Sąsiad pali liście na własnej działce - czy to zgodne z prawem?
Z roku na rok zaostrzają się przepisy ochrony środowiska. W związku z tym wiele pytań wywołuje temat palenia liści na własnej posesji. Mimo że najprostsze dla niektórych właścicieli działek i ogrodów wydaje się spalanie odpadów po drzewach, przepisy w tej kwestii są dość surowe. Sprawdź, co grozi za palenie liści na własnej posesji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Palenie liści na swojej posesji a prawo
Polskie prawo zabrania samodzielnego spalania odpadów po roślinach, w tym liści. Warto wspomnieć o art. 31 ust. 7, art. 155 oraz art. 191 ustawy o odpadach z 2012 roku, zgodnie z którymi zakazane jest spalanie liści poza specjalistycznymi instalacjami. Wyjątkiem może być kompostowanie odpadów na własne potrzeby. Można więc gospodarować liśćmi na własnej posesji, jednak tylko wyłącznie, gdy działamy bez szkód dla środowiska (np. kompostujemy liście).
Nie można zapomnieć również o art. 144 Kodeksu Cywilnego, który odnosi się do przeszkadzania sąsiadom. Jeśli spalanie na naszej działce powoduje nadmierny dym, może to zostać potraktowane przez sąsiadów jako naruszanie ich komfortu. W tym przypadku może grozić mandat lub grzywna, jeśli sprawa trafi do sądu.
Sprzątanie liści jesienią – dlaczego warto?
Liście bywają dużym problemem, zwłaszcza jesienią. Są mokre i gniją, dodatkowo blokując docieranie światła i powietrza do trawy. Właśnie przez to murawa może się osłabić lub całkiem zniszczyć. Aby nie doszło do rozwoju pleśni i grzybów, warto regularnie sprzątać liście.
Jedynie pod drzewami i wokół krzewów liście mogą być przydatne. Opadłe stanowią naturalną ściółkę. Zatrzymują wilgoć, dzięki czemu tworzą świetne warunki sprzyjające rozwijaniu się pożytecznych mikroorganizmów. Dodatkowo liście jesienią pełnią funkcję izolacji – chronią korzenie roślin przed mrozem i umożliwiają tworzenie siedlisk dla „przyjaznych” owadów – takich, które zwalczają wiele ogrodowych szkodników.
Dzięki takiemu podejściu do sprzątania można rozsądnie wykorzystywać liście. Zostawiamy je tam, gdzie przynoszą realne korzyści i pozbywamy się z miejsc, gdzie są szkodliwe. Nie będzie potrzeby ich spalania, gdy zastosujesz ekologiczne metody, takie jak np. ściółkowanie lub kompostowanie.
Czym usuwać liście na swojej posesji?
Liście możesz usuwać ręcznie miotłą lub grabiami. To najtańszy sposób, jednak pochłaniający mnóstwo czasu i energii. Jeśli cenisz sobie wygodę oraz oszczędność czasu, świetnym rozwiązaniem będą nowoczesne urządzenia usprawniające sprzątanie liści. Wśród nich mamy dmuchawy do liści, które dopasować można do indywidualnych potrzeb i wielkości ogrodu.
Do wyboru są dmuchawy m.in. akumulatorowe, elektryczne i spalinowe. Modele różnią się sposobem zasilania i mocą. Przy większych powierzchniach pracę powinny ułatwić dmuchawy plecakowe. Dobrze sprawdzają się też modele 2w1, działające jednocześnie jako dmuchawy i odkurzacze. Dla większego komfortu porządkowania można wybrać odkurzacze do liści na kółkach.
Warto podkreślić, że dmuchaw używać można przez cały rok, nie tylko jesienią. Zimą można zdmuchiwać nimi lekki, świeży śnieg z chodnika, a latem piasek lub trawę po koszeniu.
Liście na chodniku – kto za nie odpowiada?
Kwestia sprzątania liści na chodniku, który przylega do posesji, jest ważna zarówno ze względów estetycznych, jak i bezpieczeństwa. Według przepisów za czystość chodnika przed posesją odpowiada właściciel lub zarządca. Na liściach można się poślizgnąć, co grozi wypadkiem przechodniów – zwłaszcza w okresie jesiennym, gdy liście są mokre. Właśnie dlatego trzeba je sprzątać.
Obowiązek usuwania liści z chodników uwarunkowany jest prawnie. Wynika z przepisów o utrzymaniu porządku w gminach. Właściciel lub zarządca powinien je regularnie usuwać sprzed posesji, aby liście dla nikogo nie stanowiły zagrożenia. Gdyby doszło do wypadku na nieoczyszczonym chodniku, w niektórych przypadkach właściciel posesji może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej w ramach odszkodowania.
Warto pamiętać o tym, że…
Palenie liści na własnej posesji jest niezgodne z przepisami. Szkodzi też zdrowiu ludzi i środowisku. Zamiast palić liście, wykorzystać je można w ekologiczny sposób. Dzięki temu przysłużyć się można swojemu ogrodowi.
Dobrą metodą jest stworzenie naturalnego nawozu z liści np. poprzez kompostowanie. Ziemia liściowa może wzbogacić glebę w składniki odżywcze. Z kolei ściółka z liści ochroni rośliny przed suszą oraz zimnem.