Nowe przepisy uderzą we właścicieli kominków! Od września palenie takim drewnem będzie zakazane

Na przełomie sierpnia i września 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie dotyczące drewna energetycznego. Zgodnie z zapowiedziami Mikołaja Dorożały, wiceministra klimatu i środowiska, wprowadzenie nowych zasad ma na celu m.in. ochronę zasobów leśnych i ich bardziej efektywne wykorzystanie. Nowe przepisy oznaczają m.in. zakaz wykorzystywania pełnowartościowego drewna do spalania, co zrewolucjonizuje rynek drewna w Polsce.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wprowadzenie definicji drewna energetycznego
Zgodnie z nowymi regulacjami, w Polsce zostanie wprowadzona szczegółowa definicja drewna energetycznego. Dzięki temu określony zostanie dokładny zakres surowca, który będzie mógł być wykorzystywany do celów energetycznych. W wyniku tych zmian, w energetyce przestanie być spalane drewno pełnowartościowe.
Eksperci szacują, że decyzja ta wpłynie na zmniejszenie dostępności drewna energetycznego o setki tysięcy metrów sześciennych. Wiceminister Dorożała wskazał, że na rynek trafić może nawet 1,5 miliona metrów sześciennych drewna, które do tej pory było wykorzystywane w energetyce.
Strategiczna polityka leśna w odpowiedzi na zmiany klimatyczne
Podczas konferencji prasowej, Dorożała zapowiedział także rozpoczęcie prac nad nową narodową strategią leśną, której celem będzie dostosowanie gospodarki leśnej do zmieniających się warunków klimatycznych. Dokument ten, który ma być opracowywany przez najbliższe 1,5–2 lata, uwzględni zarówno wyzwania związane z ochroną lasów, jak i potrzebę ich przebudowy w odpowiedzi na zmiany w środowisku naturalnym.
Jak zaznaczył wiceminister, niektóre gatunki drzew, takie jak sosna czy świerk, coraz gorzej radzą sobie w zmieniających się warunkach, co wymaga działań mających na celu poprawę kondycji lasów.
Lasy Państwowe w dobrej kondycji finansowej
Dorożała odniósł się także do kwestii finansowych Lasów Państwowych, podkreślając, że informacje o ich złej sytuacji finansowej są nieprawdziwe. Według prognoz, w 2024 roku Lasy Państwowe osiągnęły wynik finansowy dwukrotnie wyższy niż początkowo zakładano, osiągając zysk na poziomie 764 milionów złotych netto, zamiast planowanych 400 milionów złotych.
Wiceminister zwrócił również uwagę na to, że zmniejszenie dostępności drewna na rynku nie jest wynikiem działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, lecz zewnętrznych czynników, takich jak wojna na Ukrainie czy embargo na surowiec z Białorusi.
Kroki w kierunku bardziej zrównoważonego rynku energetycznego
Eksperci wyrażają również nadzieję, że nowe przepisy i zmiany w polityce leśnej pozwolą na efektywniejsze wykorzystanie zasobów leśnych, jednocześnie wspierając produkcję energii odnawialnej.
Zmiany te są częścią szerszej polityki, której celem jest obniżenie kosztów energii i lepsze zarządzanie naturalnymi zasobami. Działania takie jak nowelizacja ustawy wiatrakowej mogą wpłynąć na spadek cen energii, co pozwoli na stabilizację rynku surowców energetycznych.