Płot na granicy bez zgody sąsiada – czy to legalne?
Ogrodzenie między domami bywa często poruszaną, sporną kwestią. Ludzie zwykle zastanawiają się, kto powinien płacić za postawienie ogrodzenia oraz czy można zbudować płot na granicy bez zgody sąsiada. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat płotu między działkami. Dobrze znać podstawy prawne, zwłaszcza gdy nie możesz dogadać się ze swoim sąsiadem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co na to prawo?
Czasami problematyczne bywa porozumienie między sąsiadami – zwłaszcza na nowo zasiedlonych, podzielonych działkach. Kłopotliwe bywa zwłaszcza dogadanie się odnośnie kosztu i wyglądu stawianego ogrodzenia pomiędzy dwiema działkami. Jeśli chodzi o tzw. regułę prawej strony, według której nieoficjalnie każdy powinien budować ogrodzenie od frontu od strony ulicy i z prawej strony, ona praktycznie się nie sprawdza. Ciężko wyegzekwować to od wszystkich. Kupując działkę między ogrodzonymi już i zagospodarowanymi nieruchomościami, pojawia się kolejny problem – każdy sąsiad ma płot, więc z każdej strony będzie on inny.
Jeśli chcesz wybudować ogrodzenie, które nie będzie spełniać pewnych wymogów, może wiązać się to z poważnymi konsekwencjami. Postawienie ogrodzenia, które nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa, decyzji o warunkach zabudowy czy miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego może sprawić, że płot zostanie przesunięty, przebudowany lub nawet całkiem rozebrany. Kto płaci za płot między sąsiadami? W przepisach nie ma uregulowanej kwestii, jeśli chodzi o finansowanie budowy ogrodzenia. Można jednak odwołać się do treści dwóch artykułów Kodeksu cywilnego:
- 154 § 1 pozwala domniemywać, że płoty znajdujące się na granicy z sąsiadami służą do wspólnego ich użytku.
- 154 § 2 mówi o tym, że użytkownicy płotu lub innego ogrodzenia powinni wspólnie ponosić koszty związane z jego utrzymaniem.
Obowiązek nie obejmuje jednak kosztów wybudowania nowego płotu. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych do tego, aby obciążyć sąsiada kosztami budowy ogrodzenia – zwłaszcza gdy wcale nie wykazuje chęci, aby ono powstało. Ogrodzenie zapobiec ma naruszaniu prywatnej własności. Koszt budowy powinien obciążyć osobę, której własność ma być chroniona przez płot. Jeśli właściciel nieruchomości nie porozumie się z sąsiadem, a zależy mu na ogrodzeniu, będzie musiał zatem sam za nie zapłacić.
Czy można postawić płot bez zgody sąsiada?
Po wybudowaniu ogrodzenia na własny rachunek można próbować dogadać się z sąsiadem, aby w przyszłości wspólnie składać się na jego remont czy naprawę. Taka inwestycja powinna być współfinansowana i mamy prawo domagać się uczestniczenia sąsiada w kosztach naprawy płotu. Jeśli stare ogrodzenie całkiem się zniszczy, ciężko będzie je wyremontować. Trzeba będzie zbudować nowe. Wówczas koszty poniesie osoba, która zainteresowana jest budową ogrodzenia.
Jeśli chodzi o budowę ogrodzenia, nie trzeba pytać sąsiada o zgodę. Są jednak pewne warunki, które należy spełnić. Ogrodzenie powinno stanąć wyłącznie po naszej stronie działki, a żadna jego część nie może przekroczyć posesji sąsiada. Inaczej sąsiad będzie musiał wyrazić zgodę na to, aby między działkami stanął płot. Po naruszeniu jego terenu, niestety, ale może kazać on rozebrać ogrodzenie. Może również zrobić to sam i zażądać zwrotu kosztów. Przed ewentualnymi roszczeniami lub sprzeciwem sąsiada warto uzyskać zgodę na piśmie. Warto wynegocjować też podział kosztów, zwłaszcza że inwestycja w ogrodzenie może przynieść obopólne korzyści.
Źródła:
- https://muratordom.pl/prawo/porady-prawne/kto-placi-za-plot-miedzy-sasiadami-czy-mozna-postawic-plot-na-granicy-bez-zgody-sasiada-przepisy-2024-aa-Shwv-wPnp-am2V.html
- https://gatigo.pl/wiadomosci/porady-i-trendy/jakie-powinno-byc-ogrodzenie-miedzy-sasiadami/
- https://www.eporady24.pl/sasiad_postawil_betonowe_ogrodzenie_bez_mojej_zgody,pytania,8,112,2248.html