Podjazd i ogrodzenie objęte ulgą mieszkaniową? Ważny wyrok NSA
Chcesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej w PIT, ale nie wiesz, czy wydatki na wykonanie ogrodzenia, drogi dojazdowej czy choćby podłączenie domofonu również mogą być nią objęte? W niniejszym artykule opisujemy najnowszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który rozwiewa wszystkie tego typu wątpliwości.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ulga mieszkaniowa – czym jest?
Sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu, o ile nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.
Ulga mieszkaniowa to rodzaj ulgi podatkowej w PIT, która umożliwia zwolnienie z opodatkowania środków uzyskanych z takiej transakcji pod warunkiem, że wydane zostaną na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych w ciągu trzech lat od końca roku sprzedaży.
Stan faktyczny, czyli fiskus podważający wydatki związane z działką
Z opisywanej ulgi chciał skorzystać pewien mężczyzna, który zdecydował się na sprzedaż otrzymanej w darowiźnie nieruchomości przed upływem pięciu lat od roku jej nabycia.
Aby uchronić się przed koniecznością zapłaty 19-procentowego podatku PIT od tej transakcji, zakupił on zabudowaną i urządzoną działkę.
Możliwość zastosowania ulgi mieszkaniowej podważył mu natomiast fiskus, zarzucając, że wydatki na ogrodzenie działki, a także na wybrukowanie podjazdu nie są kosztami, które by to uzasadniały.
NSA: Wydatki na podjazd i ogrodzenie są objęte ulgą mieszkaniową w PIT
Na korzyść opisywanego podatnika najpierw orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (w wyroku z 23 listopada 2023 r. o sygn. akt: I SA/Gl 383/23). W ostatnim czasie to samo powtórzył także Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 sierpnia 2024 r. o sygn. akt: II FSK 534/24.
Sądy więc w bardzo rozsądny sposób podeszły tu do tematu wykładni ulgi mieszkaniowej.
NSA w szczególności wskazał, że wydatki na wykonanie różnego rodzaju urządzeń budowlanych, które związane są z budynkiem mieszkalnym i które zapewniają bezpieczeństwo oraz poprawiają estetykę działki budowlanej, a przede wszystkim zapewniają możliwość jej użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, należy uznać za poniesione na własne cele mieszkaniowe. Innymi słowy, koszty takie mogą być objęte ulgą mieszkaniową.
NSA zauważył przy tym, że pogląd, który chciał przyjąć organ podatkowy, mówiący, że: „ogrodzenia i podjazdy wybudowane na działkach budowlanych nie służą zaspokojeniu potrzeb związanych z zamieszkiwaniem” jest poglądem przestarzałym, który nie bierze pod uwagę aktualnego poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego i standardu wykańczania budynków.
Dlaczego wyrok NSA jest tak ważny?
Opisany wyżej wyrok Naczelnego Sadu Administracyjnego jest bardzo ważny, gdyż wprost wskazuje, że celów mieszkaniowych podatnika nie zaspokaja tylko i wyłącznie sam lokal mieszkalny, ale także cała nieruchomość. To z kolei powoduje, że wszystkie niezbędne wydatki związane z nieruchomością mieszkalną (w tym również działką) powiązane z celami mieszkaniowymi są objęte ulgą mieszkaniową.
W wyroku mowa była szczególnie o kosztach wykonania ogrodzenia oraz podjazdu, ale podobną interpretację zastosować można także do wszystkich urządzeń budowlanych na działce, które związane są z celami mieszkaniowymi i zapewniają bezpieczeństwo, poprawiają estetykę całej nieruchomości oraz umożliwiają jej użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem.