Po jakim czasie komornik nie może ściągnąć długu?
Przedawnienie długu komorniczego jest złożonym zagadnieniem. To, czy komornik może lub nie może ściągać długu, zależy od działań podejmowanych zarówno przez niego, jak i przez wierzyciela. Według polskiego prawa obowiązują konkretne terminy przedawnienia dla różnych zobowiązań. Sprawdź, po jakim czasie komornik nie może ściągnąć długu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak długo komornik prowadzi egzekucję komorniczą?
Komornik może zająć ruchomości, nieruchomości lub konto bankowe dłużnika. Nie zawsze jednak skuteczność jego działań będzie możliwa. Jeśli na poczet długu w grę wchodzi niska suma, komornik będzie działać szybko, aby jak najskuteczniej go uregulować. Gdy mowa o większej ilości pieniędzy, egzekucja trwa do momentu całkowitego ich odzyskania. Na kwotę składa się wówczas nie tylko należność główna, ale też odsetki, koszty procesu i koszty egzekucyjne.
Umorzenie długu następuje, gdy dłużnik ureguluje całość. Jednak co w przypadku, gdy umrze? Wówczas długi przechodzą na spadkobierców – chyba że odrzucą spadek lub postanowią się go zrzec. Mamy też jeszcze przedawnienie długu, które daje dłużnikowi prawo do uchylenia się od zwrotu zadłużenia. Przedawnienie w magiczny sposób nie sprawi jednak, że dług rozpłynie się w powietrzu.
Przedawnienie długu – kiedy następuje?
Kiedy dług ulega przedawnieniu, wierzyciel nie może ubiegać się o jego odzyskanie. W dalszym ciągu korzystać może jednak z narzędzi motywujących dłużnika do spłaty należności. Gdy umieści go w rejestrze dłużników, osoba z długiem będzie mieć problem z otrzymaniem m.in. pożyczki lub kredytu. Mimo przedawnienia figurowanie w rejestrze dłużników może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Według aktualnych przepisów większość roszczeń przedawnia się po 6 latach – również majątkowych czy stwierdzonych wyrokiem sądu. Istnieje jednak sporo wyjątków od tej zasady:
- mandat (np. za jazdę autobusem bez ważnego biletu) – 1 rok
- roszczenia przedsiębiorcy z tytułu nieopłaconej przez klienta faktury – 2 lata
- roszczenia z tytułu umowy sprzedaży – 2 lata
- roszczenia z tytułu umowy o dzieło – 2 lata (od oddania dzieła)
- długi czynszowe – 2 lata
- zobowiązania z tytułu pożyczki lub kredytu – 3 lata
- roszczenia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej – 3 lata
Czy dług u komornika może ulec przedawnieniu?
Dług komorniczy w praktyce nie może się przedawnić. Komornik rozpoczyna czynności niezwłocznie, gdy sprawy przekazane zostaną na drogę postępowania egzekucyjnego. Nawet gdy w danej chwili nie ma możliwości wyegzekwowania należności u dłużnika, w związku z czym postępowanie zostanie umorzone, niemal pewne jest, że przed przedawnieniem sprawa wróci do komornika. Automatycznie przerwie to bieg przedawnienia. Na to, że komornik po jakimś czasie nie będzie mógł ściągnąć długu, nie ma więc praktycznie żadnych szans.
Jeśli przedawnienie długu nie nastąpi, a tytuł egzekucyjny w okresie 6-10 lat przedłużany jest przez wierzyciela, nie ma możliwości zwolnienia dłużnika z konieczności uregulowania długu. Postępowanie skończy się momencie dokonania spłaty przez dłużnika i odzyskania pieniędzy przez wierzyciela. Gdy komornik nie ma żadnej innej możliwości, aby ściągnąć dług, wydane zostanie postanowienie o umorzeniu. Zwykle dotyczy to młodych ludzi, którzy nie mają jak uregulować długu (np. mieszkają z rodzicami i nie mają swojego majątku).
Umorzenie długu u komornika – czy to możliwe?
Jeśli dług nie jest przedmiotem egzekucji komorniczej, dłużnik zobowiązany jest do uregulowania właściwej kwoty długu z odsetkami, a także kosztów komorniczych i postępowania sądowego.
Czy da się umorzyć dług u komornika? Można spróbować, jednak w rzeczywistości nie jest to takie proste. Do umorzenia egzekucji komorniczej dojść może m.in.:
- Z mocy prawa – może mieć miejsce, gdy dłużnik ogłosi upadłość konsumencką. Umorzenie z mocy prawa nastąpić może również w przypadku, jeśli egzekucja zawieszona została na określony czas, a wierzyciel nie złożył wniosku o jej odwieszenie.
- Z urzędu – podstawą do umorzenia może być brak osobowości prawnej przez wierzyciela lub dłużnika.
- Na wniosek – jeśli wierzyciel z dłużnikiem zawarli ugodę, wierzyciel może wnioskować o umorzenie egzekucji. Do umorzenia tego typu dojść może również, gdy np. komornik w sprzeczny z przepisami sposób realizuje czynności.
Czy dług u komornika można rozłożyć na raty? W tej sprawie nie należy kontaktować się z komornikiem – to jedynie funkcjonariusz, którego zadaniem jest wypełnienie służbowych obowiązków. O możliwość rozłożenia długu na raty należy zapytać wierzyciela. To on ma pełną decyzyjność i podejmować może decyzje dotyczące zasad realizacji egzekucji czy ewentualnego jej umorzenia lub zawieszenia.