Komornik nie będzie miał litości. W tych wypadkach dzieci odpowiadają za długi rodziców

Długi rodziców mogą wydawać się ich prywatną sprawą, ale nie zawsze tak jest. W określonych sytuacjach zadłużenie może przejść na ich dzieci. Sprawdź, w jaki sposób zobowiązania rodziców są dziedziczone i co to oznacza dla ich potomków. Jak chronić się przed długami zaciągniętymi przez członków rodziny?
- Rodzice są zadłużeni – czy dzieci też mogą stracić pieniądze?
- Kiedy dług rodzica staje się problemem dziecka?
- Co się dzieje z długami rodziców po ich śmierci?
- Jak zabezpieczyć się przed długami rodziców?
Rodzice są zadłużeni – czy dzieci też mogą stracić pieniądze?
Zgodnie z polskim prawem długi rodziców nie przechodzą automatycznie na dzieci. Jeśli rodzice żyją i zmagają się z zadłużeniem, to ich potomkowie nie muszą się obawiać, że będą nękani przez komornika. Wierzyciel nie ma prawa domagać się od dziecka spłaty kredytu zaciągniętego przez matkę lub ojca tylko dlatego, że jest to najbliższa rodzina.
Każdy dorosły sam odpowiada za własne zobowiązania. Finanse rodzica i dziecka są od siebie wyraźnie oddzielone – pod warunkiem, że między członkami rodziny nie dojdzie do wspólnej decyzji, która je połączy. Dzieci nie muszą spłacać długów rodziców, jeśli nie wyrażą na to świadomej zgody. Ale uwaga – wyjątki się zdarzają i nie chodzi tu wcale o dziedziczenie długu. Istnieją sytuacje, w których możesz dobrowolnie wziąć odpowiedzialność za cudze zobowiązania.
Kiedy dług rodzica staje się problemem dziecka?
Najczęstszy przykład wspólnego długu to poręczenie kredytu – popularnie zwane „żyrowaniem”. Jeśli dziecko podpisuje się jako poręczyciel pożyczki rodzica, staje się współodpowiedzialne za jego zadłużenie. Gdyby rodzic przestał spłacać dług, bank może zażądać pieniędzy od żyranta – tak działa umowa poręczenia według Kodeksu cywilnego. Inne, rzadziej spotykane sytuacje, które mogą prowadzić do problemów, to:
- posiadanie majątku wspólnego z rodzicem, na przykład w postaci nieruchomości lub pojazdu,
- tzw. skarga pauliańska składana przez wierzycieli, którzy podejrzewają, że rodzic przepisał część majątku na potomka, by uniknąć egzekucji.
Dziecko, które chce pomóc rodzicowi, powinno pamiętać o tym, że pomimo dobrych chęci może sobie zaszkodzić. Zanim zdecydujemy się podpisać jakikolwiek dokument mający chronić dłużnika przed utratą majątku, sprawdźmy, czy jest to zgodne z prawem.

Co się dzieje z długami rodziców po ich śmierci?
Po śmierci rodzica dziedziczeniu podlega nie tylko jego majątek, ale też zadłużenie. Zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego, zarówno aktywa, jak i zobowiązania zmarłego w pierwszej kolejności przechodzą na jego współmałżonka oraz dzieci (o ile nie sporządzono testamentu). Jeśli mąż lub żona również nie żyje, to wszystko otrzymują dzieci. Po śmierci rodzica potomkowie mają sześć miesięcy na podjęcie decyzji. W tym czasie mogą:
- odrzucić spadek – wtedy nie dziedziczą niczego – ani długu, ani majątku, a prawo do dziedziczenia przechodzi na dalszych członków rodziny,
- przyjąć spadek wprost – to dość ryzykowna opcja, bo dzieci będą odpowiadać za długi rodziców całym swoim majątkiem,
- przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza – bezpieczny wariant, bo spadkobierca odpowiada za długi zmarłego tylko do wysokości odziedziczonego majątku.
Jeśli dzieci nie złożą żadnego oświadczenia we wskazanym terminie, oznacza to, że automatycznie przyjmują spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Przed zmianą przepisów zaniechanie tego obowiązku wiązało się z przyjęciem majątku wprost – na szczęście prawo zmieniło się na korzyść spadkobierców.
Jak zabezpieczyć się przed długami rodziców?
Gdy śmierć rodzica wiąże się z potencjalnym dziedziczeniem długu, dzieci muszą wziąć sprawy w swoje ręce. Potomkowie powinni sprawdzić, czy rodzice nie pozostawili testamentu, zgodnie z którym spadek powędruje w ręce kogoś innego. Jeśli nie ma takiego dokumentu, najrozsądniej zebrać informacje o majątku i długach rodziców.
Jeśli okaże się, że matka i ojciec mieli poważne zadłużenie, lepiej wcale nie przyjmować spadku, a już na pewno nie godzić się na przyjęcie spadku wprost, wraz ze wszystkimi długami. Odrzucając spadek, należy pamiętać o tym, że dług po zmarłych przechodzi na dalszych zstępnych – czyli nasze dzieci, które również powinny złożyć odpowiednie oświadczenie w wyznaczonym terminie. W tym artykule tłumaczymy, jak zgodnie z prawem pozbyć się długu pozostawionego przez rodziców.
Okazuje się, że dzieci rzadko odpowiadają za długi rodziców, chyba że przyjmą spadek matki i ojca, nie zdając sobie sprawy, że w skład masy spadkowej wchodzą głównie długi. W takim przypadku trzeba liczyć się z poważnymi problemami finansowymi oraz wizytą komornika.