Parlament uratuje OZE w Polsce? Wielu prosumentów czeka na te zmiany
Obie izby polskiego Parlamentu niemal jednogłośnie przyjęły przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Jest to projekt zmian, który przez niektórych szumnie bywa nazywany ratunkiem dla OZE w Polsce. Co zakłada? Zapraszamy do lektury!
Z tego artykułu dowiesz się:
Zwiększenie opłacalności systemu net-billing i możliwość powrotu do rozliczeń po cenach miesięcznych
Najważniejsza z perspektywy prosumentów zmiana, na którą czekało wiele osób korzystających z fotowoltaiki, to przywrócenie możliwości korzystania z rozliczeń po cenach miesięcznych.
Dotychczasowe rozliczenia na podstawie rynkowej, godzinowej ceny energii były mniej przewidywalne, a często także po prostu mniej opłacalne. Na powrót do rozliczeń według cen miesięcznych z pewnością zdecyduje się więc wielu prosumentów.
Do pozostania przy rynkowej, godzinowej cenie energii ma natomiast zachęcić prosumentów wartość zwrotu niewykorzystanych środków na depozycie prosumenckim (a więc tak zwana nadpłata), która zwiększona zostanie z 20% do 30%.
Opłacalność inwestycji w mikroinstalacje polepszy się również przez zmianę wartości depozytu prosumenckiego w danym miesiącu o współczynnik korekcyjny 1,23.
Usprawnienie procesu wydawania zezwoleń
Druga bardzo istotna zmiana to wprowadzenie proceduralnych uproszczeń i skróconych terminów do wydawania zezwoleń dla instalacji OZE. Szczególnie dotyczyć to będzie tych, które wykorzystują panele fotowoltaiczne, magazyny energii oraz pompy ciepła.
Według założeń zmiany mają przy tym objąć procedury na wydanie:
- Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach;
- Decyzji o pozwoleniu na budowę w przedmiocie robót budowlanych;
- Koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej;
- Koncesji na wytwarzanie ciepła;
- Warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej i ciepłowniczej;
- Wpisu do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w małej instalacji.
Inne zmiany
To jednak nie wszystko. Jak donosi Onet, przyjęta przez Sejm i Senat ustawa wprost określa bowiem działania dotyczące odnawialnych źródeł energii jako te, które leżą w nadrzędnym interesie publicznym oraz służą zdrowiu i bezpieczeństwu publicznemu.
Między innymi właśnie przez to rozpatrywane przepisy mają także zapewnić pełną zgodność prawa polskiego z prawem unijnym. Dzięki temu bowiem polski przemysł od 1 stycznia 2025 r. będzie dalej mógł korzystać z różnych ulg, zgodnych z regulacjami unijnymi. W szczególności możliwe będzie natomiast umarzanie świadectw pochodzenia energii, co znacząco zwiększy konkurencyjność naszego przemysłu.
Ma być także dopuszczone dalsze wsparcie dla małych instalacji wodnych i biogazowych w systemach dopłat do ceny rynkowej oraz taryf gwarantowanych.