują już więc we wszystkich publicznych rejestrach, w tym także w Krajowym Rejestrze Sądowym i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Co oznacza to dla przedsiębiorców?
Ci zakładający swoją firmę po 1 stycznia 2025 r. będą musieli wypełnić wniosek o rozpoczęcie działalności, uwzględniając przy tym tylko i wyłącznie nowe kody PKD 2025 (a nie dotychczasowe kody PKD 2007).
Przedsiębiorcy, którzy prowadzili swoje działalności przed 1 stycznia 2025 r. i wciąż funkcjonują na biznesowym polu, mają natomiast 2 lata, aby zaktualizować wybrane przez siebie wcześniej kody PKD.
Osoby, które nie wywiążą się z tego obowiązku i do 31 grudnia 2026 r. nie zaktualizują swoich kodów PKD, czeka automatyczna zmiana i przejście z kodów PKD 2007 na kody PKD 2025 według ustalonego z góry klucza.
Jak zmienić dotychczasowe kody PKD 2007 na nowe kody PKD 2025?
Samodzielna zmiana wybranych kodów PKD dla prowadzonej działalności gospodarczej nie jest przy tym niczym trudnym.
Firmy zarejestrowane w CEIDG zrobią to, składając wniosek o zmianę wpisu w CEIDG. System stojący za Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej sam zresztą wymusi na nas tę zmianę w momencie składania wniosku o:
- Zmianę wpisu (i to bez względu na to, jakiej zmiany to dotyczy);
- Zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej;
- Wznowienie działalności gospodarczej.
Właściwe, nowe kody PKD wybierzemy przy tym z wyświetlonej przez system listy wszystkich aktualnych kodów PKD. Poniżej każdego nowego kodu PKD 2025, zobaczymy także odpowiadający mu kod PKD 2007 (lub kod, który jest mu najbliższy), co znacząco ułatwia przeprowadzenie aktualizacji.
Podobnie sprawa wygląda przy podmiotach wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego. Tu również należy złożyć wniosek o zmianę wpisu w zakresie kodów PKD, wybierając przy tym właściwe kody według klasyfikacji PKD 2025.
W tym jednak przypadku nie ma mowy o wymuszonym przekształceniu kodów PKD przy składaniu wniosku o zmianę wpisu, która nie dotyczy przedmiotu powadzonej działalności gospodarczej. Można tu więc dokonać przykładowej zmiany adresu spółki lub innych jej danych bez konieczności aktualizacji dotychczasowych kodów PKD.
Nowe kody PKD 2025 – co jeszcze warto wiedzieć?
Pomimo że brak aktualizacji kodów PKD w ustalonym, dwuletnim okresie przejściowym, co do zasady nie będzie rodzić dla nas żadnych negatywnych konsekwencji i kar, to jednak warto rozważyć zmianę kodów PKD przed ich automatyczną aktualizacją.
Takie działanie pozwoli bowiem uniknąć sytuacji przyszłej, automatycznej zmiany na kody niedopasowane w pełni do przedmiotu naszej działalności gospodarczej, a także na takie, które mogą rodzić jakieś niechciane konsekwencje (np. powstanie obowiązku korzystania z kasy fiskalnej).
Z drugiej jednak strony przy opisywanych zmianach szeroko komentowane są niejasności dotyczące zmiany kodów PKD, szczególnie przez przedsiębiorców korzystających z publicznego wsparcia przypisanego do konkretnych, starych kodów PKD 2007 (np. tarcz antykryzysowych wprowadzonych w czasie pandemii Covid-19). Pomimo że wydaje się, że zmiana kodów PKD 2007 na kody PKD 2025 nie powinna w tym zakresie rodzić żadnych negatywnych konsekwencji (w tym także przykładowego braku możliwości rozliczania wsparcia według nowych kodów), to jednak pewne wątpliwości na tym polu są przez prawników przytaczane. Podkreśla się przy tym bowiem brak istnienia szczególnych rozwiązań w tym zakresie.
W kontekście opisywanego tematu warto jeszcze podkreślić, że brak zmiany starych kodów PKD 2007 na kody PKD 2025 nie ogranicza w żaden sposób swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Wciąż więc możemy świadczyć dotychczasowe usługi i sprzedawać te same towary bez dokonywania aktualizacji.