Wielka zmiana w rachunkach za prąd. Sprawdź, czy Twój portfel to wytrzyma!

Przepisy unijne obligują państwa członkowskie do stopniowego wdrażania w gospodarstwach domowych swoich obywateli liczników zdalnego odczytu. Już za kilka lat takie urządzenie będzie musiało obowiązkowo znaleźć się także w każdym polskim domu. Na czym polegają inteligentne liczniki i po co są one wdrażane? Poznaj nowe zasady rozliczania prądu, które już wkrótce będą obowiązkowe dla wszystkich!
Z tego artykułu dowiesz się:
Liczniki zdalnego odczytu – czym są? Korzyści z korzystania
Licznik zdalnego odczytu, nazywany także inteligentnym licznikiem, to urządzenie służące do pomiaru energii elektrycznej i dokonywania rozliczeń za energię, które wyposażone jest w funkcję zdalnego przesyłania danych pomiarowych do systemu centralnego.
Licznik zdalnego odczytu to więc licznik podobny do tradycyjnego licznika elektrycznego, z tą jednak różnicą, że pozwala operatorowi systemu dystrybucyjnego pozyskiwać dane pomiarowe w sposób zdalny i bieżący (a więc bez konieczności wizyty inkasenta). To z kolei przekłada się na następujące korzyści:
- Możliwość rozliczania się na podstawie taryfy dynamicznej i rzeczywistego zużycia energii (a więc z pominięciem wykorzystania prognoz);
- Możliwość lepszego, bardziej efektywnego zarządzania energią i jej zużyciem (poprzez bieżące otrzymywanie informacji o aktualnym poborze energii);
- Realna możliwość znacznego obniżenia rachunków za prąd;
- Możliwość łatwiejszej identyfikacji ewentualnych awarii (dzięki automatycznemu przesyłaniu informacji o problemach), co przekłada się na wyższe bezpieczeństwo i sposobność na szybsze usunięcie wszelkich defektów;
- Możliwość dokonywania pomiarów w dwóch kierunkach (co pozwala uniknąć konieczności wymiany licznika przy ewentualnym przyłączeniu OZE).
Wymagania dotyczące liczników zdalnego odczytu określa przy tym Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2022 r. w sprawie systemu pomiarowego.

Wymóg korzystania z liczników zdalnego odczytu obejmie wszystkich!
Pomimo że korzystanie z liczników zdalnego odczytu na ten moment jest dobrowolne, to jednak wkrótce ma się to zmienić. Polska, podobnie jak inne kraje unijne, zobowiązana jest bowiem do stopniowego wdrażania tych urządzeń, które już za kilka lat obowiązkowo mają znaleźć się w każdym domu leżącym na terytorium Unii Europejskiej.
Plan instalowania tych urządzeń w polskich gospodarstwach domowych wygląda przy tym następująco:
- Do końca 2023 r.: 15% wszystkich polskich odbiorców korzystających z liczników zdalnego odczytu;
- Do końca 2025 r.: 35% wszystkich polskich odbiorców korzystających z liczników zdalnego odczytu (przy czym spełnione zostało to już w 2024 r., kiedy to inteligentne liczniki znalazły się u 36% wszystkich krajowych odbiorców);
- Do końca 2027 r.: 65% wszystkich polskich odbiorców korzystających z liczników zdalnego odczytu;
- Do końca 2028 r.: 80% wszystkich polskich odbiorców korzystających z liczników zdalnego odczytu;
- Do połowy 2031 r.: 100% wszystkich polskich odbiorców korzystających z liczników zdalnego odczytu.
Powyższe oznacza więc, że już za nieco ponad 6 lat z liczników zdalnego odczytu obowiązkowo korzystać będą musieli wszyscy odbiorcy energii w Polsce. Czy plan ten uda się zrealizować?
Wytyczne do spełnienia? Jesteśmy na dobrej drodze
Obecny etap realizacji planu wdrożenia liczników zdalnego odczytu pokazuje, że nie powinno być problemu z terminową realizacją unijnych wytycznych.
Dodatkowo opisany wyżej harmonogram jest nie tylko zgodny z unijnymi przepisami, ale na poziomie krajowym przed przyjęciem był też szeroko konsultowany z przedstawicielami sektora energetycznego.
Wdrażanie liczników zdalnego odczytu na razie odbywa się więc zgodnie z planem i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Właściciele nieruchomości zauważają bowiem korzyści płynące ze zmiany urządzenia do pomiaru energii, a do wymiany dodatkowo zachęca ich szybkość i prostota całej procedury.
Jesteś zainteresowany tematem liczników zdalnego odczytu? W takim razie zachęcamy do lektury innych tekstów na naszej stronie, które dotyczą tego zagadnienia. W szczególności polecamy przy tym artykuły o następujących tytułach: