Dostałeś pismo od komornika? Nie panikuj – zrób te 5 rzeczy od razu!

Życie nie zawsze układa się kolorowo. Na naszej drodze mogą pojawić się najróżniejsze problemy i przeszkody. Pismo od komornika potrafi wywołać stres i niepokój — nie ma w takiej reakcji zupełnie nic dziwnego. Ważne jest jednak, by zachować spokój i podjąć odpowiednie działania. Zgodnie z polskim prawem postępowanie egzekucyjne podlega ścisłym przepisom, a dłużnik ma prawa, które może wykorzystać.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dokładna analiza otrzymanego pisma
Powszechnie znane są przypadki oszustw finansowych, które przyjmują bardzo kreatywne i niespodziewane formy, dlatego tak ważne jest, by z zachowaniem spokoju przeanalizować otrzymany dokument.
Co powinno znajdować się w piśmie od komornika? Pismo od komornika powinno zawierać informacje o wszczęciu egzekucji komorniczej, podstawę prawną w formie np. wyroku sądu lub nakazu zapłaty, a także kwotę zadłużenia, dane wierzyciela, wezwanie do zapłaty zawierające odsetki i koszty związane z egzekucją. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzymane pismo stanowi tytuł wykonawczy. Tytuł wykonawczy to najczęściej orzeczenie sądu, na mocy którego zostały wszczęte czynności komornicze, stanowiące nakaz zapłaty.
Warto zwrócić uwagę, czy dokument został prawidłowo zaadresowany, zawiera podpis komornika i odpowiednią pieczęć. Jeśli tylko pojawią się najmniejsze wątpliwości związane z autentycznością pisma, wynikające np. z braku podpisu lub niejasnych danych, należy skontaktować się z kancelarią komorniczą.
Czego nie należy robić? Nie warto ignorować pisma od komornika, ponieważ może to prowadzić do dalszych działań egzekucyjnych, w tym zajęcie konta bankowego lub wynagrodzenia.

Powiadomienie o wcześniejszych etapach postępowania
Istotna pozostaje także weryfikacja, czy powiadomienie o wszelkich wcześniejszych etapach postępowania (np. o pozwie lub nakazie zapłaty) zostało prawidłowo doręczone. Jeśli nie — stanowi to podstawę do zaskarżenia tytułu wykonawczego w trybie przewidzianym przez prawo.
Istnieje opcja złożenia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu. Taki wniosek należy wnieść w ciągu 7 dni od momentu dowiedzenia się o egzekucji.
Weryfikacja długu i zasadności egzekucji komorniczej
Warto upewnić się, że dług jest rzeczywisty i nie uległ przedawnieniu. Terminy przedawnienia roszczeń majątkowych to:
- 6 lat dla większości roszczeń cywilnych, jeśli przepis nie stanowi inaczej — nieopłacone rachunki, umowy cywilnoprawne itd.
- 3 lata dla roszczeń związanych z działalnością gospodarczą lub świadczeniami okresowymi
- 2 lata dla roszczeń z tytułu sprzedaży konsumenckiej.
Jednak przedawnienie długu nie oznacza od razu umorzenia egzekucji komorniczej. W takim wypadku trzeba złożyć zarzut przedawnienia w formie pisma do sądu lub komornika — najlepiej z pomocą prawnika. Termin na podniesienie tego zarzutu może być w różny w przypadku różnych rodzajów postępowania, ale najczęściej wynosi 7 dni od doręczenia zawiadomienia o egzekucji — chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Uzyskanie szczegółowych informacji na temat sprawy
Aby poznać szczegóły egzekucji i sprawy można skontaktować się z komornikiem. Komornik ma obowiązek udzielić takich informacji, ale szybkie działanie jest istotne. Może wydawać się, że czynności podejmowane przez komornika są odwlekane w czasie, ale szybkość działania komornika i postępowania egzekucyjnego zależy od danych, jakimi dysponuje na temat dłużnika. Jeśli wierzyciel poda te dane — komornik może przystąpić do działania niezwłocznie. Jeśli nie — komornik może wezwać dłużnika, by uzyskać od niego potrzebne informacje oraz ustalić sposób ściągania należności.
Istnieje możliwość złożenia wniosku o udzielenie wyjaśnień w terminie 7 dni od otrzymania zawiadomienia, by uzyskać pełny obraz sytuacji.

Negocjacje z wierzycielem
Wszelkie próby negocjacji związane z rozłożeniem długu na raty lub częściowe jego umorzenie należy przeprowadzać z wierzycielem, nie z komornikiem. Takie ustalenia powinny zostać potwierdzone na piśmie, by uniknąć potencjalnych nieporozumień i konfliktów.
Kancelarie prawne oferują pomoc przy negocjacjach z wierzycielem, oferując przygotowanie strategii negocjacyjnej, przygotowanie odpowiednich dokumentów i reprezentacji dłużnika.
W przypadku, gdy wierzyciel przystanie na ugodę, komornik może zawiesić wszczęte już postępowanie komornicze. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że taka ugoda nie zwalnia z kosztów egzekucji, które już powstały.

Pomoc prawna przy postępowaniu egzekucyjnym
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z zasadnością egzekucji komorniczej, tytułu wykonawczego lub przedstawionych terminów, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie cywilnym bądź egzekucyjnym. Bezpłatna pomoc prawna jest dostępna w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, które działają w większości miast w Polsce — pełna lista takich punktów dostępna jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Bezpłatną pomoc prawną można uzyskać także online.
Prawnik może pomóc w następujących czynnościach:
- złożeniu sprzeciwu od nakazu zapłaty;
- wniesieniu zażalenia na klauzulę wykonalności;
- podniesieniu zarzutu przedawnienia;
- wniosek o ograniczeniu egzekucji.
Jakie prawa ma dłużnik?
Komornik podlega ograniczeniom, które mają na celu ochronę dłużnika. Komornik nie może zająć:
- Przedmiotów codziennego użytku, potrzebnych ubrań, zapasów żywności, opału.
- Świadczeń socjalnych takich jak alimenty, świadczenia rodzinne, wychowawcze.
- W przypadku umowy o pracę komornik może zająć do 50% wynagrodzenia (do 60% przy długach alimentacyjnych), ale musi zostawić dłużnikowi kwotę minimalnego wynagrodzenia. Co zrobić, aby komornik zszedł z pensji? Wyjaśniamy tutaj.
- W przypadku umowy o dzieło/zlecenie komornik może zająć do 100%.
- W przypadku emerytury komornik musi pozostawić dłużnikowi minimum 75% minimalnej emerytury (przy długach alimentacyjnych komornik może zająć całą emeryturę).
Jeśli komornik naruszy prawa dłużnika, ten może złożyć skargę na czynności komornika do sądu rejonowego dla miejsca działania danego komornika. Termin na złożenie takiej skargi wynosi 7 dni od dokonania czynności niezgodnej z prawem.
Źródła
- https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/4-postepowanie-egzekucyjne
- https://www.gov.pl/web/nieodplatna-pomoc/npp
- Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji
- Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego