Nowy obowiązkowy dokument dla nieruchomości? Unia Europejska wprowadza przepisy - co na to Polska?
W przyszłym miesiącu zapadną ważne decyzje w kontekście dążenia do zeroemisyjności na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej. Już niebawem wejdą w życie przepisy, które zakażą montowania i wykorzystywania pieców na paliwa kopalne oraz nałożą obowiązek korzystania z fotowoltaiki. Kolejną nowością będą paszporty energetyczne, które już wzbudzają spore kontrowersje.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najnowsze wytyczne Unii Europejskiej – kto musi wyrobić paszport energetyczny?
Prawdopodobnie w marcu zostanie przyjęty projekt nowelizacji dyrektywy w sprawie energetyki budynków, opracowywany przez organy Unii Europejskiej. Jeśli zmiany przepisów wejdą w życie, to już niedługo wszystkie państwa członkowskie będą musiały przygotować się na poważne zmiany. Cele są ambitne – do końca 2028 roku Unia chce osiągnąć zeroemisyjność w budownictwie, co wymaga natychmiastowych działań.
Już niedługo nie będzie możliwe montowanie pieców na paliwa kopalne w nowych budynkach, a właściciele starszych nieruchomości również zaczną stopniowo przechodzić na ekologiczne źródła ciepła. W przypadku niektórych budynków konieczna okaże się termomodernizacja. Restrykcyjne wytyczne mają swoje uzasadnienie, ponieważ każde z tych działań będzie prowadzić do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Polacy nie rozumieją jednak, do czego miałyby posłużyć paszporty energetyczne – dlaczego każda nieruchomość powinna dysponować takim dokumentem, skoro mamy już certyfikaty, które spełniają podobne zadanie?
Unia Europejska chce wprowadzić klasy energetyczne dla wszystkich budynków. Specjalne noty miałyby wskazywać stan techniczny nieruchomości. System oceny jest podobny do tego, który wykorzystuje się w urządzeniach AGD i RTV, gdzie litera A oznacza najwyższą klasę, zaś G- najniższą. Informacja o planowanym wprowadzeniu paszportów wzbudziła poruszenie wśród polityków. Zdaniem Krzysztof Mulawy z Konfederacji, aż 15% polskich budynków otrzymałoby najgorszą ocenę.
Czym paszport energetyczny różni się od świadectwa energetycznego budynku?
W głowach Polaków rodzi się pytanie, czym nowe paszporty będą się różnić od obowiązkowych świadectw energetycznych? Ministerstwo Rozwoju i Technologii uściśliło, że takie dokumenty miałyby zostać paszportami renowacji, które wskażą aktualny stan budynku oraz ocenę, którą nieruchomość może uzyskać po odpowiedniej modernizacji. Resort zaznaczył, że wyrobienie takiego paszportu będzie dobrowolne.
Wprowadzenie nowego dokumentu może wydawać się bezzasadne, ponieważ od kwietnia 2023 właściciele nieruchomości są zobowiązani do posiadania świadectwa energetycznego budynku. Wyrobienie tego dokumentu jest obowiązkowe w momencie, gdy dom lub mieszkanie jest sprzedawane albo wynajmowane. Taki certyfikat określa zapotrzebowanie na energię w danym budynku i jest połączony z dokładnym opisem nieruchomości. Wygląda na to, że paszporty i świadectwa będą miały wiele cech wspólnych, co nie podoba się przedstawicielom Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Dlaczego Polska sprzeciwia się nowym pomysłom Unii Europejskiej?
Ogromne podobieństwo pomiędzy paszportami i świadectwami energetycznymi sprawiło, że Polska opowiedziała się przeciw wprowadzeniu nowego dokumentu – nawet jeśli miałby być dobrowolny. Zdaniem Rządu, ten krok doprowadzi do niepotrzebnego zamieszania, ponieważ paszporty stanowią pośrednie rozwiązanie, które oscyluje pomiędzy świadectwem a audytem energetycznym. Projekt unijnej dyrektywy zakłada, że państwa członkowskie będą mogły zadecydować o sporządzaniu paszportu wraz z certyfikatem energetycznym. Zdaniem Unii Europejskiej, takie działania pozwoliłyby na rozszerzenie dokumentacji o blok dotyczący właściwej modernizacji.
Chociaż resort sugeruje, że paszporty powinny być dobrowolne, to Polska nie wyraziła jeszcze swojego oficjalnego stanowiska. Ostateczna decyzja zapadanie prawdopodobnie w marcu, gdy kontrowersyjny projekt zostanie przyjęty. Każde państwo członkowskie będzie mogło samodzielnie zadecydować, czy nowy dokument będzie obowiązkowy, czy też nie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyraziło już swoje obawy, jednak na ostateczne stanowisko Polski trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
Źródła:
- https://www.portalsamorzadowy.pl/zmiany-w-prawie/nadchodzi-rewolucja-budynkowa-kazda-nieruchomosc-bedzie-musiala-miec-paszport,522184.html
- https://finanse.wp.pl/nowe-obowiazki-dla-wlascicieli-potrzebne-beda-paszporty-budynkowe-6993044115896864a