Po jakim czasie przepada prąd z fotowoltaiki?
W systemach fotowoltaicznych, które zostały podłączone do ogólnej sieci energetycznej może pojawić się nadmiar wyprodukowanej energii. Jeśli nie zostaje ona zużywana na bieżąco, zostaje przesłana do sieci. Systemy te działają na zasadzie ner-meteringu, co pozwala indywidualnym konsumentom rozliczać się z dostawcą na podstawie bilansu energii. Sprawdź, czy niewykorzystana energia przechodzi na kolejne okresy rozliczeniowe, czy przepada!
Z tego artykułu dowiesz się:
Z czego wynika nadwyżka prądu z fotowoltaiki?
Nadprodukcja energii z fotowoltaiki jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Porównując ilość wytwarzane energii w 2022, 2023 oraz 2024 można zaobserwować gwałtowny wzrost. Wynika on przede wszystkim z dwóch podstawowych czynników.
Pierwszym z nich jest kwestia sprzyjającej pogody. Jeśli na dworze jest słoneczna, bezchmurna pogoda, a temperatura powietrza jest relatywnie umiarkowana, wszystkie nowoczesne instalacje fotowoltaiczne będą produkowały znaczna ilości energii.
Drugim, powszechnie występującym źródłem nadwyżek energetycznych jest kwestia samej instalacji fotowoltaicznej i jej wielkości. Gdy dochodzi do przewymiarowania instalacji fotowoltaicznej, czyli sytuacji, gdy jest ona zaprojektowana z uwzględnieniem potencjalnego zwiększenia zapotrzebowania energetycznego, może wystąpić nadprodukcja.
Połączenie obu tych czynników prowadzi do powstawania znacznych nadwyżek energii, które trzeba zagospodarować w optymalny sposób.
Jeśli chcesz zamontować fotowoltaikę w swoim domu w najbliższym roku, zapoznaj się z zasadami rozliczania krok po kroku.
Czy nadwyżka prądu z fotowoltaiki przepada?
Standardowo prąd z fotowoltaiki jest wykorzystywany na bieżące zapotrzebowanie danego domu i jego mieszkańców. Jeśli jednak występują znaczne nadwyżki, konieczne jest ich skuteczne spożytkowanie, w przeciwnym razie może ona przepaść.
Użytkownicy instalacji fotowoltaicznych, którzy podłączyli się do sieci przed 1 kwietnia 2022 roku, mogą rozliczać się na innych zasad. Mają możliwość oddania nadwyżek energetycznych do sieci, tak aby móc odebrać je później, w sposób dopasowany do potrzeb – każdy może odebrać 0,8 kW za każdy oddany 1 kW.
Natomiast prosumenci, którzy rozliczają się na podstawie nowych zasad, nie mają możliwości skorzystać z tej opcji. Niezagospodarowane nadwyżki energii wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej przepadają, o ile dany system PV nie został wyposażony w wydajny magazyn energii.
Nawet prosumenci, którzy rozliczają się na starych zasadach, są w stanie doprowadzić do sytuacji, w której nadwyżka energii przepada. Ma to miejsce w chwili, gdy energia nie zostanie odebrana w ciągu 12 miesięcy od chwili przekazania jej do sieci energetycznej. Po upływie tego czasu energia zostaje przekazana z instalacji PV do sieci.
Szukając rozwiązania na ekologiczną energię w swoim domu, sprawdź, dlaczego fotowoltaika została liderem w wykorzystaniu OZE w 2023 roku.
Praktyczne wskazówki
Kluczowe dla zarządzania energią wytwarzaną w instalacji fotowoltaicznej jest wprowadzenie optymalizacji zużycia. Można zrobić to poprzez korzystanie z urządzeń energochłonnych głównie w ciągu dnia, gdy panele produkują najwięcej energii. Wśród takich urządzeń najczęściej wyszczególnia się pralkę i zmywarkę. Ważną kwestią może być także zainstalowanie programatorów czasowych oraz inteligentnych systemów zarządzania energią.
Chcąc wydajniej korzystać z energii wytworzonej w instalacji PV, istotne jest monitorowanie systemu. Można robić po poprzez analizowanie wydajności instalacji oraz stanów konta opustów, a także przez regularne konserwowanie i czyszczenie paneli. Sprawna instalacja oznacza stabilną i efektywną pracę.
Dodatkowo można zainwestować w akumulatory przeznaczone do magazynowania nadmiaru energii.
Dobierając urządzenia w swojej instalacji grzewczej, sprawdź, czy piec indukcyjny i fotowoltaika to dobre połączenie.