Ten prosty ruch przed 30 kwietnia może obniżyć Twój podatek o tysiące złotych. Niewielu korzysta z tej ulgi

Kwiecień dobiega końca, a wraz z nim mija czas na rozliczenie się z fiskusem. Pozostało niewiele czasu, by zatwierdzić swój e-PIT i skorzystać z dostępnych ulg. Część deklaracji zostanie zaakceptowana automatycznie, ale nie każdy podatnik może pozwolić sobie na bezczynność. Sprawdź, co musisz zrobić, by obniżyć swój podatek.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mija termin składania zeznań podatkowych. To ostatni dzwonek dla spóźnialskich!
Zeznania podatkowe PIT za rok 2024 można składać tylko do 30 kwietnia. Dla wielu z nas będzie to bardzo proste – wystarczy potwierdzić formularz e-PIT przygotowany przez Urząd Skarbowy. Osoby, które tego nie zrobią, mogą liczyć na automatyczne rozliczenie PIT-37 oraz PIT-38. Nieco więcej pracy czeka obywateli, którzy chcą odliczyć od podatku darowiznę przekazaną na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego lub uwzględnić koszty związane z remontem swojego domu albo mieszkania. Pamiętajmy także o tym, że samo złożenie deklaracji podatkowej do właściwego urzędu skarbowego nie zawsze jest wystarczające. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się uregulowanie ewentualnej niedopłaty.
Warto pamiętać o tym, że rozliczenia PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-39 oraz PIT-38 nie podlegają automatycznej akceptacji. Podatnik musi je samodzielnie uzupełnić i zaakceptować. Jeśli nie wywiąże się z tego obowiązku do 30 kwietnia, będzie to równoznaczne z niezłożeniem deklaracji. Osoby, które nie wiedzą, jak wypełnić deklarację, mogą skorzystać z pomocy księgowego – zobacz, ile to kosztuje.
Ulga termomodernizacyjna – kto może z niej skorzystać?
Polskie prawo pozwala na odliczenie od podatku kosztów remontu mieszkania lub domu, o ile był on przeprowadzony z myślą o zmniejszeniu zużycia energii w obiekcie. Z takiej ulgi mogą skorzystać osoby rozliczające się za pomocą PIT-28, PIT-36, PIT-36L lub PIT-37. W zeznaniu można uwzględnić opłaty remontowe do trzech lat wstecz. Limit wydatków, które podlegają odliczeniu od podatku, wynosi 53 000 zł. Dzięki uldze termomodernizacyjnej inwestor może odliczyć koszty:
- materiałów służących do ocieplenia przegród budowlanych,
- instalacji węzła cieplnego z programatorem temperatury,
- zakupu kondensacyjnego kotła grzewczego, kotła olejowego, pompy ciepła lub wybranych kotłów na paliwo stałe,
- przyłącza do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
- ogniw fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych,
- stolarki okiennej i drzwiowej.

Odliczenie darowizny od dochodu – jak to zrobić?
Osoby, które w 2024 roku przekazały darowiznę na cele, które są określone w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, mogą skorzystać ze specjalnej ulgi obniżającej podatek dochodowy. Jest ona przeznaczona dla osób, które uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Chodzi o darowizny przekazane na rzecz wybranych organizacji pozarządowych zajmujących się m.in.:
- wspieraniem osób w trudnej sytuacji życiowej,
- pomaganiem osobom niepełnosprawnym,
- ochroną i promocją zdrowia,
- edukacją i szkolnictwem wyższym.
Ulga uprawnia nas do odliczenia kwoty faktycznie przekazanej darowizny, ale nie może być to większa suma niż 6% dochodu lub przychodu podatnika. Jest to limit wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn m.in. na cele kultu religijnego, kształcenia zawodowego i honorowego krwiodawstwa. Wysokość darowizny trzeba udokumentować odpowiednim dowodem wpłaty. Informację o liczeniach zamieszczamy w załączniku PIT/O.
Jakie konsekwencje czekają obywateli, którzy nie rozliczą PIT-u w terminie?
Osoby objęte podatkiem PIT-37, PIT-38 lub PIT-39, albo PIT-36 lub PIT-28 z uwagi na osiąganie przychodów z najmu, podnajmu czy dzierżawy, nie mają się czym martwić – ich zeznania podatkowe i tak zostaną automatycznie zaakceptowane w dniu 30 kwietnia. Niestety, w takim przypadku nie skorzystamy ani z ulgi termomodernizacyjnej, ani z możliwości odliczenia darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Nieprzyjemne konsekwencje czekają jednak podatników, którzy nie uregulowali niedopłaty (o ile taka powstała). Jeśli nie zapłacimy daniny w terminie, zamieni się ona w zaległość podatkową. W takim przypadku urząd skarbowy zacznie naliczać odsetki. Jeśli podatnik będzie celowo uchylać się od uregulowania zaległości, popełni wykroczenie skarbowe podlegające karze grzywny. Uporczywy brak zapłaty podatku dochodowego to przesłanka do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.