Magazyny energii dostępne na rynku nie będą się kwalifikowały do dopłat? Huawei podnosi alarm

Aktualnie w Polsce trwa gorąca dyskusja. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotował nowy program dotacji do budowy magazynów energii. Szybko pojawiały się kontrowersje, obawy i zastrzeżenia. Zaproponowane przez NFOŚiGW zasady mogą wykluczyć wszystkich obecnych dostawców magazynów energii – w tym gigantów takich jak Huawei.
Z tego artykułu dowiesz się:
Na czym polega nowy program dotacji na magazyny energii?
Zgodnie z założeniem nowy program dofinansowania przygotowany przez NFOŚiGW ma wspierać budowę magazynów energii elektrycznej o minimalnej mocy 2 MW i pojemności 4 MWh. Fundusz podkreśla elastyczność programu, ponieważ do dofinansowania kwalifikować będzie się także budowa magazynu energii o kilku modułach, których łączna moc będzie wynosiła 2 MW. Jaka pojemność magazynu wystarczy na całą noc? Wyjaśniamy to zagadnienie tutaj.
Zgodnie z przedstawionymi zasadami dofinansowanie – czy to w formie dotacji, czy pożyczek – ma pokrywać do 45% kosztów inwestycji. Wsparcie finansowe ma obejmować zakup urządzeń, montaż, infrastrukturę towarzyszącą, test i odbiór urządzeń, budowę przyłącza do sieci oraz konfigurację i adaptację magazynu. Realizacja dofinansowanej inwestycji będzie musiała zostać wykonana w ciągu 36 miesięcy od udzielenia wsparcia.
Budżet programu wynosi 4,2 mld złotych. 1,2 mld euro pochodzi z funduszy UE. Nowy program dotacji do magazynów energii ma przyczynić się do zrewolucjonizowania polskiego rynku energii odnawialnej.

Huawei i inne firmy mogą zostać wykluczone z programu dotacji
Huawei jest chińskim gigantem technologicznym i – co ważne w tej sprawie – jednym z liderów w dostawach magazynów energii. Firma wyraziła obawy dotyczące zasad nowego programu dofinansowania. Jak podają eksperci z gramwzielone.pl, Huawei twierdzi, że regulacje przedstawione przez NFOŚiGW mogą wykluczyć wszystkich dotychczasowych dostawców magazynów energii. Dlaczego?
Chiński gigant wskazał, że na rynku nie ma żadnych magazynów energii w pełni opartych na lokalnych komponentach – a takie zasady odnośnie do magazynów energii wprowadził NFOŚiGW. Huawei podaje, że obecnie każdy system zawiera elementy pochodzące z krajów azjatyckich, takich jak Chiny, Tajwan czy Indie. Wprowadzenie regulacji, które faworyzują lokalną produkcję, może w praktyce oznaczać, że żaden z dotychczasowych dostawców nie spełni wymogów. Huawei podkreśla i przypomina, że w Unii Europejskiej zgodność produktów z wymogami opiera się na weryfikacji bezpieczeństwa, a nie na kryteriach geograficznych, które zastosował NFOŚiGW.

Reakcja NFOŚiGW na obawy dotyczące programu dotacji
Uwagi giganta technologicznego zostały zgłoszone w ramach etapu konsultacji społecznych – możemy przeczytać na gramwzielone.pl. Natomiast Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odrzucił zgłoszone obawy.
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowych warunków udzielania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pomocy publicznej na inwestycje w magazynowanie energii elektrycznej i związaną z nimi infrastrukturę został już podpisany przez ministra. NFOŚiGW planuje uruchomienie programu w drugim kwartale 2025 roku – czyli najwcześniej w kwietniu.
Ostateczny termin rozpoczęcia naboru wniosków nie jest jeszcze określony. Zapowiedziano, że więcej szczegółowych informacji, takich jak ostateczny regulamin i terminy naborów, pojawią się na stronie Funduszu w zakładce „Oferta finansowania” oraz na stronie Funduszu Modernizacyjnego po zatwierdzeniu finalnych zapisów programu.

Źródła
- https://www.gramwzielone.pl/