Okna sąsiada wychodzą na twoje podwórko? Co na to prawo?

Mężczyzna podglądający sąsiadów przez lornetkę
W niektórych przypadkach PINB może nakazać sąsiadom zamurownie okien, fot. Voyagerix
ikona podziel się
Opublikowano: 12.05.2024 r., 14:58 | Autor: Paulina Zambrzycka
Coraz więcej osób decyduje się przeprowadzić z mieszkania do domu jednorodzinnego. Liczą na to, że odnajdą tam wymarzony spokój i ciszę, a także odrobinę prywatności. Czasami okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej. Zwłaszcza gdy sąsiad przy granicy z naszą działką postawi swój dom. Co gorsza, jego okna wychodzą na nasze podwórko. Sprawdź, czy można coś zrobić w takiej sytuacji.

Okna sąsiada wychodzą na nasz teren

Mieszkanie w domu jednorodzinnym musi dawać gwarancję komfortu i spokoju. W założeniu taki dom powinien być oazą, do której uciekamy po ciężkim dniu. Miejscem, gdzie znajdziemy prywatność i możemy liczyć na intymność, w przeciwieństwie do mieszkania w bloku wielorodzinnym. Oczywiście w rzeczywistości to tylko teoria i nigdy nie możemy być w 100% pewni, czy nasz dom jednorodzinny będzie w pełni wolny od hałasów.

Przeznaczając pieniądze na wybudowanie lub zakup wymarzonego domu, z góry zakładamy, że kupujemy również względną swobodę i spokój. Wszystko jednak może ulec zmianie, jeśli przy granicy z naszą działką ktoś postawi swój dom. Harmonia i ład zaburzą się całkiem, jeśli okna tego domu wychodzić będą na nasz teren, a właściciel nieruchomości stale będzie nas podglądać.

Co zrobić w takiej sytuacji? Czy prawo jest pomocne, jeśli okna sąsiada wychodzą prosto na nasz prywatny teren? A może pozostaje zamurowanie okien natrętnych sąsiadów? Mimo że pytanie wydaje się wręcz niedorzeczne, zgodnie z prawem taki scenariusz wcale nie musi być wykluczony.

Przepisy a dom sąsiada blisko granicy działki

Przepisy jasno określają, w którym miejscu może stać dom na terenie danej działki. Uregulowana została już kwestia odległości okien w domu od granic działki, co opisane jest dokładnie w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Budynek mieszkalny powinien znajdować się w odległości minimum 3 m od granicy działki, o ile ściana budynku nie ma okien. Jeśli budynek ma jednak ścianę z otworami okiennymi albo drzwiami, a ściana, w której się znajdują, zwrócona jest w stronę granicy działki, odległość od jej granicy nie powinna być mniejsza niż 4 m.

Trzeba również pamiętać, że odległości przyjęte w rozporządzeniu dotyczą także budynków, które są usytuowane równolegle lub skośnie do granic działki. Należy podkreślić, że gzymsy i okapy nie mogą pomniejszyć odległości od granicy działki budowlanej o więcej niż 0,5 m. Z kolei loggie lub balkony nie mogą zmniejszyć tej odległości o więcej niż 1 m.

Osiedle domków jednorodzinnych
Sąsiedzi nie mogą mieć okien zbyt blisko naszej posesji - zapisane zostało to w prawie, fot. Fang

Kogo nie dotyczą przepisy?

W niektórych przypadkach nie obowiązuje minimalna odległość od granicy działki. Kiedy dopuszczalne są odstępstwa od przyjętej zasady? Otóż w momencie, gdy dom postawiono w… odpowiednim czasie. Dom może stać zwrócony oknem w stronę sąsiedniej działki w odległości bliżej niż 4 m, jeśli dokumenty o pozwolenie na budowę lub wniosek o zatwierdzenie projektu złożono do odpowiednich organów państwowych przed 16 grudnia 2002 r. Mowa o dacie przed wejściem w życie opisywanego wyżej rozporządzenia.

Jeśli masz podejrzenie, że dom twojego sąsiada znajduje się za blisko twojej działki i został zbudowany po wejściu rozporządzenia w życie, możesz poinformować o tym Państwową Inspekcję Nadzoru Budowlanego. PINB rozpocznie wówczas postępowanie. Jeśli uznana, że sąsiad złamał prawo budowlane, może mu wówczas nakazać zamurowanie okien.

Źródła:

  • https://kobieta.interia.pl/porady/news-okna-sasiada-wychodza-na-moje-podworko-sprawdz-co-na-to-praw,nId,7399388
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto