Po poznańskiej tragedii MSWiA zapowiada wyrywkowe kontrole piwnic!
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało wyrywkowe kontrole piwnic, a także strychów, poddaszy, klatek schodowych, korytarzy i tarasów. To wynik ostatniego, tragicznego pożaru kamienicy w Poznaniu, w którym zginęło dwóch strażaków.
Z tego artykułu dowiesz się:
Poznańska tragedia i jej źródła
W nocy z 24 na 25 sierpnia br. przy ulicy Kraszewskiego w Poznaniu doszło do pożaru, w którym zginęło dwóch strażaków, a rannych zostało kilkanaście osób.
Pomimo że nie są jeszcze znane wszystkie szczegóły tego tragicznego zdarzenia, ujawniono już, że źródłem pożaru był wybuch materiałów, które były zgromadzone w piwnicy. W rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdził to wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek.
Zapowiedziano wyrywkowe kontrole!
To właśnie źródło pożaru spowodowało, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji już kilka dni po tragicznym wydarzeniu, zapowiedziało wyrywkowe kontrole piwnic i innych pomieszczeń użytkowych (takich jak poddasza, strychy, klatki schodowe, korytarze ogólnodostępne oraz tarasy).
Do ich przeprowadzenia zaangażowana ma przy tym zostać straż miejska, a także wspólnoty mieszkaniowe.
W trakcie kontroli przestrzenie będą sprawdzane przede wszystkim pod kątem obecności materiałów łatwopalnych. Ich wykrycie zaowocować może surowym mandatem sięgającym nawet 5 tysięcy złotych.
Jak podaje przy tym portal Onet.pl za rozgłośnią RMF FM, kontrole te ruszą najwcześniej za kilka tygodni.
Czego nie wolno trzymać w piwnicy, czyli jak przygotować się do kontroli?
Do startu kontroli zapowiedzianych przez MSWiA warto się przygotować. Już teraz o sprawdzenie piwnic i innych pomieszczeń użytkowych apelują różne samorządy oraz Państwowa Straż Pożarna.
Ta ostatnia instytucja w opublikowanym ostatnio komunikacie przypomniała, że w pomieszczeniach piwnicznych, a także na strychach, poddaszach oraz w obrębie klatek schodowych i korytarzy pod żadnym pozorem nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo. Jako takie obiekty PSP wymieniła:
- Gazy palne, takie jak acetylen, propan-butan oraz gazy wykorzystywane jako czynnik w klimatyzacjach;
- Ciecze palne (w tym między innymi: benzynę, naftę, rozpuszczalniki i alkohole);
- Materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne (takie jak: fajerwerki, zimne ognie, świece dymne, race, flary, pociski, granaty i niewybuchy);
- Inne materiały, które z uwagi na sposób składowania, przetwarzania lub wykorzystania mogą spowodować powstanie pożaru.
W tym samym komunikacie Państwowa Straż Pożarna zauważyła też, że zabronione jest przechowywanie na poddaszach, strychach i w piwnicach butli przeznaczonych do gazów palnych. Mowa tu nie tylko o butlach pełnych, ale także tych częściowo lub całkowicie opróżnionych.
Kto jest odpowiedzialny za przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych?
Za Państwową Strażą Pożarną warto przy tym przypomnieć, że za przestrzeganie wszystkich przepisów związanych z ochroną przeciwpożarową odpowiedzialni są właściciele, zarządcy lub użytkownicy danych obiektów albo inne osoby, które nimi władają.
Ze wspomnianej odpowiedzialności nie zwalnia przy tym niewiedza…
Przygotujmy się więc do nadchodzących, wyrywkowych kontroli i chcąc uniknąć odpowiedzialności, ale przede wszystkim dbając o swoje własne bezpieczeństwo, sprawdźmy nasze piwnice, strychy, poddasza, klatki schodowe i korytarze!