Oszustwo „na garnki” wciąż ma się świetnie – nie daj się nabrać podczas prezentacji!
Niektórych wciąż przyciągają popularne pokazy handlowe, które z założenia mają być darmowe. Zobaczyć można wówczas m.in. garnki i inne sprzęty, a także zjeść darmowy poczęstunek i wziąć udział w kilku konkursach. Niestety, pokaz garnków najczęściej jest próbą oszustwa. Sprawdź, jak nie dać się nabrać na tego typu prezentacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kto najczęściej daje się oszukać na pokazie garnków?
Oszustwo „na garnki” nie jest jedynym, jednak od niego wszystko się zaczęło. Młodzi ludzie mogą nie kojarzyć takich prezentacji, ale warto mówić o nich głośno, zwłaszcza że proceder wciąż trwa. Oszuści wiele lat temu opracowali metodę zaciągania wytypowanych ofiar na „darmowe” pokazy kosztownych, nowoczesnych garnków. Prezentacje oglądało mnóstwo ludzi, którzy byli zaszczyceni zaproszeniem. Nie czuli zagrożenia, bo przecież pokaz odbywał się nie dość, że wśród dużej publiki, to jeszcze za darmo.
Na prezentacje drogich garnków najczęściej wybierano osoby starsze, które miały czas na takie spotkanie. Jednak na garnkach się nie skończyło. Z czasem zastąpiono je pokazami np. leczniczych materacy i drogich sprzętów medycznych. Oszuści zaczęli dokładnie badać potencjał rynku konsumenckiego. Z czasem zaczęli organizować jeszcze więcej pokazów, m.in. telewizorów i sprzętów AGD. Dzięki temu dziś docierają do jeszcze większej grupy odbiorców.
Jak działają oszuści od pokazów garnków?
Wszystko zaczyna się niewinnie. Ktoś dzwoni, a czasem wysyła list z zaproszeniem na darmowy pokaz garnków, sprzętu AGD lub najnowszych telewizorów. Podczas prezentacji jest szansa poznać wszystkie zalety urządzeń. Chętni mogą natomiast kupić je w okazyjnej cenie. Czasami pojawia się możliwość wygrania sprzętu w konkursie organizowanym podczas pokazu.
Aby wydarzenie wyglądało na bezpieczne, oszuści organizują je w atrakcyjnych lokalizacjach, np. w centrum szkoleniowym lub eleganckiej sali konferencyjnej. W takich ekskluzywnych miejscach osoba zaproszona na pokaz ma poczuć się wyjątkowo. Seniorzy, którzy mają czas na tego typu wydarzenia, idą na nie z myślą o możliwości wygranej. Cieszą się perspektywą otrzymania darmowego poczęstunku i przebywaniem w prestiżowej lokalizacji.
Nie daj się nabrać! Wystarczy o tym pamiętać
Aby uniknąć zagrożeń, najlepiej odmówić udziału w pokazie garnków lub innych sprzętów. Jeśli rozmówca mimo naszego wyraźnego sprzeciwu wciąż przekonuje nas do przyjęcia zaproszenia, zakończ rozmowę. Jesteś ciekawy wydarzenia? Musisz wiedzieć, na co możesz być narażony podczas prezentacji. Dzięki tej wiedzy możesz uchronić się przed oszustwem i narażeniem na zakup sprzętu w kilkukrotnie zawyżonej cenie.
Co zrobić, gdy zdecydujesz się wziąć udział w prezentacji? Samo pójście na pokaz nie wiąże się ze zobowiązaniami. Należy być jednak czujnym. Oszuści często stosują zagrywki psychologiczne, takie jak wpajana od dziecka „reguła wzajemności”. Zgodnie z nią, jeśli ktoś coś nam podaruje, będziemy chcieli się odwdzięczyć prezentem lub przysługą. W przypadku prezentacji darmowy jest pokaz, poczęstunek i prezent dla zaproszonych. W ramach „zadośćuczynienia” niektórzy zaproszeni będą chcieli coś kupić organizatorom. Jedyne, co im pozostaje, to zakup garnków lub innej prezentowanej rzeczy.
Pamiętaj o tym, że niczego musisz kupować. Nie musisz mieć wyrzutów sumienia, bo po pokazie nic nie nabyłeś. Oszuści nie przejmują się losem zaproszonych na prezentację osób. Zapraszają, bo chcą świadomie narazić je na straty finansowe. Myśl więc o sobie, nie o nich.
Nie podpisuj, nie zapraszaj, nie kupuj
Nie podpisuj żadnych dokumentów na pokazie. Oszuści będą starali się pozyskać podpisy osób zaproszonych na prezentację np. w postaci zgody na udział w konkursie z nagrodami. Nie przekazuj danych osobowych, nawet jeśli organizatorzy mówią, że to konieczne, aby w przyszłości otrzymać kolejne zaproszenie.
Pod żadnym pozorem nie zapraszaj też nikogo do domu na sfinalizowanie umowy kupna garnków, telewizora czy sprzętu AGD. To obcy ludzie, którzy będą próbować nakłonić cię do podpisana dokumentu w twoim mieszkaniu. W ten sposób chcą ominąć zapisy prawne chroniące konsumenta. Zgodnie z prawem umowy dotyczące usług finansowych nie mogą być zawierane podczas pokazów. Jeśli jednak dokument podpisany zostanie po prezentacji w naszym domu, wówczas umowa będzie ważna.
Co zrobić, gdy już kupiłeś drogi sprzęt na pokazie?
Niestety, mimo że wielu z nas wie o zagrożeniach i jest świadoma, co dzieje się na takich pokazach, czasami w przypływie emocji podpiszemy umowę. Dopiero później orientujemy się, że cena jest mocno zawyżona. Czy w przypadku umowy na zakup w ratach trzeba je spłacać? Wszystko zależy, w jakich okolicznościach dokument został podpisany.
Jeśli umowę zawarłeś np. przez Internet, w ciągu 14 dni od daty podpisania masz prawo od niej odstąpić. Kupujący ponosi koszt zwrotu – trzeba jednak pamiętać o konieczności zwrotu za potwierdzeniem odbioru. Jeśli chcesz reklamować towar, obowiązują identyczne zasady jak przy zwrocie w sklepach stacjonarnych.
Sprawa nieco się komplikuje, jeśli kupiłeś sprzęt na pokazie lub w swoim mieszkaniu. Masz podejrzenie, że cię oszukano? Wówczas może pomóc Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta lub Miejski Rzecznik Praw Konsumentów. Należy jak najszybciej zgłosić zaistniałą sytuację. Jeśli podpis został uzyskany przez osobę robiącą pokaz podstępem albo bez twojej wyraźnej zgody, wówczas możesz udać się ze swoim problemem na policję.